Quantcast
TereBox T2

AB CryptoBox 500 HD Mini - vylepšená varianta řady 5xx

| Tisk

Koncem loňského roku jsem na stránkách Paraboly.cz testoval přijímač AB CryptoBox 400HD Mini, nyní přichází na trh jeho vylepšená varianta z modelové řady 5xx: AB CryptoBox 500 HD Mini.


obrázek

Jak již sám název přijímače napovídá, jádro i firmware vychází z modelové řady CryptoBox 5xx HD a svým použitím, rozměry i celkovými vlastnostmi plně navazuje na předchozí model.

Oproti minulému modelu se však rozšířila jeho konektorová výbava, odpadnul napevno připojený kabel HDMI, který mnohdy vyžadoval použití prodlužovacího kabelu, pokud jsme chtěli umístit starší model dále od televizoru. Přibyl CINCH konektor digitálního výstupu zvuku.

Ale pěkně popořádku. Přijímač si donesete v malé slušivé krabičce, jejích potisk je obdobný, jako u ostatních modelů této řady 5xx HD. Popisy na ní přesně specifikují vlastnosti a výbavu toho modelu.


obrázek

Na boční straně se pak nachází technická specifikace přijímače včetně QR kódu odkazu na stránky výrobku.


obrázek

Po vybalení se nám dostane do rukou vlastní přístroj, napájecí adaptér, senzor infračerveného ovládání, dálkový ovladač s bateriemi (nový model dálkového ovladače bude dodáván s tímto přijímačem v průběhu příštího roku - viz článek), úchytka na zavěšení přístroje a oboustranná lepicí páska pro připevnění IR čidla. V mini-provedení jsou i uživatelské manuály v anglickém, německém, slovenském a českém jazyce.


obrázek

Samotný přijímač má rozměry 125 x 80 x 28 mm, kryt je ze všech stran perforovaný tak, aby bylo zajištěno proudění vzduchu a odvětrávání ztrátového tepla při provozu.


obrázek

Na jedné delší boční straně pak najdeme všechny základní konektory pro připojení přijímače k ostatním prvkům sestavy pro příjem i k dalším přístrojům domácího vybavení. Zleva se nachází konektor pro připojení satelitní antény (přijímač plně podporuje ovládání všeho anténního příslušenství včetně motoru pomocí signálů DiSEqC 1.0, 1.1 a 1.2). Další jsou CINCH s výstupem digitálního zvuku, HDMI konektor pro připojení televizorů s vysokým rozlišením (tímto konektorem je přenášen do TV obraz i zvuk), Ethernet konektor pro připojení přístroje do lokální počítačové sítě, USB 2.0 konektor pro připojení Flash nebo pevného HDD disku, na které lze ukládat pořady ze satelitního vysílání, nebo z nich přehrávat multimediální soubory (video, hudba i obrázky). Poslední je konektor pro připojení napájecího adaptéru. Požadovaných 12 Voltů vyhovuje možnosti připojit přijímač i v automobilových rozvodech, zejména pak např. v karavanech, které umožní na střechu montovat i mobilní paraboly.


obrázek

Na protilehlé bočnici jsou pak dva jack konektory pro připojení IR čidla (je součástí dodávky) a sériového rozhraní RS-232 (není součástí balení). Přístroj má na sobě nalepenou bezpečnostní nálepku, po jejíž poškození ztrácíte možnost záruky. Já jsem s laskavým svolením dodavatele mohl tuto nálepku odstranit a nahlédnout do vnitřností přístroje.


obrázek

Na spodní části pak najdeme slot pro vložení přístupové karty. Ta zhruba z poloviny své délky zůstává mimo přijímač a je nutno s tímto faktem počítat, pokud plánujete umístění přijímače do více stísněných prostor.


obrázek

Po odstranění bezpečnostní nálepky a dvou šroubků jsem mohl jednoduše oddělit horní a spodní plastový kryt a zůstala mně v rukou jen základní deska přijímače, na kterou jsou z obou stran připevněny všechny součástky a konektory. Uprostřed dominuje chladič, který je přilepený k procesoru teplovodivým lepidlem. Odvod tepla je dostačující a přístroj se extrémně nezahříval ani při dlouhodobém sledování kanálů v HD rozlišení.


obrázek

Zespodu je připevněno jen minimum součástek, umístěním i velikostí zde vystupují konektory pro připojení přístupové karty. Pro testy byla použita karta Irdeto společnosti Skylink, s jejíž funkčností nebyl zaznamenán žádný problém.


obrázek

Vrátit zpět desku mezi dva kryty, zaklapnout a zajistit šrouby byla maličkost, přijímač jsem připojit k TV, satelitní anténě, lokální síti a napáječ jsem připojil do síťové zásuvky.

Úvodní obrázek, stejně jako základní Menu je identické, jako u ostatních přístrojů modelové řady 5xx HD. Je zbytečné opakovat všechny položky, pro zájemce doporučuji přečíst si recenzi modelu 550 HD. Jen pro kontrolu zde uvádím několik obrázků z průběhu testování.

Hlavní Menu zůstává stejné jako i všechny volby podnabídek, ovládání a nastavení.


obrázek

Firmware je upravený na každý model zvlášt kvůli ovladačům zařízení, v informacích o přijímači najdeme nejen přehled hardwaru, ale i zaplněnost paměti kanály, transpondéry a satelity.


obrázek

Při testu příjmu zakódovaných kanálů jsem používal Skylink kartu Irdeto, abych vyzkoušel funkčnost modulu podmíněného přístupu právě s dnes nejběžnější nabízenou kartou a službou. Během testů se neobjevil žádný problém, přijímač s kartou pracuje spolehlivě a přepínání mezi kódovanými kanály je něco málo přes jednu sekundu.


obrázek

Výkon grafické části procesoru umožňuje i u tohoto malé přijímače nastavit a zobrazovat satelitní vysílání i přehrávaní média v maximální rozlišení bez prokládání 1080P.


obrázek

Obraz je, stejně jako u celé modelové řady 5xx HD, velmi čistý, plynulý a detailní, bez problémů lze číst i zobrazované údaje v rámci informačního pruhu i detailních informací.


obrázek

Využití takhle malého a přitom výkonného satelitního přijímače může být různorodé, jistě si najde své příznivce, jako tomu bylo u předchozího modelu. Jeho výbava a funkčnost se nijak neliší od modelů standardní velikosti, jeho rozměry pak mohou být výhodou.Za zapůjčení přijímače děkuji firmě AB-COM (pro ČR: www.abcomcz.cz, pro SK: www.abcom.sk.

Informace a ceny přijímače AB CryptoBox 500HD Mini podle lokalit prodeje:
EU: http://www.abcomeu.com
CZ: http://www.abcomcz.cz - doporučená maloobchodní cena: 1869,- Kč včetně DPH
SK: http://www.abcom.sk - doporučená maloobchodní cena: 70,- € včetně DPH

Exklusivně pro server Parabola.cz
K. S. Ječný (www.jecny.cz)

Reklama
Vybrané články