Quantcast
TereBox T2

UPC Direct bude využívat Nagravision 2 a expanduje do Slovinska

| Tisk

logo Mezinárodní společnost Liberty Global plánuje rozšíření svých aktivit na území střední a východní Evropy. Během čtvrtého kvartálu letošního roku expanduje na satelitech Astra (19,2°E) i do Slovinska. Satelitní placená televize bude nově určena pro Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. Vyplývá to z reportu společnosti Kudelski Group, předního dodavatele podmíněného přístupu.

Placená televize bude využívat nově kódovací systém Nagravision 2. Tento systém byl již dříve připojen k programům UPC Direct na transpondérech - freq. 10,921 GHz, pol. H, SR 22000, FEC 5/6, kmit. 12,304 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4 a 12,382 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4 a také transpondéry MTV Networks/Viacom - kmit. 11,739 GHz, pol. V a 11,973 GHz, pol. V, SR 27500, FEC 3/4.

Ostatní transpondéry UPC Direct - tj. 11,671 GHz (pol. H, SR 22000, FEC 5/6) a 11,992 GHz (pol. H, SR 27500, FEC 3/4) systém Nagravision zatím nepoužívají a fungují jen v systému CryptoWorks.

UPC Direct působí jen v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Od podzimu bude služba dostupná také ve Slovinsku. Řada kanálů UPC Direct by se mohla vysílat i ve Slovinsku. Problémem mohou být specializované kanály typu HBO či MTV a také národní kanály TV Slovenija a další, které bude muset provozovatel služby distribuovat zřejmě na některých nových transpondérech. Stávající transpondéry UPC Direct jsou již obsazené. Ve Slovinsku v současné době působí srbská placená televize Total TV na satelitu Eutelsat W2 (16°E). Signál je kódován systémem NDS Videoguard. Vedle kódovaných programů Total TV má slovinský divák k dispozici na této pozici 16°E i několik neplacných programů z území bývalé Jugoslávie.Co přinesou změny v kódování? "Procesy se odehrávají na úrovni mimo Českou republiku a UPC ČR nemá k tomu žádné bližší informace," uvedl na dotaz serveru parabola.cz k satelitní platformě František Malina, tiskový mluvčí a ředitel PR společnosti UPC Česká republika. "Až budeme mít bližší informace, budeme zákazníky informovat," dodal serveru parabola.cz Fr. Malina. Zatím nejsou k dispozici informace o způsobech příjmu. Otázkou tak zatím zůstává, zda bude služba v Nagravision 2 dostupná jen na tzv. dotovaných přijímačích operátora (karta spárovaná s přijímačem).

UPC Direct používá kódovací systém CryptoWorks, který je v posledních (nejnovějších) verzích bezpečný před neautorizovaným příjmem. Jiná situace je u systému Nagravision. Tento systém patří mezi hackery nejatraktivnější a nejčastěji "hackovaný" systém vůbec. Toho si povšimla řada platforem ze střední a východní Evropy - s pirátským příjmem bojuje Cyfrowy Polsat v Polsku ale také multiregionální platforma Digi TV. Nedávno se pro některé přístroje objevil tzv. Nagravision autoupdate - tj. automatické vyhledávání nových kódů. Černý divák nemusí hledat nové kódy, set-top-box s tzv. EMU (emulátor) si je najde sám. Provozovatelům služeb nezbývá než aktivněji bojovat proti ilegálnímu příjmu. V Polsku se to poměrně daří.

Martin Vyleťal

Reklama
Vybrané články