Quantcast
TereBox T2

Hudební TV na satelitech I

| Tisk

krátký pohled do historie

Je to už dávno, co se na satelitu objevila první hudební stanice. Ano, myslíme tím MTV EUROPE,která v roce 1987 odstartovala hudební televizní eurofii v Evropě. Během několika let si MTVzískala mnoho diváků ale i hudebních umělců. MTV odstartovala a podpořila rozvoj videoklipů, také díky MTV se začaly více natáčet.

Vzpomeňme si na konec 80.let a na počátek let 90., kdy byly 'v oběhu' videokazety s programemMTV. Bylo tu na videokazetách něco, co tu běžně nebylo k vidění - kabelová TV nebyla, satelitybyly drahé a ne každý byl v té době ochoten investovat do satelitní aparatury desítky tisíckorun.

Počátek 90.let byl pro hudební fanoušky více než příznivý - ceny satelitních přijímačů klesly anavíc MTV začalo vysílat ze satelitního komplexu Astra, což způsobilo, že nebyly potřeba velkésatelitní paraboly.

V roce 1993 zahájila vysílání konkurenční německá hudební stanice VIVA. Začala tehdy -z ekonomických důvodů vysílat přes družici Eutelsat 13E. Fanouškové dobré hudby měli najednou kdispozici 2 hudební programy: jeden na Astře (MTV) a 1 na Eutelsatu (Viva). Později začaloMTV Europe vysílat - v analogu - i na 13E.

MTV byla téměř všude ve světě vnímána jako placená TV stanice. V Evropě to ještě neplatilo.MTV se vysílalo volně - i když neustále s kódováním programu diváky neustále strašilo. Nakonecse tak skutečně stalo 3.7.1995 bylo MTV Europe zakódováno jak na Astře, tak i na Eutelsatu.

Ještě předtím v říjnu 1994 odstartovala v Evropě sesterská stanice MTV Europe - VH1 UK. Jestližese MTV věnovalo mladšímu publiku, VH1 se zaměřilo na 35-50leté diváky. Vysílání VH1 UK bylo odpočátku kódované. V květnu 1995 odstartovala německá verze VH1, zpočátku vysílala volně,ke kódování přistoupila ve stejný čas jako MTV.

Situace byla v ten okamžik jednoznačná. Hudební fanoušci po zakódování MTV Europe přeladilina VIVA TV.. V mnoha případech více než jen nahradila VIVA stanici MTV. TV VIVA vysílalakoncerty, rozhovory s hudebními hvězdami, živé kontaktní pořady, exkluzivní reportáže zevropských zemí. Mezi nimi nechyběla ani Česká republika.Po velkém úspěchu TV VIVA, zahájil provozovatel vysílání 'dvojky' - VIVA ZWEI. To bylo v březnu1995. Z počátku se na 'dvojce' vysílal pop 80. a 90.let, později stanice změnila hudební formáta přeorientovala se na rockovou hudbu...

V lednu 1996 začala vysílat další německá stanice - ONYX. Oproti ostatním stanicím byla trochuvýjimečná svým rozsahem hudebních žánrů - od popu, rocku přes country až po jazz. V té době se na Hot Birdu 13E začala vysílat francouzská hud. stanice MCM Euromusique. Popularitu sizískala nejenom reportážemi ze zemí Evropy - mezi nimi v ČR - ale i svým rozšířeným vyzařovacím svazkem, kterým bez problémů pokryla signálem většinu území Evropy a okolních kontinentů.

Další kapitolu v oblasti hudebních satelitních TV napsala WBPM (techno program), která vysílala v roce 1998na Eutelsatu 13E jen několik měsíců.

V roce 1999 na četná divácká přání začala v analogu a volně vysílat německé verze hudební staniceMTV. Úspěch si zajistila nejenom volným vysíláním ale i přenosem signálu přes nejsledovanějšíevropský satelit - Astra. Pro konkurenční VIVA & VIVA ZWEI to byl handicap - vysílaly přesEutelsat 13E a signál se nepřijímal bez problémů. VIVA & VIVA ZWEI začaly ztrácet na sledovanosti.V dubnu 2000 oznámil provozovatel obou programů VIVA vysílání přes satelit Astra napozdzim roku 2000. Tak se skutečně stalo - VIVA TV začala analogově i digitálně 1.10.; VIVA ZWEI 1.2.2001.

Parabola.cz

Reklama
Vybrané články