Quantcast

Bez vědomí - špinážní minisérie z totalitního Československa na HBO

| redakce | tisk

Filmový kanál HBO uvede novou šestidílnou špionážní minisérii odehrávající se v totalitním Československu v předvečer revolučních událostí roku 1989. První epizodu odvysílá HBO již 17. listopadu, na HBO GO bude poprvé v historii české produkce uvedeno všech šest epizod najednou.

Sovětské impérium ve východní Evropě znatelně slábne. Demokratizační změny v Maďarsku a Polsku už odstartovaly, a i v NDR to začíná vřít. Manželé Marie a Viktor věří, že něco se brzy musí konečně stát I v Praze. Proto se po dvanácti letech rozhodnou vrátit z londýnského exilu domů. Záhy se bohužel ukazuje, že Československo je jich domovem už dávno není. Viktor za dramatických okolností zmizí a Marie ho musí za každou cenu najít. V cestě jí však stojí zájmy tajných služeb několika států. Marie se s nimi bude muset utkat, aby zjistila pravdu. A ne nadarmo se říká, že pravda bolí. Tím spíš, když revoluce už je za dveřmi.

Bez vědomí je scenáristickým debutem Ondřeje Gabriela, druhým televizním počinem režiséra Ivana Zachariáše (Pustina) a šestou seriálovou prací kreativní producentky Terezy Polachové (Hořící keř, Terapie, Až po uši, Mamon, Pustina).

Bez vědomí (foto: HBO)
▲ Bez vědomí (foto: HBO)

V hlavní roli účinkuje Tatiana Pauhofová. Její postava Marie Skálová je obyčejná žena, zprvu možná lehce naivní houslistka, tak trochu rozmazlená dcera významného disidenta, kterou okolnosti donutí opožděně dospět. Viktor (Martin Myšička) je i po dvanácti letech manželství pořád láskou jejího života a Marie si neumí představit, že by o něj přišla. Když se to nečekaně stane, probudí to v ní rozhodnost, o níž dosud netušila, že ji v sobě vůbec má. Spojencem je Marii její starší sestra Hanka (Lenka Vlasáková) a také pracovník britské ambasády a Viktorův přítel, Čechoangličan Gerald Lloyd (David Nykl). Je tu však také záhadná Susanne Clayton (Hattie Morahan) a samozřejmě komunistická Státní bezpečnost. Tu zastupují stárnoucí, životem těžce zkoušený plukovník Vlach (Jan Vlasák) a jeho podřízený a přítel, bývalý kriminalista Berg (Martin Hofmann). A v neposlední řadě chytrá sekretářka Miluška (Kristýna Podzimková).

První dvě epizody seriálu Bez vědomí byly uvedeny na mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech a v Torontu, kde se setkaly s velmi příznivým ohlasem. V Karlových Varech se šestidílné špionážní drama Bez vědomí v diváckém hodnocení dočkalo průměrné známky 1,28 (na ose 1 = nejlepší a 5 = nejhorší).

Na torontské přehlídce Bez vědomí běželo v rámci sekce Primetime, kam se z konkurence čtyř set nových televizních seriálů probojovalo pouhých šest projektů. Tvorba HBO Europe se v Torontu objevuje pravidelně: festival do programu v minulých letech zařadil i ceněnou minisérii Pustina či prestižními cenami ověnčený Hořící keř. Bez vědomí také získalo čestné uznání mezinárodní poroty festivalu Serial Killer v Brně a bylo uvedeno na festivalu v Madridu.

Reklama
Vybrané články