ČT a RTVS spouští Ultra HD testy přes satelit Astra 3B

| Tisk

logo Veřejnoprávní vysílatelé z České republiky a ze Slovenska, tj. ČT a RTVS zahajují testovací vysílání v Ultra HD rozlišení přes satelit Astra 3B. Projekt vzniká ve spolupráci se společností České Radiokomunikace (ČRa) a satelitním operátorem SES (Astra), který o projektu informoval.

Česká veřejnoprávní televize ČT a slovenský veřejnoprávní vysílatel RTVS ve spolupráci s předním českým dodavatelem infrastruktury České Radiokomunikace (ČRa) spustí první testovací Ultra HD vysílání ze satelitu Astra 3B na pozici 23,5°E.

logo ČT, RTVS, České Radiokomunikace a další přední vysílatelé z České republiky a Slovenska jsou součástí projektu Ultra HDTV Forum. Založeno bylo v říjnu 2013 a je primární cílem podílet se na výrobě a distribuci Ultra HD obsahu v České republice a na Slovensku. Nedávno se členem Ultra HDTV Fora stal i satelitní operátor SES (Astra).

logo "SES byl v čele nových vysílacích technologií od příchodu digitálního DTH v Evropě v roce 1996 a HDTV v roce 2005 a zavázali jsme se spolupracovat s partnery z průmyslu při vývoji Ultra HD ekosystému a jsme rádi, že veřejnoprávní vysílatelé ze Slovenska a České republiky chtějí přinést neuvěřitelný a pohlcující zážitek ze sledování programu přes satelit," uvedl Norbert Hölzle, Senior Vice President of Europe, Commercial ve společnosti SES (Astra).

"Česká televize se domnívá, že přijetí Ultra HD bude mnohem rychlejší, než HD a je si jistá, že přijde rychleji v České republice. Vítáme příležitost spolupracovat se společností SES na testovacím Ultra HD vysílání se společností SES jako novém členu v Ultra HD Foru," řekl Ivo Ferkl, technický ředitel v České televizi.

logo "Po produkci a vysílání všech našich pořadů v HD, RTVS chce být v trendu v Ultra HD vysílání a chceme se stát technickým inovátorem. Prvním krokem bude nabídka Ultra HD obsahu přes satelit Astra, společně s našimi partnery," řekl Václav Mika, generální ředitel RTVS.

"České Radiokomunikace jsou potěšeny, že mohou spolupracovat se strategickými partnery z průmyslu - s českým a slovenským veřejnoprávním vysílatelem a SES (Astra) na vývoji Ultra HD ekosystému a hrát roli v definování televizní krajiny do budoucna," řekl Martin Gebauer, generální ředitel společnosti České Radiokomunikace (ČRa).

technické parametry testovacího FTA programu v Ultra HD:

satelit: Astra 3B (23,5°E)
kmitočet: 11,778 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 9/10
norma: DVB-S2
modulace: QPSK


programová pozice: Test UHD Forum


obrázek

Foto: Záběr z vysílání Ultra HD kanálu na satelitu Astra 3B

Ultra HD kanál se vysílá v rozlišení 3840x2160px, 50 fps s datovým tokem 29,1 Mbit/s v kodeku HEVC a zvukem v kvalitě cca 170 kbit/s ADTS AAC Stereo.

Pro sledování Ultra HD obsahu je nutný moderní televizor s podporou Ultra HD a satelitním tunerem.

redakce