Xtrend 1000

SpaceX vynesla první bulharský satelit BulgariaSat 1

| Tisk

Bulharsko bude další zemí, která bude mít vlastní satelitní infrastrukturu. Americká společnost SpaceX vynesla v pátek 23.6.2017 do vesmíru nový telekomunikační satelit BulgariaSat 1 pro bulharského operátora Bulsatcom.

Start proběhl z odpalovací rampy LC-39A (Launch Complex 39A) z Kennedyho Space Centra na Floridě v pátek 23.6.2017 v 15:10 hodin místního času (21:10 hodin středoevropského letního času). Na palubě nosné rakety Falcon 9 byl jediný pasažér - BulgariaSat 1. Pro start rakety se satelitem se opakovaně použil první stupeň rakety Falcon 9, čímž se snížily celkové náklady na vynesení satelitu a rovněž i provoz.
video č. 1 - Start nosné rakety Falcon 9 se satelitem Bulgaria Sat 1

BulgariaSat bude poskytovat DTH služby a datové komunikační služby pro jihovýchodní Evropu a další evropské regiony. Satelit bude zaparkován na nové orbitální pozici 1,9°E a poskytne spolehlivé satelitní komunikační řešení pro vysílatele, telekomunikační, korporátní a vládní zákazníky.


obrázek

mapa č. 1 - Footprint satelitu BulgariaSat 1, evropský svazek, Ku pásmu (mapy: BulgariaSat)

Kosmický aparát bude vybaven 30 BSS transpondéry v Ku pásmu a dalšími dvěma FSS transpondéry v Ku pásmu pro distribuci programů ve vysokém rozlišení a Ultra HD/4K.

Bulgaria Sat 1 zhotovila a dodala společnost Space Systems Loral (SSL) na bázi platformy 1300. Satelit poskytne 2 svazky pokrytí - jeden pokryje Balkán, východní a západní Evropu, Střední východ, severní Afriku a Kavkaz prostřednictvím evropského svazku. Druhý bude spot beam se zaměřením na oblast Balkánu. Oba svazky mají pokrývat území Česka a Slovenska, signál z balkánského svazku má přes území České republiky postupně klesat. Jde ale o teoretické pokrytí. Finální mapky pokrytí se mohou lišit.


obrázek

mapa č. 2 - Footprint satelitu BulgariaSat 1, balkánský svazek, Ku pásmu (mapy: BulgariaSat)

Očekávaná životnost satelitu je 15 let.

Vybrané technické parametry

satelit: BulgariaSat 1
nosná raketa: Falcon 9
plánovaná pozice: 1,9°E
kmitočtové pásmo - uplink: 17,3 až 18,1 GHz a 13,2 až 14,1 GHz
kmitočtové pásmo - downlink: 11,3 až 12,6 GHz
celkový počet transpondérů: 32
šířka pásma transpondérů: 33 MHz, 36 MHz
polarizace transpondérů: lineární - horizontální, vertikální
očekávaná životnost: minimálně 15 let