Quantcast
Konference Radiokomunikace

DAB+ multiplex Českého rozhlasu na Moravě mění identifikátor

| Tisk

Český rozhlas, v souladu s rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu, od čtvrtka 12. 11. 2020 změní identifikátor v multiplexu vysílačů DAB+ na kanálu 12D na Moravě. Opatření přispěje k bezproblémovému přelaďování DAB autorádií při přejezdu z Čech na Moravu a naopak.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Přijímače pro DAB+

Moravští posluchači na stacionárních přijímačích budou muset provést nový automatický scan naladění DAB+ pásma. Tím přijímač aktualizuje údaje o vysílaných programech. Nový identifikátor sítě je: 12D EID: 2006.

ČTĚTE TAKÉ:
* DAB+ multiplex Českého rozhlasu pro 95% populace

Digitální pozemní rozhlasové vysílání Českého rozhlasu v systému DAB+ je aktuálně dostupné již pro 95 procent obyvatel České republiky. Ve druhé polovině září bylo spuštěno dalších 10 nových DAB+ vysílačů, z toho 5 na území Čech a dalších na území Moravy a Slezska. V Čechách funguje DAB+ síť Českého rozhlasu na kanálu (bloku) 12C, na Moravě a ve Slezsku 12D.


obrázek▲ Mapa č. 1 - Pokryté území signálem DAB+ multiplexu Českého rozhlasu (mapa: ČRo)

Český rozhlas vysílá v DAB+ celkem 23 programů, z toho 20 ve vlastním multiplexu. Další tři stanice jsou v sítích společností RTI a Teleko. K distribuci programových služeb využívá nejmodernější enkódování HE-AAC.

redakce

Reklama
Vybrané články