TereBox T2

Na Liberecku se chystá vypínání DVB-T

| Tisk

logo Změny v pozemním vysílání se dotknou další oblasti České republiky. Na Liberecku skončí stávající veřejnoprávní DVB-T multiplex 1 již ve středu 26. února 2020. Zhruba o měsíc později na tomto vysílači skončí hlavní komerční programy. Přechod na druhou generaci pozemního vysílání bude v Česku dokončen do konce června 2020.

Podle již zaběhnutého schématu - 26. února jednu minutu před půlnocí se odmlčí DVB-T multiplex 1 s SD programy České televize (ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport, ČT:D/ČT art a programy ČRo) z vysílače Liberec - Ještěd na K43. Programy ČT jsou označeny piktogramem. Podle toho diváci lehce rozpoznají, zda ještě přijímají staré vysílání.

Z vysílače Liberec - Ještěd je také šířen veřejnoprávní multiplex v DVB-T2, tzv. multiplex PS11 (multiplex 21) na K26. Domácnosti, které již přijímají na klasickou pozemní anténu programy ČT v HD rozlišení přelaďovat své televizory či set top boxy nemusejí. Vysílání bude i po uvedeném termínu probíhat beze změn.

Další změny na vysílači Ještěd proběhnou až 30. března 2020. V uvedený termín bude vypnut starý DVB-T multiplex 2 (K52) s komerčními programy TV Prima, Prima COOL, TV Barrandov, TV Nova a Nova Cinema.

Multiplex 3 (K60) s ostatními tématickými programy Primy, Barrandova, Óčko, Óčko Star, Televize Seznam skončí z tohoto vysílače dne 26. dubna 2020.Od 27. dubna 2020 bude vysílač Ještěd šířit multiplexy již jen v novém vysílacím standardu DVB-T2. V současné době mohou diváci, kteří přijímají televizní programy z vysílače Ještěd, přijímat tzv. přechodové DVB-T2 sítě - multiplex PS11 (programy ČT v HD) a PS12 (komerční stanice v SD).

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020 na jihu Moravy, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G.

redakce

Vybrané články