ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

AB CryptoBox 550 HDC - kabelový bratr

| Tisk

Je to nedávno, co jsem popisoval satelitní přijímač AB CryptoBox 550HD, dnes Vám v krátkosti představím jeho plnokrevného kabelového bratra: AB CryptoBox 550HDC. Jak již samotný název napovídá, odlišností bude jen velmi málo. Jedno jediné přidané písmenko upozorňuje, že uvnitř přijímače se nachází kabelový tuner. Vzhledem, funkcemi, rozhraními i kvalitou jsou přijímače naprosto shodné, rozdíl v nich poznáte jen pohledem na zadní stranu. Ale začnu od začátku.


obrázek

Přijímač přišel ve stejné krabici, jak předchozí model, jedinou odlišností je přední potisk s možností označení, jaký tuner vlastní přístroj uvnitř.


obrázek

Obsah krabice byl naprosto minimální, zákazníky však již může potěšit nová verze dálkového ovladače.


obrázek

Přední strana je naprosto stejná, jako u model 550HD včetně tlačítek, dvířek, slotu na kartu, CAM a USB 2.0 port. Také displej včetně indikací se nezměnil. Ten hlavní rozdíl najdeme až na zadní straně přijímače. Tuner v horní části má klasické anténní konektory, jeden pro vstup signálu a druhý pro výstup. Označení CABLE pak upozorňuje, že tuner je kabelový (NE terestriální). Ostatní rozhraní jsou na stejných místem se stejnými funkcemi, jako satelitní model.


obrázek

Po odstranění horního krytu je nám zcela jasné, že tento přijímač je shodný ve zdroji, základní desce a předním panelu, pouze došlo k výměně tuneru, který se připojen přes jehlové konektory k základní desce.


obrázek

Tuner umožňuje ladění v celém běžném pásmu 51 – 860 MHz, ostatní části je možné si prohlédnout v minulé recenzi.


obrázek

Po zapnutí přijímače se objeví průvodce základním nastavením včetně jazykové mutace prostředí.


obrázek

Také nastavení času je dobré věnovat chvíli pozornosti, protože ve spánkovém módu přední displej ukazuje aktuální čas. Automatické nastavení znamená, že si přijímač vezme čas z naladěných programů.


obrázek

Jediným rozdílem v softwarovém vybavení je ladící část, kde pochopitelně nenajdeme Blind Scan, který se týká satelitů, je zde pouze ruční a automatické ladění. Pokud majitel má informace od své kabelové společnosti na jakých frekvencích a s jakými parametry se vysílají kanály v jeho kabelové síti, může využít ručního ladění přímo na známých parametrech.


obrázek

Pokud však technické parametry nejsou známé, doporučuji spustit automatické hledání. Je sice poněkud zdlouhavější, ale prochází všechny kmitočty se všemi variantami nastavení kabelových parametrů a zaručeně najde všechny kanály v kabelové síti. Tyto volbu jsem zvolil i já. Průběh hledání je zobrazován v přehledném seznamu.


obrázek

Nejprve jsem vyzkoušel kanály, které jsou vysílány volně a obraz byl ostrý a klidný, měřící graf nikdy nezaznamenal žádné zakolísání. Informační pruh zobrazuje stejné informace, jako u satelitů, jen frekvence a nastavení odpovídají kabelovým parametrům.


obrázek

Pokud přepnu na zakódovaný kanál, objeví se známé hlášení.


obrázek

Protože mám přístupovou kartu spárovanou s přístupovým modulem, použiji oba v jednom celku a CAM modul s kartou zasunu to slotu pro přístupové moduly. Po chvíli se objevil obraz kanálu, který si v nabídce platím.


obrázek

V menu přijímače pak můžeme zjistit podrobnosti o modulu i přístupové kartě včetně kanálů a době platnosti předplatného.


obrázek

Všechny ostatní položky nabídky a funkce jsou stejné, jako u satelitního modelu, chtěl jsem tedy zjistit, jak umí přijímač nahrávat kanály. Nahrávání je jednoduché stiskem jednoho tlačítka, popř. jeho držením můžeme upravit délku nahrávání. Během nahrávání lze přepnout na jiný kanál, pouze však na stejné frekvenci. Přijímač vždy zobrazí seznam kanálů zamknuté frekvence. Druhý kanál lze bez problémů sledovat, nahrávat ho již nelze.


obrázek

Nahrávky jsou umístěné v různých složkách spolu s pomocnými informace, jako jsou data z EPG nebo seznam zvukových stop. Nahrávka je ve formátu Time Stream – soubor s příponou TS. Pokud byl nahrávaný kanál volný, pak i nahrávka je volně přehratelná v počítači. Zakódované kanály nelze z TS souboru přehrát.


obrázek

Podpora přehrávání všech multimediálních souborů na připojených USB discích je také stejně široká jako u modelu 550HD, dále je možné přes počítačovou síť stahovat soubory z FTP serverů.Tento přijímač je dobrou alternativou pro uživatele, kteří využívají kabelových operátorů k příjmu televizního vysílání a nemají např. televizor vybavený kabelovým tunerem. Dále uspokojí uživatele, kteří chtějí nahrávat kabelové pořady v digitální kvalitě. V neposlední řadě může sloužit i jako přehrávací centrum v jednom. Někteří kabeloví operátoři nabízejí vlastní přijímače k pronájmu, zde se však platí za něco, co nikdy nebude vaše a budete muset přístroj při ukončení smlouvy opět vrátit. Mnohdy nejsou nabízené přístroje ani dobře technicky či funkčně vybavené. Proto kabelový přijímač AB CryptoBox 550HDC může být velmi dobrou alternativou při zajišťování příjmu kanálů kabelových společností, včetně kódovaného řešení přístupu.

Za zapůjčení přijímače děkuji firmě AB-COM - (pro ČR: www.abcomcz.cz , pro SK: www.abcom.sk ).

AB CryptoBox 550HDC http://www.abcomcz.cz - doporučená maloobchodní cena: 2442,- Kč včetně DPH

Exklusivně pro server Parabola.cz

K. S. Ječný ( www.jecny.cz )

Reklama
Vybrané články