Skylink: Start MTV Europe CZ, nový TP pro iConcerts a Sport1
| Tisk
Všechny tři programy se objevily na novém transpondéru M7 Group, který slouží zejména jako distribuční trasa pro Nat Geo HD, Nat Geo Wild HD a řadu maďarských programů a české verze Universal Channel - tedy na kmitočtu 12,207 GHz.
iConcerts a Sport1 vysílají v SD rozlišení ve formátu MPEG-4, kanál MTV Europe je dočasně ve formátu MPEG-2/SD. Později bude překlopen do MPEG-4/H.264. Pro příjem všech tří programů je nezbytný HD přijímač - stanice jsou totiž umístěny v DVB-S2 multiplexu.
technické parametry:
satelit: Astra 3B (23,5°E)
kmitočet: 12,207 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 5/6
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK
PILOT: ON
ID: iConcerts
service ID: 730
video PID 7301
audio PID 7302
CA CryptoWorks, Irdeto, Nagravision, Viaccess, Mediaguard
ID: iConcerts CZ
service ID: 733
video PID 7301
audio PID 7302
CA CryptoWorks, Irdeto, Nagravision, Viaccess, Mediaguard
ID: MTV Europe CZ
service ID: 729
video PID 7291
audio PID 7292 česky, 7293 anglicky
CA CryptoWorks, Irdeto
ID: Sport 1 CZ
service ID: 731
video PID 7311
audio PID 7312
CA CryptoWorks, Irdeto
Důvodem k zahájení šíření MTV Europe v paketu Skylink je blížící se konec české verze hudební a lifestylové televize MTV. Na český a slovenský trh se zhruba po 4 letech vrací MTV Europe. Pro diváky to bude změna - stanice bude dostupná s volitelným českým dabingem nebo českými DVB titulky. MTV Czech končí k 31.12.2013.
MTV Europe CZ je stejně jako program MTV Czech dostupný všem zákazníkům Skylinku s předplaceným balíčkem Multi, Kombi, Multi HD, Flexi 7 nebo Komplet.
Kanál iConcerts doposud vysílá v MPEG-4/SD na kmitočtu 11,914 GHz, pol. H, který v budoucnu opustí. Podobně i česká verze sportovní stanice Sport1. Tu diváci mohou doposud naladit v MPEG-2/SD na frekvenci 12,070 GHz, pol. H. Termín ukončení vysílání na původních frekvencích bude upřesněn počátkem roku 2014.
redakce