Programy ze satelitů Astra přijímá 151 milionů TV domácností v Evropě

| Tisk

logo Satelitní operátor SES (Astra) dnes oznámil, že v roce 2013 zvýšil svůj dosah po celém světě do 291 milionů a 151 milionů televizních domácností v Evropě.


obrázek

▲ Graf č. 1 - Satelitní flotila SES dosahuje do 106 mil. satelitních domácností

To představuje v meziročním srovnání nárůst o 5 procent ve světě i v Evropě. K růstu operátora pomohla Afrika, Střední východ a zejména Indie (+18 procent) a asijsko-pacifický region (+7 procent).


obrázek

▲ Graf č. 2 - 249 mil. TV domácností v Evropě, podíly jednotlivých platforem

Dosah domácností v Latinské Americe se zvýšil o 5 procent, v Severní Americe o 3 procenta. To jsou výsledky ročního průzkumu SES, který zahrnuje podrobná studie v Evropě Satellite Monitor. Přímý dosah ze satelitní flotily SES se zvýšil ze 99 milionů v roce 2012 na 106 milionů satelitních domácností v roce 2013.


obrázek

▲ Graf č. 3 - 89 mil. televizních domácností sleduje HD vysílání

Nepřímý dosah přes distribuci kabelových operátorů ze satelitů SES mírně vzrostl ze 152 do 153 milionů domácností, počet IPTV domácností napájených ze satelitů SES se zvýšil o 27 procent na 31 milionů. Největší relativní růst přímého dosahu pochází z asijsko-pacifické oblasti (+21 procent) a Afriky, Středního východu a Indie (+18 procent).


obrázek

▲ Graf č. 4 - Způsoby příjmu televizních programů od roku 2009 do 2013


obrázek

▲ Graf č. 5 - Růst počtu HD stanic v Evropě od roku 2004. Dnes SES šíří 488 HD programů.

Tato čísla potvrzují neustálé zvyšování satelitního podílu a jeho vedoucí úlohu jako vysílací infrastruktury a zejména jako digitální a HD vysílací infrastruktura. Výsledky SES Satellite Monitor také znovu zdůrazňují důležitou úlohu SES v Evropě.
obrázek

▲ Graf č. 6 - Satelitní domácnosti SES v Evropě na jednotlivých orbitálních pozicích


obrázek

▲ Graf č. 7 - Celkový dosah SES v Evropě na jednotlivých orbitálních pozicích

Signály ze satelitů SES využívá většina kabelových a IPTV domácností v Evropě (95 procent) a velká většina evropských satelitních HD domácností (81 procent). Největším DTH trhem pro SES v Evropě zůstává Německo, kde 18 milionů domácností přijímá TV signál přímo ze satelitní flotily SES. Společnost SES vysílá více než 6200 televizních programů, 1800 z nich je v HD rozlišení.

redakce