Quantcast

Příjem amerických stanic v České republice

| Tisk

V minulých dnech jsme byly svědky teroristických akcí proti USA, které vzbudily na celém světě velkou pozornost. V přímých přenosech jsme mohli pozorovat aktuální dění v Americe. S vyspělými technologiemi jsme mohli být při všem hlavně díky satelitům. Na mnoha zpravodajských TV stanicích byl přejímán TV program přímo z amerických TV stanic (ABC, NBC). Mnohým satelitním fanouškům se splnil sen vidět přímo v ČR některý americký TV kanál. Je bohužel smutné, že se to podařilo díky této velmi tragické události.

DIVÁK A AMERICKÉ PROGRAMY
Zkusme se podívat na problém, který jsme v minulém odstavci naznačili - příjem amerických programů u nás. Snad každý fanda satelitního příjmu sní o možnosti příjmu amerických programů u nás. Co si od toho divák slibuje? Především se chce zdokonalit v angličtině, dalším důvodem je fakt, že některé oblíbené pořady jsou 'za velkou louží' vysílány dříve než u nás. Diváci si také chtějí dopřát i kvalitní přímé přenosy sportovních utkání, které nemají možnost vidět na žádných programech u nás.

A JAK JE TO S PŘÍJMEM AMERICKÝCH PROGRAMŮ U NÁS?
Atraktivní programy např. ty, o kterých jsme se již dnes zmínili - ABC, NBC, ESPN a další o které mají diváci u nás trvalý zájem, zřejmě zklameme. Tyto a další programy jsou vysílány přes satelity, které jsou umístěny nad Amerikou a z Evropy na tyto družice není "vidět". Americké programy přímo z amerických družic tedy nelze u nás běžným způsobem přijímat.

Zájem o americké programy nejenom u nás ale v celé Evropě pociťují i americké vysílací společnosti. A tak není divu, že v Evropě můžeme přijímat programy typu CNN International, Cartoon Network, TCM Classic Movies, HBO a další. Ovšem je tu jedno velké ALE. Tyto programy jsou speciálně upraveny pro celý evropský region (či jeho část) a obsahují většinou úplně odlišný program, než který je nabízen divákům v Americe. Navíc v mnoha případech (Cartoon Network, HBO) je nabízen většinou v jazyce země pro kterou je program vysílán. Takovým příkladem může být právě již zmiňované HBO, které můžeme u nás přijímat v češtině.

FOX NEWS Channel
Obr.č.1 - FOX NEWS Channel
Přesto je tu i několik možností příjmu amerických programů v Evropě.Tím nejznámějším je zřejmě zpravodajský program FOX NEWS, který můžeme volně sledovat v digitálu v paketu FOX TV na satelitu PanAmSat 3R na pozici 43W na kmitočtu 12,576 GHz, polarizace horizontální, SR 19850, FEC 3/4. V tomto paketu dále vysílá volně i americký sportovní kanál FOX SPORTS ve verzi MIDDLE EAST. V minulosti zde byl vysílán i program FOX SPORT EASTERN EUROPE, který zde byl ale nedávno odpojen.

TV program BET International je dalším programem, který můžeme přijímat v Evropě. BET Int'l přináší jazz, soul a rap přímo z Ameriky. Dříve jsme mohli uvedenou stanici přijímat bez problémů volně v digitálu na satelitu Hot Bird 5 (13E), dnes, kdy je signál zakódován nám již zbývá pouze přenosová družice Telstar 11 na pozici 37.5W, kde jej naladíme na kmit. 11,672 GHz, polarizace vertikální, SR 6111, FEC 3/4. To je v součsné době vše, co můžeme přijímat z Ameriky. Dále nám tu již jen zbývají přenosové kanály. Jedním takovým je přenos. kanál společnosti VIACOM, který je vysílán na satelitu Telstar 11 na kmit. 11,542 GHz, polarizace horizontální, SR 6000, FEC 3/4, VPID: 167, APID: 108. Tento kanál využívá VIACOM k různým přenosům a tak není neobvyklé zde vidět MTV, VH1 či NICKELODEON přímo v americké verzi!ZÁVĚR
Evropa je velmi dobře zásobována TV tvorbou z Ameriky. Bohužel zatím ne tak v oblasti TV programů na satelitech v Evropě. V Evropě jich můžeme přijímat pouze několik, ve větší míře jsou to již programy upravené pro určitý region.

Parabola.cz

Reklama
Vybrané články