Quantcast

Vysílač Kojál slaví 60 let. Je o 2 metry nižší než Eiffelova věž

| Tisk

Jedna z nejvyšších staveb Česka, vysílač Kojál nedaleko Brna, oslaví 3. března 60 let od spuštění pravidelného vysílání. Patří k důležitým součástem infrastruktury společnosti České Radiokomunikace a dokládá tradici i velkou oblibu pozemního televizního vysílání (DVB-T).

Vysílač Kojál byl jedním z vysílačů s vynikajícím dosahem, naladěno ho mělo asi 2,5 milionu obyvatel tehdejšího Československa. Pokrývá jižní a střední Moravu, i část východních Čech.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Vysílač Brno - Kojál

Spuštění vysílače Kojál 3. března v roce 1959 byla velká sláva. Jeho konstrukce svařená z ocelových trubek, kterou navrhl inženýr Josef Wanke, vyrostla do výšky 322,4 metru a je téměř stejně vysoká jako Eiffelova věž v Paříži. Ve své době byl u nás nejvyšší stavbou.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Vysílač Brno - Kojál

V roce 1984 byl dokonce vysílač při generální přestavbě zvýšen do 340 m, nyní je třetí nejvyšší stavbou v Česku.Jeho historie je i historií televizního vysílání v Česku, začínal s vysíláním jednoho černobílého programu, postupně přibyly další programy i barevné vysílání. Vysílač byl zmodernizován při přechodu z analogového na digitální vysílání a další modernizací prochází v rámci přechodu na nejmodernější vysílací standard DVB-T2, který divákům nabídne další možnosti interaktivních služeb a propojení televizního vysílání s internetem.


obrázek

▲ Obr č. 3 - Vysílač Brno - Kojál

Kojál potvrdil i důležitou roli pozemního televizního vysílání v krizových situacích a právě z něj se vysílalo při obsazení tehdejšího Československa spojeneckými vojsky.

zdroj: ČRa

redakce

Reklama
Vybrané články