Jak rozšířit satelitní přijímač s Enigmou 2 o DVB-T USB tuner

| Tisk

Máte satelitní přijímač založený na systému Enigma 2? Pravděpodobně jste již někdy slyšeli o možnosti rozšíření přijímače o příjem digitálního pozemního (DVB-T/DVB-T2) či kabelového vysílání (DVB-C) prostřednictvím USB tuneru. Nejde o žádnou novinku posledních dní. Nicméně téma je zajímavé na samostatný článek a představení této možnosti běžným uživatelům, kteří zvažují pořízení multimediálního přístroje se systémem Enigma 2.

Nejčastěji se na trhu setkáme se satelitními přijímači s Enigmou 2, které buď mají jeden, dva single satelitní tunery, twin satelitní tuner a mají další slot pro vložení plug&play tuneru (například pro pozemní/kabelové vysílání). Tuner je možné dokoupit a nainstalovat podle návodu výrobce.

Některé přijímače jsou s pevně zabudovaným single či twin satelitním tunerem a další není možné do přijímače nainstalovat. Zejména v takovém případě přichází v úvahu řešení instalace externího USB tuneru. Jde o uživatelsky jednoduchou instalaci USB tuneru formou připojení USB stisku do některého volného USB slotu přijímače.

Jaký podporovaný USB tuner vybrat?

Na našem trhu je možné pořídit celou řadu USB tunerů. Ne všechny ale budou v systému Enigma 2 fungovat. Je třeba vybírat tuner podle podpory ze strany autorů image (nainstalovaného firmware) ve Vašem přijímači.

Seznam podporovaných USB tunerů lze zjistit v menu Pluginy - Stáhnout pluginy - Drivers (drivery). Zde se ale v řadě image neobjevuje seznam názvů podporovaných USB tunerů, nýbrž jen seznam podporovaných chipsetů. Pro mnoho běžných uživatelů je proto seznam "nesrozumitelný". Důvod je zřejmý: se stejným chipsetem může být na trhu mnoho USB tunerů. Pro konkrétní USB tuner je proto nutné zjistit informace o chipsetu ideálně na internetu.

Například driver "dvb-usb-af9035" (chipset Afatech 9035) je určen například pro USB tuner AverTV Volar HD, který je běžně k dostání na našem trhu.

Driver "dvb-usb-em28xx" využívá známý USB stisk PCTV nano 290e, který podporuje systémy DVB-C, DVB-T i novější DVB-T2.

Jaký podporovaný USB tuner koupit?

Výběr je čistě na uživateli - všechny by měly bez problémů fungovat v image E2. S ohledem na chystaný přechod Česka, Slovenska i dalších států do DVB-T2 je vhodnější pouvažovat o USB tuneru, který podporuje DVB-T2. Nicméně je třeba upozornit, že vysílání v DVB-T2 bude používat novější video formát HEVC a pro příjem DVB-T2 v HEVC bude nutný i přijímač, který tento formát podporuje (nejenom externí USB tuner s podporou DVB-T2).

Z pohledu poměru cena/výkonu se jeví jako nejlepší koupě USB sticku s chipsetem RTL2832U. Jde o známé USB tunery, které podporují nejenom DVB-T ale i DAB/DAB+ a příjem VKV/FM rádiových stanic (DAB ani VKV nebudou na přijímačích s E2 fungovat). Nepodporuje ale standard DVB-T2. Na druhou stranu jde o velmi levné USB tunery, které lze pořídit za cenu 200 až 300 Kč.

Majitelé populárních set top boxů VU+ mohou zvolit VU+ USB Turbo tuner, který dosahuje rychlejší odezvy než běžné USB tunery připojené k přijímači.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Tunery přijímače před instalací USB driveru

Instalace driveru a zprovoznění USB tuneru

Instalače ovladače je poměrně jednoduchá. V menu Pluginy - Stáhnout pluginy - Drivers (drivery) stáhneme správný ovladač pro USB tuner. Následně připojíme USB tuner k přijímači a pak provedeme restart přijímače (postačí restart Enigmy).


obrázek

▲ Obr č. 2 - Výběr driveru v menu Plugins - Drivers

Po restartu by se měl v menu Nastavení - Hledání programů - Konfigurace tuneru objevit nainstalovaný tuner. Nyní postačí tuner povolit a spustit ruční či automatické vyhledávání.
obrázek

▲ Obr č. 3 - Detekce tuneru v menu Nastavení - Hledání programů - Konfigurace tuneru


obrázek

▲ Obr č. 4 - Vyhledávání programů přes nainstalovaný USB tuner

Závěr

Externí USB tunery jsou jednoduchým způsobem, jak rozšířit přijímač o další tuner a mít možnost příjmu pozemního či kabelového vysílání z jednoho přístroje. Příjem pozemního signálu najde využití prakticky na celém území Česka i Slovenska. Můžeme přijímat některé stanice, které nejsou dostupné na satelitu. V některých částech republiky můžeme sledovat i zahraniční vysílání, které je na satelitu zakódováno nebo zpoplatněno.

Martin Vyleťal