TereBox T2

Ruská Platforma HD se rozšíří o paket Platforma DV

| Tisk

logo Ruská digitální satelitní programová služba Platforma HD připravuje rozšíření své nabídky o další programy. Dne 1. února 2009 bude na satelitu Eurobird 9 (9°E) spuštěn další programový balíček televizních kanálů pod názvem Platforma DV. Půjde o televizní programy šířené ve standardním rozlišení (SD). Služba doplní stávající nabídku paketu Platforma HD. Informoval o tom provozovatel.

Platforma DV využije nové technologie - moderní a úsporný kompresní formát MPEG-4 nasazený na platformě v DVB-S2. Paket Platforma DV se stane jedinou satelitní platformou v Rusku, která bude nabízet federální a tématické SD programy v ruštině vhodné pro příjem na LCD televizorech a plazmových obrazovkách. Roční předplatné balíčku Platforma DV bylo pro rok 2009 stanoveno na 900 rublů (cca 587 Kč; cca 21,8 euro).

Stávající paket Platforma HD, který obsahuje 5 stanic ve vysokém rozlišení, se vysílá přes satelit Eurobird 9 (9°E) a stejná družice bude využita pro nabídku Platforma DV. Připomeňme, že Eurobird 9 byl vynesen v roce 1996 a do roku 2007 sloužil na orbitální pozici 13°E jako Hot Bird 2. Pak satelit našel nové uplatnění na nové pozici 9°E pod novým názvem Eurobird 9. Právě devítka v názvu informuje, na které pozici satelit pracuje. Eurobird 9 má celkem 20 transpondérů v Ku pásmu a svým signálem pokrývá Evropu a evropskou část Ruska (od Murmansku do Krasnodar od severu na jih, od Kaliningradu až po Perm od západu na východ).

Novým SD balíčkem chce provozovatel služby Platforma HD oslovit diváky na evropském území Ruska, kteří požadují tradiční ruské programy. "Nový balíček ocení nároční diváci vyžadující kvalitní TV obraz. Vedle HD programů budou si moci abonovat také celou řadu tradičních televizních kanálů ve standardním rozlišení v dokonalé kvalitě", uvedl generální ředitel Platforma HD Konstantin Yashin.

Mezi tradičními ruskými programy se v paketu Platforma DV objeví 20 televizních stanic, z toho 12 federálních: Rossija, Sport, Vesti, Kultura, Bibigon, Pervyj, Pjatyj, NTV, TNT, STS, Ren TV, Muz TV, Zoo TV, Kinopokaz, Teleputešestvija, Tonus TV, Avto Plus, Kuchnja TV, Komedija TV a 365 dnej.Nový SD balíček Platforma DV si bude moci zákazník objednat k balíčku Platforma HD ale i samostatně. Pokud si objedná jen nabídku Platforma DV (20 stanic ve standardním rozlišení), zaplatí 900 rublů ročně (cena pro rok 2009). Pokud bude mít zájem o oba pakety (DV+HD), zaplatí 4200 rublů za rok (cca 2740 Kč). Zájemci o samostatný balíček HDTV kanálů (Platforma HD) zaplatí 3600 rublů ročně (cca 2349 Kč).

Platforma HD používá na satelitu Eurobird 9 (9°E) jeden transpondér v DVB-S2 a modulaci 8PSK (freq. 11,958 GHz, pol. V, SR 26400, FEC 2/3). V paketu jsou stanice Kinopokaz HD, Eurosport, National Geographic Channel, HD Life a MTVN HD. Stanice jsou kryptovány systémem DRE-Crypt.

Martin Vyleťal

Vybrané články