TereBox T2

Kartina Sat - vzniká DTH platforma s ruskými TV pro Evropu

| Tisk

V Evropě bude brzy možné ze satelitu přijímat nový paket s ruskými televizními programy. Operátor OTT služby Kartina TV uzavřel dohodu se satelitním operátorem SES (Astra) ohledně šíření nové DTH platformy.

Nová satelitní služba vzniká pod pracovním názvem Kartina Satellite a finálně se pravděpodobně bude jmenovat Kartina Sat. Vysílání bude šířeno z hlavní evropské orbitální pozice Astra na 19,2°E a to až na dvou transpondérech, přičemž jeden bude šířit stanice v kodeku HEVC (H.265).

Kartina Sat má obsahovat 32 ruských televizních programů v mezinárodních verzích, z toho bude 6 programů ve vysokém rozlišení (HDTV). Start služby je naplánován na 1. dubna 2019.

Kartina má již uzavřené smlouvy se všemi národními ruskými broadcastery.

Služba bude nabízena formou pay-tv (za poplatek). Nejnižší balíček Start bude provozovatel nabízet za 4,99 eur měsíčně (tj. cca 129 Kč). Kompletní nabídka, včetně stanic v HD a videotéky Start i ivi, bude k dispozici za 6,99 eur měsíčně (tj. cca 180 Kč).

Tvůrci projektu Kartina Sat hodlají svoji platformou oslovit 850 tisíc domácností v Evropě, které sledují ruské programy ze satelitů nebo prostřednictvím kabelových sítí. Za rok chce operátor získat nejméně 200 tisíc zákazníků.Očekává se, že v projektu budou použity dva typy systémů podmíněného přístupu K-moduly pro televizní přijímače a set top boxy vyrobené firmou Dune s integrovaným systémem Verimatrix.

V současné době se již několik ruských komerčních programů v mezinárodní verzi vysílá přes satelit Astra 1M (19,2°E), kmitočet 11,612 GHz, pol. H, SR 22000, FEC 5/6, DVB-S/QPSK. V multiplexu se vysílají mimo jiné stanice REN TV International. 5 kanal International, Peretz International, Domašnyj Telekanal International, STS International, 8 kanal International, TV Centr International, NTV Mir. Vedle nich jsou zde i německé programy v ruštině R1, a TV Rus.

Kartina Sat může být pro mnoho diváků řešením, jak získat přístup k široké škále ruských programů, včetně stanic v HD rozlišení a to zejména po chystaném odpojení tzv. distribučních nekódovaných linek komerčních programů v národní verzi. Mezinárodní verze zpravidla neobsahují žádné akviziční pořady (seriály, filmy). Zaměřují se převážně na zpravodajství, informace, seriály, magazíny a další pořady vlastní produkce, na které vysílatelé mají práva pro distribuci i za hranicemi Ruské federace.

zdroj: cableman.ru, BroadbandTVNews, ORBITAL

redakce

Vybrané články