CryptoBox 800 UHD

I sport podléhá ideologii. Dokument na stanici Spektrum

| redakce | tisk

Severní Korea je zemí extrémních kontrastů. Na jedné straně stojí skutečné socialistické stereotypy, jakými jsou šifrované zprávy z časové bubliny v kombinaci se šokujícími zprávami o obrovském nedostatku.

Na druhé straně láká nablýskaný Pchjongjang na futuristickou panoramu, okázalé zábavní parky a obchodní domy s množstvím zboží, které snesou srovnání se západními chrámy konzumu. Tvůrci dokumentu Zlato pro Kima - Život za vůdců Severní Koreji se prostřednictvím hlavního tématu - sportu - pokusili proniknout za pečlivě budovaný obraz asijské diktatury. Natočili rozhovory s atlety i rekreačními sportovci, aby získali nový pohled na tuto izolovanou zemi.

Zlato pro Kima - Život pro vůdce Severní Koree (foto: AMC)
▲ Zlato pro Kima - Život pro vůdce Severní Koree (foto: AMC)

Ačkoli natočení snímku předcházelo několik měsíců pečlivého plánování, při realizaci musel štáb často čelit nečekaným výzvám. Výsledkem je zajímavá okružní jízda po posilovnách, jezdeckých klubech, akvaparcích a továrnách, zpestřená návštěvami několika mateřských škol a fotbalové akademie. Film oplývající protiklady a neuvěřitelnými scénami z každodenního života představuje obraz Severní Koreji vymykající se běžným klišé.

Severní Koreu můžete spolu s televizní stanicí Spektrum navštívit 18. února ve 22:00 hodin v dokumentu Zlato pro Kima - Život pro vůdce Severní Koree.

zdroj: AMC