CryptoBox 800 UHD

Severomakedonská televize MRT volně v HD v paketu Neosat

| redakce | tisk

Na jednom z transpondérů bulharské satelitní pay-tv platformy Neosat na družici BulgariaSat 1 (1,9°E) se objevily dva televizní programy severomakedonského veřejnoprávní vysílatele MRT.

Neosat přidal do nabídky dva programy MRT (Македонска Радио Телевизија / Macedonian Radio Television). Jde o televizní stanice MRT 1 Sat a MRT 2 Sat, satelitní kanály s odlišnou programovou nabídkou od pozemních stanic MRT 1 a MRT 2.

Spuštěním MRT1 Sat a MRT2 Sat na kapacitě operátora Neosat umožňuje bezplatný ( FTA) příjem satelitních kanálů MRT v HD rozlišení v kodeku HEVC (H.265). Doposud se přes satelit do Evropy šířil jen program MRT1 Sat, který je součástí pay-tv platformy Total TV (Eutelsat 16A, 16°E) a je tedy dostupný jen pro abonenty.

MRT1 Sat - záběr z příjmu stanice
▲ MRT1 Sat - záběr z příjmu stanice

Zatím není známo, zda programy MRT zůstanou na satelitu BulgariaSat 1 trvale FTA, nebo dojde k pozdějšímu zakódování.

Veřejnoprávní vysílatel MRT byl založen v roce 1944, kdy byla spuštěna makedonská rozhlasová stanice a na jejím základě vznikla dnešní MRT.

MRT1 Sat - záběr z příjmu stanice
▲ MRT1 Sat - záběr z příjmu stanice

MRT dnes provozuje národní kanály MRT 1, MRT 2, MRT 3, MRT 4, MRT 5, Sobraniski kanal, MRT1 Sat a MRT2 Sat. Dále rozhlasové služby MR1, MR2, MR3 a MR Sat. MRT přináší pořady v jazycích pro menšiny, které žijí na území Severní Makedonie. Programy v albánském jazyce vysílá 14,5 hodiny denně, v turečtině 2,5 hodiny denně, v srbštině, romštině, valaštině a bosenštině vysílá pořady 30 minut třikrát týdně plus 1 hodinu měsíčně.

technické parametry - MRT1 Sat HD, MRT2 Sat HD:

• BulgariaSat 1 (1,9°E), freq. 12,169 GHz, pol. V, SR 30000, FEC 2/3, DVB-S2/8PSK, FTA