Quantcast
TereBox T2

SATRO chystá satelitní platformu

| Tisk

logo Domácnosti na Slovensku budou moci vybírat ze širší nabídky satelitních platforem. Na slovenský trh hodlá vstoupit další poskytovatel satelitní DTH služby - společnost SATRO. Za měsíc odstartuje u našich východních sousedů služba Antik Sat společnosti Antik Telecom a patrně nebude poslední novou DTH službou.

"Spoločnosť SATRO taktiež pracuje na projekte DTH," potvrdil webu parabola.cz Marek Michalík ze společnosti SATRO. Podrobnosti kvůli probíhajícím jednáním zatím sdělit nechce.

"Nepovažujeme však za seriózne zverejňovať ďalšie podrobnosti pred podpisom potrebných zmlúv s prevádzkovateľom platformi a vysielateľmi. Nechceme potenciálnych zákazníkov zavádzať "nedovarenými" správami," sdělil portálu parabola.cz Marek Michalík.

Podle neoficiálních informací, které se webu parabola.cz podařilo získat, vyjednává SATRO se společností Telekom Austria Group (TAG). Pokud se subjekty dohodnou, bude TAG dodávat služby vedle Antik Telekom (chystané službě Antik SAT) i firmě SATRO.

TAG by v tomto řetězci fungoval jako provozovatel uplinků, dodavatel programů a poskytovatel systému podmíněného přístupu (CAS) Conax. Úkolem operátorů by mělo být se postarat o to ostatní - tedy vytvořit si programové balíčky podle svých požadavků z dostupných stanic šířených TAG, ceny, zákaznickou podporu a také marketingově podporovat svoji satelitní službu.

Společnosti Antik Telekom a SATRO ale nemusejí být posledními novými operátory na Slovensku. TAG chce svůj satelitní byznys rozvíjet v celém regionu střední Evropy. Ráda by expandovala i do Česka a případně též do Polska.


obrázek

Mapa: Footprint Eutelsat 16A (dříve Eutelsat W3C), svazek Europe B s vynikajícím pokrytím střední Evropy

Telekom Austria Group postupně expanduje

Telekom Austria Group (TAG) provozuje již dvě satelitní platformy ve východní a jihovýchodní Evropě - chorvatskou VipSat a bulharskou Mtel. K posílení platformy VipSat pomohla akvizice DIGI Hrvatska skrze společnost Vipnet, která je součástí TAG. Obě platformy VipSat a Mtel fungují na pozici 16°E, která se má stát klíčovou pozicí pro podnikání TAG ve východní ale i střední Evropě.TAG využívá na pozici 16°E kapacitu na satelitu Eutelsat 16A, který svým signálem pokrývá značnou část Evropy, včetně Česka a Slovenska. Určitou výhodou ale i nevýhodou je umístění platformy. Eutelsat 16A je totiž umístěn mezi velmi výkonnými satelitními systémy Astra (19,2°E) a Eutelsat Hot Bird (13°E). Pro optimální příjem programové nabídky je proto nutné přesné nastavení satelitní antény. Výhodou ovšem je, že divák může s duo LNB sledovat vedle své placené nabídky i programy ze sousedních pozic (19,2°E nebo 13°E).

Antik Telekom informoval, že spustí svoji DTH službu na pozici 16°E již 31.3.2015. V případě společnosti SATRO konkrétní termín není známý. Je ale jasné, že obě společnosti mohou cílit na nespokojené klienty stávajících operátorů, zejména po oznámeném zvýšení servisního poplatku u největšího poskytovatele satelitní platformy u nás - Skylink ale také další zájemce, kteří vyhledávají atraktivní balíček složený z SD a HD programů za zajímavou cenu. Startovací balíček u Antik SAT bude stát 0,99 eur měsíčně. Půjde o nejnižší cenu na slovenském trhu.

6 satelitních platforem na Slovensku?

Na slovenském trhu aktuálně působí čtyři DTH služby - Skylink, freeSAT, Nová Digi TV a Magio Sat. Po spuštění platforem společnostmi Antik Telekom a SATRO bude na slovenském trhu fungovat 6 satelitních sítí. Slovensko je již dnes v čele evropského žebříčku v počtu fungujících DTH platforem na trhu.

Kdo je SATRO

Společnost SATRO je operátorem kabelové televize a datových služeb. Firma byla založena v roce 1992 a zaměřuje se zejména na zabezpečení televizního, rozhlasového signálu a vysokorychlostního internetu pro domácnosti nejen na celém území západního Slovenska ale i ve vybraných městech středního a východního Slovenska. V roce 2004 jako první na trhu začala poskytovat digitální kabelovou televizi.

Martin Vyleťal

Reklama
Vybrané články