VU+ Zero 4K - aktualizace VTI s funkčním multistreamem

| Tisk

Jak jsem již uvedl v recenzi satelitního přijímače VU+ Zero 4K, vývojový tým VTI v těchto dnech postupně odlaďoval drivery pro příjem programů v režimu multistream. Dne 22.12.2017 se objevila další online aktualizace image VTI, která tento problém úspěšně vyřešila.


obrázek

Obr č. 1 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - vyhledávání programů

VU+ Zero 4K se tak stává prvním modelem VU+, který umí naladit kanály v režimu multistream (MIS). V menu přijímače je samozřejmě zapotřebí zadat příslušné technické parametry pro MIS jako je stream ID, PLS mód (root, gold, combo) a PLS kód.

Příjem programů v režimu multistream

Vyzkoušel jsem příjem multistreamů ze všech dostupných orbitálních pozicí a mohu konstatovat, že přijímač všechny multiplexy hravě naladil.


obrázek

Obr č. 2 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - bulharský MIS - program BNT HD na 39°E

MIS umožňuje šířit v jednom satelitním multiplexu několik samostatných transportních streamů. To je velmi výhodné pro satelitní operátory, kteří používají tuto technologii jako distribuční linky pro kabelové rozvody nebo pro pozemní vysílače.


obrázek

Obr č. 3 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - arabský MIS mux - program Al Aoula HD na pozici 21,5°E

Na pozici 39°E nalezneme multiplex MIS s bulharskými programy veřejnoprávní televize BNT1, BNT2 a BNT HD a komerční programy Nova, BTV a BG on AIR. Vše se vysílá nekódované. Na docela neznámé pozici 21,5°E, která je spíše využívána pro datové služby a pro některé arabské SCPC programy, je vysílán multiplex marockého vysílatele SNRT. Vysílání je určeno jako distribuční trasa pro pozemní vysílače v Maroku. Opět všechny programy jsou vysílány volně.

Na pozici 10°E je k dispozici zvláštní multiplex MIS s jediným programem společnosti Ericsson. Jedná se přenosový kanál v HD kvalitě do studií v Portugalsku. Večer jsem zde sledoval např. přenos z mezinárodní soutěže krásy MISS Universe pro portugalskou televizi ZAP News.


obrázek

Obr č. 4 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - portugalský přenosový kanál na 10°E

Na další pozici 9°E je k dispozici paket MIS italské soukromé televize LA7. Tu ale najdeme i na hlavní pozici pro vysílání MIS a tou je bezesporu 5°W, kde se vysílají volně a v HD (!) kvalitě italské programy skupiny Mediaset jako Italia1 HD, Canale 5 HD a Rete 4 HD.


obrázek

Obr č. 5 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - ukrajinský MIS multiplex - program Priamyj na 4,8°E

Je zde k dispozici i italská veřejnoprávní televize RAI (opět v HD kvalitě) a řada dalších italských komerčních programů. Na této pozici najdeme také zajímavé francouzské multiplexy, kde je opět řada komerčních kanálů v HD kvalitě nekódovaná a samozřejmě i francouzská veřejnoprávní televize France Television v HD kvalitě.

Trochu opomenutá zůstává pozici 4,8°E, kde se vysílají multiplexy ukrajinského vysílatele ZeonBud. Ty jsou však již vysílané v T2-MI režimu, kromě jednoho streamu, který je stále k dispozici jako klasický MIS. Programy jsou určeny jako distribuční linka pro pozemní vysílače na Ukrajině. Příjem programů v režimu T2-MI je poměrně složitý a zatím neexistuje pro linuxové přijímače žádná jednoduchá metoda příjmu. Navíc by se musel použít image Open ATV. VTI image režim T2-MI bohužel nepodporuje.


obrázek

Obr č. 6 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - italský MIS mux, program La7 HD na 5°W

V režimu T2-MI se ale v KU pásmu žádné multiplexy nevysílají kromě dvou muxů ZeonBudu právě na této pozici 4,8°E. Takže z pohledu běžného satelitního diváka, který přijímá pouze programy z KU pásma, není tento režim nijak zajímavý. Jiná situace je v C pásmu, kde T2-MI využívají ruští operátoři RSCC a RTRN.


obrázek

Obr č. 7 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - italský MIS mux, program Rete 4 HD na 5°W

Na pozici 12,5°W najdeme další dva multiplexy. Jeden arabský MIS mux s třemi programy arabské televize Echorouk a dále ještě jeden atraktivní italský multiplex MIS, kde se nachází různé italské komerční televize jako třeba Cine Sony, Paramount Channel, VH1 atd. Opět vše volně.

Na poslední pozici 30°W se nachází dva španělské MIS multiplexy. Atraktivní program Television Castilla-La Mancha zde vysílá v HD a SD rozlišení v prvním mini multiplexu, ve druhém mini multiplexu se vysílají španělské programy A7 a A8 (s tímto muxem ale bývají příjmové potíže). Opět vše volně.


obrázek

Obr č. 8 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - francouzský MIS mux, program HD1 na 5°W

Bez problémů fungovalo ladění MIS v PLS módu Root, Gold i Combo. Všechny programy v MIS se vysílají ve všech módech současně, samozřejmě příslušné PLS kódy jsou různé, ty najdete na specializovaných webech zabývajících se problematikou MIS nebo i na webu flysat.

Příjem programů v režimu multistream je příjemným obohacením satelitních nabídky programů satelitního UHD přijímače VU+ Zero 4K.


obrázek

Obr č. 9 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - arabský MIS mux - program Echorouk HD na 12,5°W

Plnou verzi recenze tohoto přijímače naleznete zde.


obrázek

Obr č. 10 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - italský MIS mux - program Cine Sony na 12,5°W

Závěr

VU+ Zero 4K je kvalitní a rychlý satelitní přijímač, který podporuje příjem Ultra HD vysílání s kodekem HEVC/H.265. Umožňuje příjem programů v nové normě DVB-S2X a v režimu multistream. V přijímači je vestavěna jedna čtečka univerzálního dekodéru a jeden CI/CI+ slot pro vložení dekódovacího modulu.


obrázek

Obr č. 11 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - italský MIS mux, program VH1 na 12,5°W

Přijímač má perfektním obraz a zvuk včetně podpory technologie HDR10/HLG, která poskytuje mnohem vyšší kontrast a nabízí realističtější zážitek ze sledování.

Přijímač umožňuje nahrávání na externí zařízení a také si poradí s přehráváním mnoha multimediálních formátů včetně videí s vysokým datovým tokem. Jedná se o nejlevnější 4K satelitní přijímač značky VU+.


obrázek

Obr č. 12 - VU+ Zero 4K, příjem programů v režimu multistream - španělský MIS mux, program Castilla-Lamancha HD na 30°W

Za zapůjčení přijímače děkuji společnosti AB-COM, s.r.o.Tento satelitní přijímač bude možné zakoupit na e-shopu dovozce (naskladnění se očekává 28.12.2017, dovozce doporučuje si udělat včas objednávku, protože z počátku může být počet přijímačů limitovaný):

* VU+ Zero 4K (1x Single DVB-S2X tuner) (pro zákazníky z ČR)

* VU+ Zero 4K (1x Single DVB-S2X tuner) (pro zákazníky z SR)

Doporučená maloobchodní cena: 3890,- CZK s DPH nebo 149,- € s DPH

Ing. Martin Švehlík