Quantcast

Hitlerův hlavní stan - doku série na Discovery Channel

| redakce | tisk

Orlí hnízdo, vlak Amerika nebo zámek Książ ̶ jak vypadají vůdcovy hlavní stany dnes? Unikátní dokumentární historická série Hitlerův hlavní stan (Hitler´s Headquarters) zkoumá tajemství vůdcových úkrytů a skrýší, nacházejících se zejména v Německu a Polsku, a přináší zlověstnou pravdu o velitelství, v němž Adolf Hitler učinil klíčová rozhodnutí týkající se Polska, a poté celého světa, během druhé světové války.

Přes jednotlivé lokality tvůrci odkrývají také detaily vůdcova soukromého života - milostné vztahy, nemoci, oblíbené knihy a filmy nebo zákulisí nejdůležitějších rozhodnutí, k nimž v jednotlivých lokalitách došlo. První díl desetidílné série Hitlerův hlavní stan uvede Discovery Channel v neděli 6. září ve 20:00.

Orlí hnízdo (Shutterstock), Hitlerova nejluxusnější skrýš nacházející se v salzburských Alpách

V jednotlivých pětačtyřicetiminutových epizodách se moderátor Łukasz Kazek setkává s těmi, kdo byli svědky událostí spojených s politikou vůdce, a projde dobové památné předměty, jakými jsou knihy a fotografie nebo archivní záběry. Pomocí dramatických rekonstrukcí seriál také zobrazuje Adolfa Hitlera jako nedoceněného architekta, jehož ambice ovlivnily tvar, interiér, architekturu a lokalitu každého sídla. Důležité pro něj bylo jak strategické umístění velitelství, tak to, aby se interiéry daly použít pro jeho politickou manipulaci.

Hitlerův hlavní stan (foto: Discovery)
▲ Hitlerův hlavní stan (foto: Discovery)

Dokumentaristé navštívili deset velitelských stanovišť z celkových čtrnácti, které byly do konce války dokončeny. Pořad tak diváky zavede například na sever Polska do Vlčího doupěte, což je komplex bunkrů, který svým vybavením připomínal autonomní město. Hitler zde strávil více než 900 dní v období operace Barbarossa a k dispozici mu tu bylo vlastní kino, kasino nebo přistávací dráha.

Čtyři sta metrů dlouhý tunel Anlage Süd vybudovalo na území jižního Polska společnými silami tisíce lidí. V tunelu se ukrýval vlak Amerika, v němž se Hitler setkal ve dnech 27. a 28. srpna 1941 s Mussolinim.

Na první pohled idylické stavení s květinami na oknech a se skloněnou střechou. Ve skutečnosti se v tomto komplexu s názvem Maybach s rozsáhlými podzemními chodbami nacházelo během druhé světové války vrchní velitelství německé branné moci.

Berlínský bunkr je místem, kde strávil Adolf Hitler s Evou Braunovou poslední týdny svého života na sklonku války. Jeho pracovna tu byla vybavena velice skromně: malý psací stůl, pohovka a konferenční stůl, který doplňovala tři křesla.

Moderátor pořadu Łukasz Kazek se ohlédne za minulostí těchto budov a vrátí se také do daného velitelství, aby ukázal, jak vypadá v dnešní době, tedy osmdesát let po vypuknutí druhé světové války.

Kompletní seznam epizod:

1) Vlčí doupě (Kętrzyn)
2) Felsenesst (poblíž francouzské hranice)
3) Berghof (salzburské Alpy)
4) Vlak Amerika (mobilní úkryt)
5) Anlage Süd (tunel v jižním Polsku)
6) Zámek Książ (Wałbrzych)
7) Maybach a Maybach II (v okolí Berlína)
8) Podzemní město Osówka (Polsko)
9) Orlí hnízdo (salzburské Alpy)
10) Berlínský bunkr

zdroj: Discovery

Reklama
Vybrané články