Místo pro Vaši reklamu

Skylink: Hybridní přijímače se systémem Viaccess představíme za rok

| Tisk

logo O rozšiřování programové nabídky, přelaďování, přechodu stanic do HD, zdražování a zavádění systému Viaccess-Orca je dnešní rozhovor s operátorem platformy Skylink. Na otázky webu parabola.cz odpovídal Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, která provozuje platformy Skylink a CS Link .

Programové novinky a změny

Parabola.cz: Na podzim Skylink prakticky vždy představoval rozšířenou programovou nabídku a nové služby. Koncem září se zákazníci Vaší platformy dočkali jen dokumentárního kanálu KinoSvět. O dalších nových programech žádné zprávy. Chystáte nové programy? Kdy se jich diváci dočkají a o jaké programy půjde?

Jaromír Glisník, Skylink: Během uplynulých let se nám podařilo sestavit atraktivní nabídku programů. Všechny nosné žánry jsou velmi dobře zastoupeny. Vybere si opravdu každý. Žádné významné rozšíření nabídky proto neplánujeme. Novinky však ještě v letošním roce budou. Prozatím nemohu prozradit nic konkrétního.

Zůstaňme ještě u Vaší podzimní novinky - dokumentární televize KinoSvět. Kanál vysílá na Skylinku pouze 2 hodiny denně. Na volné kapacitě mezi Minimaxem a Leo TV. Uvažujete o rozšíření vysílání na celých 24 hodiny denně? Kapacita by se jistě našla...

Kapacity máme dostatek. Bude-li mít vysílatel programu KinoSvět o to zájem, může vysílat 24 hodin denně.

logo Proč je tento program umístěn do placené nabídky? V pozemním vysílání je dostupný 24 hodiny denně a bez poplatku...

Taková je naše dohoda s vysílatelem. Nic mu nebrání program vysílat nekódovaně, 24 hodin denně a klidně i v HD. Je to jen otázka nákladů a jejich úhrady.

Podobně i stanice Sport 5 je poskytována jako placený kanál, ačkoliv diváci mohou stanici přijímat ve velkých městech v ČR na klasickou pozemní anténu a bez poplatku.

Situace je v případě programu Sport 5 velmi podobná programu KinoSvět. Jeho vysílateli nic nebrání šířit program nekódovaně. Jen by to stálo více peněz. Je záležitostí vysílatele, jaký způsob distribuce zvolí.

V jednom z rozhovorů uvedl provozovatel rodiny kanálů Slovak Sport TV, že s Vámi jedná o spuštění Slovak Sport 1 v HD rozlišení. Kdy se HD verze Slovak Sport 1 dočkají diváci?

Není to v našich plánech pro nejbližší období. Bude-li však mít vysílatel o HD distribuci zájem, rádi vyhovíme.

Skupina Slovak Sport TV ztratila práva k anglické fotbalové Premier League. Jak tento posun vysílacích práv vnímáte? Zůstane Slovak Sport 1 ve Vaší nabídce?

Exkluzivita některých platforem ve vztahu k právům na Premier League není novinkou. Bylo tomu tak i v minulých letech. O dalším osudu programu Slovak Sport 1 v nabídce Skylinku jsme zatím nepřemýšleli.

Jaká bude strategie Skylink do budoucna? Bude neplacené stanice umisťovat do placených balíčků? Jaký vývoj mohou diváci očekávat?

Nemáme v úmyslu umisťovat neplacené stanice do placených balíčků. Pokud toto řešení upřednostní vysílatel, jako v případě programů KinoSvět a Sport 5, respektujeme to.

Cenová politika

Skylink letos zdražil - zvýšil Servisní poplatek a také některé balíčky. Proč zvyšujete SP? Nebojíte se odlivu zákazníků?

Na Slovensku ke zdražení placených balíčků ani Servisního poplatku nedošlo. Jsme lucemburská společnost a drtivá většina našich nákladů je v eurech. 10procentní znehodnocení české koruny jsme byli nuceni reflektovat ve zvýšení cen pro české zákazníky.

Proč se zvýšila cena jen u některých balíčků?

Každé zvýšení cen je přijímáno negativně. Zvýšili jsme proto jen cenu u balíčků, jejichž ceny se delší dobu nezvyšovaly, u kterých naše marže klesla pod únosnou mez.

Nedávno jste klientům představili novou Zákaznickou zónu (ZZ) Skylink pro objednávání a aktivaci služeb. Jaké máte ohlasy na novou podobu ZZ?

Pokud bych si nepřečetl diskusní příspěvky na webu parabola.cz, napsal bych, že jednoznačně pozitivní. Naši zákazníci si novou zónu pochvalují, zatímco mnohým diskutujícím na vašem webu se nelíbí. Poměr pozitivních a negativních ohlasů je deset ku jedné. Jsme vděčni za pozitivní i negativní ohlasy, zónu stále vylepšujeme.

Překlopení posledního holandského TP na 23,5E do DVB-S2

M7 Group v současné době provozuje v Nizozemí jediný transpondér na pozici 23,5°E ve standardu DVB-S. Kdy bude transpondér s frekvencí 11,914 GHz překlopen do DVB-S2? Máte již nějaký plán? Co se na nové kapacitě objeví?

Přechod tohoto transpondéru do DVB-S2 připravujeme ještě na letošní rok. Plán pro využití uvolněné kapacity máme, dosud však jej nemohu zveřejnit.

Vypínání SD programů, zavádění HD stanic

Česká televize (ČT) a Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) chtějí v roce 2016 ukončit stávající SD vysílání a nabízet satelitním divákům už jen programy ve vysokém rozlišení. Jak se na tento záměr veřejnoprávních vysílatelů díváte? Je již český a slovenský trh připraven na tak zásadní změnu - migraci na HD a s tím někdy i spojenou výměnu starých SD set top boxů za nové?

Je to zcela jistě krok správným směrem. Diváci – koncesionáři – žádají HD. Naše veřejnoprávní televize tento trend sledují a připravují rozšíření HD nabídky. Je jistě neekonomické šířit dlouhodobě současně SD i HD verze veřejnoprávních programů.

Jak se na tento záměr ČT a RTVS připravuje M7 Group/Skylink?

Skylink již více než 5 let jednoznačně doporučuje zákazníkům koupi HD přijímače. Na každém setkání s našimi prodejci jsme vysvětlovali, že prodávat SD přijímače není perspektivní. Dříve nebo později bude muset zákazník SD přijímač vyměnit za nový. Kroky veřejnoprávních televizí jen potvrzují, že naše směřování bylo správné.

Může tento krok přinést další oživení na televizním trhu - překlopením komerčních stanic z SD do HD?

Samozřejmě že ano. Není důvod šířit HD a SD verze komerčních stanic. Všechny jsme oslovili s velmi atraktivní nabídkou spolupráce a o dalších krocích v tomto směru intenzívně jednáme.


logo

Poplatky za šíření programů

Na jaře letošního roku provozovatel komerční skupiny Markíza oznámil, že bude od operátorů vybírat tzv. technický poplatek za HD signál. Záměr vysílatele se ale nelíbí provozovatelům platforem. Skylink dokonce začal zjišťovat, zda mají diváci o kanál Markíza HD zájem. Jak tento průzkum dopadl?

Domluvili jsme se s Markízou, že výsledky průzkumu nebudeme publikovat. Úmysl zpeněžit HD kvalitu chápu. Na druhou stranu se domnívám, že doba, kdy se dalo HD prezentovat jako něco „navíc“ už uplynula. HD kvalita se stává standardem a zákazníci nemají velkou ochotu za tento standard připlácet.

Zůstane Markíza HD a za jakých podmínek (pro zákazníky)?

Osobně pevně věřím, že zůstane, a to za nezměněných podmínek. Jednání však probíhají a jejich výsledek nemohu předjímat.

Co ostatní komerční stanice v HD rozlišení? Dočkají se klienti Skylink programů jako JOJ HD, Prima COOL HD, Fanda HD?

Věřím, že dříve nebo později budou všechny populární programy v HD. Záleží však na vysílatelích. Jsou to jejich produkty, mají právo s nimi na volném trhu naložit podle sebe.

Před 2 lety byla schválena novela vysílacího zákona, která se týká must carry. Komerční stanice již nemusí být povinně v nabídkách kabelových operátorů a naopak vysílatelé mohou od operátorů vybírat peníze za odběr jejich signálů stanic. Co si tom myslíte? Měli by komerční televize požadovat poplatky za HD ale i SD signál?

Ano, máte pravdu, operátoři již nejsou povinni šířit komerční stanice bez platby od vysílatelů. Nemyslím si však, že operátoři budou od vysílatelů požadovat platbu za zařazení jejich programů do nabídky.

Proč má operátor platit za SD či HD signál, když je signál poskytován zdarma přes DVB-T?

To je samozřejmě správná otázka. Žádný důvod nevidím.

Jaký vývoj kolem kauzy "must carry" očekáváte?

Požadavky vysílatelů mohou vést k redukci programové nabídky některých kabelových a satelitních operátorů. Ovšem vypnutí jakékoli stanice je špatná zpráva pro zákazníky. Proto se operátoři budou snažit s vysílateli domluvit. Zákazník operátora je divákem komerční stanice. Jeho zájem by měl být prioritní.

Vypínání systémů CryptoWorks

Stále si pohráváte s myšlenkou postupného vypnutí starých systémů podmíněného přístupu CryptoWorks (2x Skylink, 1x CS Link). Kdy tyto systémy skutečně vypnete? A chcete tyto systémy vůbec vypnout?

S tou myšlenkou si nepohráváme. Je na naprostém konci našeho seznamu priorit. Riziko spojené s koncem podpory CryptoWorksu bylo eliminováno radikálním zmenšením zákaznické báze. O to nám šlo především. Systémy jistě postupně vypneme.

M7 Group chce vypnout také systém Irdeto, který patří kartám CS Link. Z hlediska bezpečnosti není nutné urychlit vypínání tohoto systému ale přesto se zeptám: jak to s tímto systémem (CAID: 0666) vypadá?

Nic nás nenutí tento systém vypnout. Je na něm stále několik tisíc karet. Systém je bezpečný a funguje bez problémů. Daří se mu dobře.

S výměnou CryptoWorks a Irdeto karet CS Link skončí i tato platforma. Kdy ji definitivně pohřbíte?

Nevidím důvod pro pohřební rituál. CS Link přinesl řadu inovativních přístupů, které byly převzaty Skylinkem (Mých 6 - Flexi 7) a Skylink rovněž rozšířil nabídku o programy, které nabízel jen CS Link. Platforma žije, jen se nepoužívá značka CS Link. Proč utrácet za propagaci dvou značek?

Viaccess-Orca míří na český a slovenský trh s hybridními boxy

M7 Group si nedávno zajistila další systém podmíněného přístupu - Viaccess-Orca. Ten budete používat na sedmi trzích, včetně českého a slovenského. Viaccess-Orca chcete používat s hybridními set top boxy. Kdy první hybridní set top boxy představíte našim čtenářům?

Počítám, že se hybridní přijímače s Viaccessem objeví na našem trhu v druhé polovině příštího roku.

Jaké máte záměry s hybridními set top boxy?

Chceme našim zákazníkům poskytnout mnohem vyšší komfort s využitím on-line a off-line obsahu šířeného přes satelit a internet. Software programuje softwarová společnost Stream Group, které je od loňského roku součástí naší skupiny. Budeme tedy schopni garantovat nejen bezvadnou funkčnost přijímače, ale i jeho neustálé zdokonalování.Co se systémem Irdeto do budoucna? Nahradíte jej plně systémem Viaccess-Orca?

Irdeto je špičkový systém s vysokou bezpečností. Není žádný důvod k jeho náhradě.

Děkuji Vám za rozhovor.

Bylo mi potěšením.

Martín Vyleťal

Vybrané články