Quantcast
TereBox T2

Na návštěvě u vysílače Hoher Bogen

| Tisk

Dnešní díl seriálu o zajímavých terestrických vysílačích je věnován známému německému vysílači Hoher Bogen.


obrázek

Tento bavorský vysílač je po Brotjacklriegelu dalším v pořadí, díky kterému mohli čeští diváci přijímat západoněmecké vysílání.


obrázek

Především v západních Čechách se z Hoher Bogenu přijímalo vysílání německých veřejnoprávních TV programů a atraktivního bavorského rozhlasového vysílání. DX příjem signálu z tohoto vysílače je znám v jižních Čechách, nebo dokonce u Prahy.


obrázek

Vysílač leží na vrcholu Burgstall ve výšce 976 metrů nad mořem, na západní straně lesnatého masivu Hoher Bogen. Pohoří Hoher Bogen je součástí národního parku Bavorský Les.


obrázek

Pohoří Hoher Bogen leží cca 12 km od hraničního přechodu Svatá Kateřina.
Nejvýraznější vrcholy pohoří jsou: Ahornriegel (1050 m.n.m), Eckstein (1073 m.n.m.), Schwarzriegel (1079m.n.m), Bärenriegel (1017m.n.m) a právě Burgstall (976 m.n.n).


obrázek

Jako civilní vysílač slouží Bavorskému rozhlasu od roku 1952, původní
30m vysoká ocelová konstrukce byla nahrazena v roce 1964 železobetonovou konstrukcí o výšce 72 metrů. Během bouře v roce 1974 byl po požáru vysílač výrazně poškozen. Po několik let se vysílalo z Hoher Bogenu z náhradních nízkovýkonnových antén. Vysílání v plném rozsahu bylo obnoveno až v roce 1977.


obrázek

Pod stavebním projektem novodobého vysílače jsou podepsáni pánové Hans Baumgarten a Curt O. Schaller.


obrázek

Vlastníkem vysílacího komplexu je Bayerischer Rundfunk /Bavorský rozhlas/.


obrázek

Pohoří Hoher Bogen – pohled z Velkého Javoru/Grosse Arber 1456 m.n.m.

Koordináty vysílače Hoher Bogen - 49° 14′ 57″ N, 12° 53′ 27″ O


obrázek

V polovině srpna 2006 bylo na Hoher Bogenu odstaveno UHF analogového vysílání, v půlce října byli demontován starý UHF systém a přesně 18.října 2006 byl na Hoher Bogenu instalován pomocí vrtulníku KA-32A švýcarské společnosti nový UHF systém z produkce Kathrein.

V současné době je z Hoher Bogenu vysíláno televizní vysílání v normě DVB-T, jedná se o tři Multiplexy. Dva z nich vysílají v pásmu UHF už delší dobu, jeden ještě nedávno vysílal v pásmu VHF3 se sníženým výkonem a v už v roce 2010 ho měl čekat přesun do UHF pásma a zvýšení vyzářeného výkonu.

Veškeré DVB-T vysílání z Hoher Bogenu probíhá ve vertikální polarizaci.


obrázek


obrázek

Na kanále K28/530MHz/ vysílá z Hoher Bogenu výkonem 100kW ERP multiplex BR-Bouquet 2 Südbayern, jedná se o SFN s vysílači Hohe Linie /vertikal/ a Hirschau /horizontal/.


obrázek


obrázek


Na kanále K33 /570MHz/ zde vysílá výkonem 50kW ERP multiplex ZDFmobil-Bouquet, zde se jedná opět o SFN, ale tentokrát mnohem rozsáhlejší. V této síti jsou zastoupeny OFDM signály z Brotjacklriegelu /vertikal/ a Pfarrkirchenu, Landshutu, Passau /horizontal/.


obrázek


obrázek


Jediným multiplexem, který ještě v září tohoto roku vysílal v pásmu VHF3, konkrétně na kanále K7 /191,5MHz/ je BR-Bouquet 1, vysílal výkonem 25kW ERP, rovněž ve vertikální polarizaci. Tento Multiplex již v současné době vysílá na kanále K42, kde bude vysílat výkonem 100kW ERP z hlavního UHF systému.


obrázek

Přechod do UHF pásma/K42/ byl plánován na rok 2010, v září letošního roku při návštěvě bylo kolem kmitočtu 642 MHz čisto…
Nyní už probíhá vysílání DVB-T z Hoher Bogenu pouze v pásmu UHF.

Všechny tři multiplexy používají stejnou modulaci 16QAM i ochranný interval ¼, dopředná ochrana dat FEC je na hodnotě 2/3, tedy celkový datový tok transportního streamu je 13,27Mbps.

Rakouské DVB-T používá stejnou modulaci, mód nosných i ochranný interval /kromě B MUXu z Kahlenbergu a region MUXů/ jako bavorské vysílání, ale má nižší hodnotu ochrany dat ¾. Rakouské DVB-T má tedy vyšší celkový datový tok MUXu – 14,93Mbps.


obrázek

Z Hoher Bogenu je pochopitelně vysílána i široká paleta Bavorského rozhlasu.
Ze zdejšího VKV systému vysílá i privátní bavorské rádio Antenne Bayern.


obrázek

Jedná se o vysokovýkonnové vysílání v horizontální polarizaci o vyzářeném výkonu 50kW ERP. Směrovost anténního systému je logicky laděna do bavorského vnitrozemí, ale díky těsnému sousedství se státní hranicí ČR je přeshraniční příjem i tak velmi výrazný.


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


Z vysílače Hoher Bogen vysílá nízkovýkonnově také soukromá stanice Charivari Regensburg s regionální mutací pro oblast Cham.


obrázek

Z vysílače na vrcholu Burgstall vysílá i digitální rozhlas v normě DAB. Jedná se o kanál 12D
na kmitočtu 229 MHz s vyzářeným výkonem 3kW ERP.


obrázek

Jedná se o 1,7MHz široký kanál. Vysílání je opět směrové ve vertikální polarizaci. Na kanále 12D je vysílán DAB multiplex Bayern1 po celém Bavorsku, nejen z Hoher Bogenu.


obrázek

Eletrorozvodna vysílače Hoher Bogen

Tolik z civilního vysílání z vrcholu Burgstall na masivu Hoher Bogen. Na opačné straně cca 7km dlouhého pohoří Hoher Bogen je ještě jedna technická zajímavost.


obrázek

Na protilehlých vrcholech pohoří Hoher Bogen Ecksteinu a Schwarzriegelu se nachází dnes již nefunkční radarová věž a odposlouchávací stanice Severoatlantického paktu a německé Luftwaffe.


obrázek

Stanoviště patřilo pod správu americké ASA, německý Bundeswehr zde zahájil službu po americké iniciativě v roce 1961 instalací průzkumných přístrojů.


obrázek

Pohled z jedné strany pohoří Hoher Bogen na druhou/ od stanice NATO k vysílači/
Díky těmto objektům je masív Hohen Bogenu dobře viditelný z mnoha míst na území ČR. Při pohledu z české strany jsou na hřebenu viditelné vlevo dvě vojenské věže, vpravo pak vysílač na Burgstallu).


obrázek

Vysílač Hoher Bogen je vzdálen 10km od státní hranice České Republiky, 21km od Domažlic, 18km od Nýrska, 28km od Železné Rudy, nebo například 32km od Klatov.


obrázek

Madersdorf - místo odbočky z hlavní silnice na asfaltovou cestu k parkovišti pod vysílač.

Pokud se budete chtít na vysílač Hoher Bogen podívat osobně, tak doporučuji z jihozápadní strany pohoří jet na vesnici Rimbach a dojet až do osady Madersdorf.


obrázek

Madersdorf – cesta pro automobily na lesní parkoviště


obrázek

Parkoviště pod vysílačem


obrázek

Z parkoviště vás čeká ještě 1,8km pěší cesta na vrchol Burgstall /976 m.n.m./ ke komplexu vysílače Hoher Bogen.


obrázek

Bouda pro techniku na údržbu silnice k vysílači v zimních měsících
obrázek

Poslední stoupání k vysílači má až 20%


obrázek

Drsná krajina pohoří Hoher Bogen v Bavorském Lese


obrázek

Tolik reportáž z návštěvy legendárního bavorského vysílače Hoher Bogen.

Saxon

Reklama
Vybrané články