FM Player - šikovný program pro příjem VKV/FM

| Tisk

Před časem jsem Vám na stránkách webu Parabola.cz představil vynikající software DAB Player pro příjem digitálního pozemního rozhlasu v systému DAB pro OS Windows. Autorem tohoto skvělého programu je Andreas Gsinn. DAB Player je určen pro Noxon USB sticky a kompatibilní deriváty s čipem RTL2832.

ČTĚTE TAKÉ:
* DAB Player - vynikající software pro příjem DAB programů

Testovací vysílání DAB multiplexů od provozovatelů TELEKO, RTIcz a Českých Radiokomunikací pokrývá přes 50 procent území České republiky. Máte-li vhodný USB tuner, můžete se zaposlouchat do digitálního rádia. Nemáte-li štěstí a bydlíte v lokalitě bez DAB multiplexů, můžete se vhodným USB tunerem využít jiný program od stejného autora - FM Player. Jak již název napovídá, software je určen pro příjem a poslech analogového pozemního vysílání v pásmu VKV/FM.

FM Player je software, který je použitelný pro ladění VKV/FM programů, autoscan VKV/FM pásma a zejména pro zobrazení informací, které vysílají stanice v rámci systému RDS (Radio Data System). Stahovat je možné software z této stránky.

Pro korektní funkci programu FM Player je nutné nainstalovat správný driver (TreiberX.zip) ze stránek autora programu. Jak zjistit, který driver je vhodný pro Váš Noxon USB tuner a kompatibilní derivát s čipem RTL2832, najdete ve článku o DAB Playeru, který jsme na webu Parabola.cz zveřejnili již dříve. Tyto USB tunery umožňují příjem nejenom vysílání v systémech DAB, VKV/FM ale rovněž i DVB-T. Takže tyto USB sticky nacházejí široké uplatnění v domácnostech či na cestách.

Program FM Player není třeba instalovat. Stačí pouze rozbalit komprimovaný archív "FMPlayer_reworked.zip" do libovolné složky. Pak stačí spustit samotnou aplikaci "FMPlayer.exe". Pokud máme vhodný USB tuner s podporou příjmu VKV/FM a je tuner korektně nainstalován se správnými ovladači, měla by se nám zobrazit obrazovka jako na obrázku č. 1.


obrázek

Obr. 1 - Hlavní nabídka programu FM Player

Pak už jen stačí připojit do USB tuberu anténu a do pole "Frequency" v části "manual setting" zadat požadovanou frekvenci příjmu v kHz - například "107700", což je frekvence 107,7 MHz. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko "Set and Play" a můžeme poslouchat vysílání na uvedeném kmitočtu.

FM Player nabízí i automatické vyhledávání dostupných rozhlasových programů. Stačí kliknout na tlačítko "Full Scan". Během několika minut program nalezne všechny dostupné rozhlasové programy.


obrázek

Obr. 2 - Ukázka RDS v programu FM Player, ČRo Dvojka

Pokud stanice vysílá RDS, stačí kliknout na tlačítko "RDS On" a program poskytne všechny dostupné informace vysílané na zvoleném rozhlasovém programu - v záhlaví RDS jsou ikonky TA, TP (dopravní informace), AF (alternativní frekvence), RT (radiotext) a TMC (digitálně zakódované info o dopravní situaci). Pokud se daná služba v RDS vysílá, jednotlivé položky svítí zeleně. Ukázky RDS z části programu FM Player jsou na přiložených obrázcích 2 až 6.


obrázek

Obr. 3 - Ukázka RDS v programu FM Player, Signál Rádio


obrázek

Obr. 4 - Ukázka RDS v programu FM Player, HitRádio Magic


obrázek

Obr. 5 - Ukázka RDS v programu FM Player, Country Rádio


obrázek

Obr. 6 - Ukázka RDS v programu FM Player, Rock RádioFM Player je užitečný pomocník při lovení analogových rozhlasových signálů. Pokud je signál dostatečný, zjistíme i případné informace o programu z RDS.

Závěr

Software FM Player slouží pro naladění a poslech rozhlasových stanic v pásmu FM. Zájemci mohou díky tomuto programu zjistit spoustu užitečných informací z RDS.

Menší nevýhodou programu je nemožnost přímého záznamu přijímaných programů. Pro tyto účely lze použít jiný program.

FM Player, stejně jako DAB Player, poskytuje autor jako freeware.

Martin Vyleťal