Místo pro Vaši reklamu

Bulharsko bude mít vlastní satelit BulgariaSat 1

| Tisk

Bulharsko se zařadí mezi země, které mají vlastní satelitní infrastrukturu. Během letošního roku bude vynesen do vesmíru nový telekomunikační satelit s názvem BulgariaSat 1.

Bulsatcom, přední telekomunikační operátor a největší poskytovatel placené televize v Bulharsku, v září 2014 objednal zhotovení geostacionárního komunikačního satelitu. Družice byla pojmenována BulgariaSat 1.

Výroba vůbec prvního bulharského satelitu byla svěřena společnosti Space Systems/Loral (SSL), která jej zhotovila na bázi platformy SSL 1300. Pro vynesení kosmického aparátu byla vybrána nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Podle dřívějších zpráv měla být družice BulgariaSat 1 vynesena koncem roku 2016. Řada startů byla ale v závěru loňského roku odložena z důvodu zářijového neštěstí na kosmodromu SpaceX, kde explodovala nosná raketa s izraelským satelitem Amos 6.

Posláním BulgariaSat 1 bude poskytovat DTH služby a datové komunikační služby v jihovýchodní Evropě a v dalších zemích Evropy. Bulharská družice bude poskytovat satelitní komunikační řešení pro vysílání, telekomunikace, korporátní a vládní klientelu.

BulhariaSat 1 nabídne celkem 30 Ku transpondéry v BSS pásmu a třemi v FSS pásmu s pracovním pásmem (downlink) od 11,3 do 12,6 GHz. Šířka pásma transpondérů bude 33 a 36 MHz. Satelit by měl poskytovat služby po dobu minimálně 15 let s projektovanou životností paliva na více než 18 let.


obrázek

▲ mapa č. 1 - Footprint satelitu BulgariaSat 1, evropský svazek, Ku pásmu (mapy: BulgariaSat)

Satelit bude zaparkován na nové pozici 1,9°E odkud bude poskytovat služby přes dva různé svazky pokrytí - evropský a balkánský. Zatímco první poskytne pokrytí velké části Evropy (mimo severní Evropu a Pobaltí), balkánský svazek bude nasměrován na jihovýchodní Evropu. Pro diváky na území České republiky a Slovenska budou zajímavé oba svazky. V evropském svazku jsou obě země v hlavní zóně pokrytí a pro příjem bude postačovat parabola od průměru cca 60 cm, ve druhém případě v balkánském svazku bude v hlavní zóně Slovensko a Morava. Signál přes Českou republiku bude postupně klesat. Jde ale o předběžné mapky pokrytí. Finální mapky budou upřesněny na základě měření před uvedením satelitu do komerčního provozu.


obrázek

▲ mapa č. 2 - Footprint satelitu BulgariaSat 1, balkánský svazek, Ku pásmu (mapy: BulgariaSat)

Vybrané technické parametry BulhariaSat 1

vynesení satelitu: první polovina roku 2017 (předběžný termín)


nosná raketa: Falcon 9
plánovaná pozice: 1,9°E
výrobce satelitu: SSL
platforma: SSL 1300
kmitočtové pásmo (downlink): 11,3 až 12,6 GHz
polarizace transpondérů: lineární - horizontální, vertikální
šířka pásma transpondérů: 33 a 36 MHz
pokrytí: Evropa, Balkán

redakce

Vybrané články