Místo pro Vaši reklamu

Rada dala zelenou Digi TV v České republice. ČT24 bude v Digi TV vysílat FTA

| Tisk

logoRada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém 15.zasedání, které se konalo ve dnech 29. a 30.srpna 2006 se vrátila k požadavku společnosti Digi Czech republic ve věci požadavku o licenci na provozování placené televize na území České republiky.

Český regulátor v této záležitosti rozhodl včera a společnosti Digi Czech republic udělil licenci. Znamená to, že provozovatel paketu Digi TV bude moci nabízet své služby i na českém trhu. "Licence musí nabýt právní moci," upozorňuje Jiří Šenkýř, místopředseda RRTV. "Obecně licence nabyde právní moci do 30 dnů od rozhodnutí," říká serveru parabola.cz Jiří Šenkýř a poukazuje na fakt, že existují možnosti, jak tento proces urychlit - třeba tím, že si pro licenci přijde žadatel osobně. Podle Šenkýře nic nebrání tomu, aby Digi TV nabízela svoji placenou televizi v České republice již od začátku září 2006. Problém je nyní spíše administrativní - zda se podaří v tak krátkém časovém horizontu připravit potřebné podklady pro žadatele.

Digi TV je jedna ze čtyř placených satelitních platforem, které působí v Rumunsku. Digi TV je ale nejrychleji rostoucí rumunskou placenou televizí a zároveň nejrychleji rostoupí platformou v Evropě. Podle neoficiálních informací Digi TV v Rumunsku evidovala koncem srpmna přes 380 tisíc abonentů. Po úspěchu Digi TV v Rumunsku se provozovatel rozhodl expandovat do sousedního Maďarska. Od února svoji placenou televizi nabízí i maďarským abonentům. Nyní zde provozovatel má přes 140 tisíc klientů. V květnu letošního roku, tj. pouhé 3 měsíce po vstupu na maďarský trh, Digi TV opět expanduje. Od května přináší pay-tv také slovenským zákazníkům. Nyní zde má přes 28 tisíc abonentů (neoficiální údaj).

Během září začne Digi TV nabízet placenou televizi i na českém trhu. Ve srovnání se slovenskou nabídkou Digi TV bude česká Digi TV v něčem jiná. Především abonenti Digi TV v české republice nebudou mít možnost objednání balíku maďarských programů. Dále v nabídce Digi TV CZ (zatím) nebude kanál AXN, který by měl českou nabídku rozšířit během několika týdnů až měsíců. Česká i slovenská programová nabídka Digi TV bude jinak víceméně stejná, lišit se bude jen v terestrických kanálech - slovenská Digi TV obsahuje programy Jednotka (STV1), Dvojka (STV2), TV Markíza, TV JOJ a TA3. Česká nabídka platformy bude zřejmě zahrnovat všechny 4 programy České televize, tj. ČT1, ČT2, ČT4 Sport a ČT24. "Česká televize se společností Digi TV jedná a v současné době je před uzavřením dohody s touto společností o zařazení programů ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 SPORT do nabídky placené televize," uvedl pro server parabola.cz Martin Krafl, tiskový mluvčí České televize.

Testovací vysílání programů České televize se na jednom z transpondérů Digi TV objevilo již ve středu večer. Všechny kanály ČT včetně ČT24 jsou zakódované systémem Nagravision 2 CAS 6. Bude zde ČT24 kódovat? "Zřejmě jde o dočasnou záležitost. Jakmile bude uzavřena smlouva, vysílání ČT24 bude nekódované," ujišťuje čtenáře serveru parabola.cz Martin Krafl z České televize. "To, že je v této chvíli vysílání ČT24 kódováno, je v pořádku. Je to zkušební vysílání," dodává Krafl. Znamená to, že na pozici 1°W se bude vysílat vůbec první FTA program v českém jazyce. Intelsat 10-02 bude zároveň třetím satelitem, kde bude možné volné vysílání ČT24 naladit, čímž se opět zlepší technická dostupnost zpravodajského kanálu v českém jazyce.

Zda bude obsahovat program TV Nova zatím není jasné. Zde je i především technický problém, jak dopravit signál TV Nova do Rumunska. TV Nova vysílá jen v paketu UPC Direct v rámci testů. Snahou provozovatele bude získat všechny základní programy do nabídky.Platforma si získává pozornost (a klienty) díky nízké ceně předplatného. Základní nabídka zahrnuje 33 programů a bude stát 260 Kč měsíčně. Za příplatek (240 Kč měsíčně) může divák získat HBO MAXPAK (HBO + HBO2 + Cinemax). Dvojici filmových programů HBO + HBO2 lze k základní nabídce pořídit za 180,-Kč měsíčně. Za stejnou cenu i filmový kanál Cinemax.

Pro příjem Digi TV bude zapotřebí dotovaný satelitní set top box, protože karta bude s dekodérem tzv. spárována. Přístupovou kartu nebude možné používat v jiných než dodávaných přijímačích.

Martin Vyleťal

Vybrané články