ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

Co dělat když... končí DVB-T

| Tisk

logo V Praze a ve středních Čechách skončily programy České televize (ČT) v pozemním multiplexu ve standardu DVB-T. V dalších týdnech a měsících se k vypínají přidají i komerční stanice a další regiony České republiky. Stávající celoplošné DVB-T multiplexy 1, 2, 3 a 4 s programy v MPEG-2 v SD rozlišení skončí v červnu 2020.

V souvislosti s přechodem na druhou generaci pozemního vysílání (DVB-T2) byly v České republice vypnuty první vysílače v původním standardu DVB-T. Ve středu 27.11.2019 ve 23:59 hodin se odmlčely vysílače velkého výkonu Praha - Žižkov (Mahlerovy sady) a Praha - Cukrák a související dokrývače a převaděče multiplexu 1.

* Praha - Žižkov (kanál 53)
* Praha - Cukrák (kanál 53)
* Beroun (kanál 53)
* Chocerady (kanál 53)
* Jince (kanál 32)
* Příbram - Březové hory (kanál 29)
* Příbram - kopec Praha (kanál 29)

Vypnutí vysílačů se dotklo všech domácností v Praze a ve středních Čechách, které přijímají programy České televize z některého z uvedených vysílačů či dokrývačů.

Pokud diváci i přes masivní informační kampaň očekávali, že DVB-T vysílání bude prodlouženo, byli zklamáni. Vypínání probíhá podle Technického přechodu na DVB-T2 a až na výjimky na vypnutí DVB-T vysílačů navazuje zapínání jiných DVB-T2 multiplexů na stejném vysílači či v blízkém regionu. Nelze proto očekávat, že bude šlápnuto na brzdu a přechod na DVB-T2 se zpomalí.

ČTĚTE TAKÉ:
* Termíny vypínání DVB-T vysílačů

Co znamená konec DVB-T?

Konec DVB-T pro domácnosti v dotčených lokalitách znamená, že musí vyřešit příjem televizních programů, pokud již tak v předstihu neučinili před vypnutím příslušného vysílače.

Domácnosti s terestrickou anténou mohou přejít na příjem programů v rámci DVB-T2. Nejedná se ale o pouhé přeladění televizoru nebo set top boxu. Přijímač (televizor, případně externí set top box) musí být schopen naladit DVB-T2 a přijímat programy v kodeku HEVC (H.265), což jsou všechny novější přístroje dodávané v posledních měsících na český trh. Pozor. V rámci výprodejů se mohou jevit jako cenově zajímavé starší modely televizorů nebo set top boxů, které nemusejí umět přijímat DVB-T2 vysílání, případně HEVC. Uživatel by se měl proto přesvědčit, že daný výrobek bude vyhovovat pro novou generaci pozemního vysílání. Programy v novém vysílacím standardu mají v názvu "T2". Podle toho divák pozná, zda naladil nové vysílání. DVB-T2 přijímače jsou schopné přijímat i původní DVB-T vysílání.

Vedle přijímače ale bývá nutné upravit i televizní anténu, resp. nastavit filtry na kanály, které šíří DVB-T2 multiplexy. Jde (často) o jiné frekvence proti starému DVB-T a bez potřebných úprav anténního systému divák ani s novým přijímačem nové vysílání nenaladí. Tyto úpravy provádí anténní firmy na základě požadavku bytového družstva.

Alternativy

Pozemní vysílání nabízí v DVB-T2 všechny programy, které divák mohl sledovat v původním DVB-T. Vše je šířeno v SD rozlišení, vyjma programů České televize, které jsou v HD.

Pro nové televizory s větší zobrazovací jednotkou může být kvalita pozemního vysílání jako zcela nedostačující. Proto by měl divák zvážit, zda se rozhodne pro jinou distribuční platformu, která mu nabídne větší rozsah služeb, více programů, včetně HD obsahu. Tou alternativou může být satelitní či internetové vysílání (či kombinace).


obrázek

▲ Obr č. 1 - Aplikace Skylink Live TV

V případě satelitních platforem je cenově zajímavá nabídka operátorů M7 Group (Skylink) a DIGI TV (Chytrá anténa).S balíčkem DIGITAL u platformy Skylink zákazník získá satelitní nabídku, která obsahuje většinu hlavních programů v HD rozlišení a rovněž i možnost aktivace internetové nabídky Skylink Live TV s možností souběžného využívání až 4 účtů současně (celkově tedy má zákazník možnost sledovat až 5 programů souběžně) na mobilech, tabletech, počítačích či Smart TV. V případě zájmu o některý balíček s placenými programy si může vybranou službu jednoduše zaktivovat přímo z uživatelského účtu po úhradě příslušného poplatku. Skylink Live TV je možné objednat i bez antény. Na trhu se jedná o cenově nejvýhodnější (nejlevnější) službu.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Aplikace DIGI2GO

Společnost DIGI CZ, provozovatel satelitní a internetové platformy Digi TV, se rozhodla oslovit diváky pozemní televize službou Chytrá anténa. Internetová služba nabízí nejvýhodnější poměr počet programů vůči ceně s možností využívání až na 4 zařízeních současně a to jak na mobilech, tabletech, počítačích a Smart TV. K této programové nabídce lze přikoupit jen službu HBO GO PLUS. Více programů získá zájemce s klasickou nabídkou Digi TV, která je samozřejmě dražší. Je zde i možnost si objednat satelitní televizi za nízký příplatek.

Služby Skylink Live TV i Chytrá anténa nabízejí 7denní archív, možnost sledování pořadů bez reklam, kdykoliv a kdekoliv a to na celém území EU. Pro využívání internetových aplikací je nutné stabilní internetové připojení o rychlosti alespoň cca 10 Mbit/s. Při souběžném využívání více uživatelských účtů se pochopitelně zvyšují požadavky na rychlost internetového připojení.

redakce

Vybrané články


Pracovní nabídky Profesia.cz

• 09.08.2022 - SAP SD Consultant (Ref. No.: 172678) ()
• 08.08.2022 - Servisní technik – zmrzlinové stroje a zařízení (Ref. č.: 1597472362) (Brno - město, Česká republika)
• 08.08.2022 - Technik - Praha (Ref. č.: 1596947169) (Smíchov, Praha, Česká republika)
• 08.08.2022 - Technolog ELEKTRO pro opravy kolejových vozidel (Ref. č.: A6856) (Nymburk, Okres Nymburk, Česká republika)
• 08.08.2022 - Technolog pro opravy kolejových vozidel (Ref. č.: A7218) (Nymburk, Okres Nymburk, Česká republika)
• 08.08.2022 - Process Engineer eCommerce - Cheb (Ref. č.: A7226) (Cheb, Česká republika)
• 08.08.2022 - Technik kvality / Metrolog - Kvasiny (Ref. č.: A7220) (Kvasiny, Okres Rychnov nad Kněžnou, Česká republika)
• 08.08.2022 - Montáž/Obsluha stroje (m/ž) (Ref. č.: A6187) (Tachov, Česko)
• 08.08.2022 - Ecommerce Logistics Application Manager - Cheb (Ref. č.: A7224) (Praha, Česká republika)
• 08.08.2022 - Procesní inženýr v logistice (Ref. č.: A7252) (Okres Tachov, Česká republika)
• 08.08.2022 - Specialista zámečnické dílny (Ref. č.: A7261) (Plzeň, Česká republika)
• 08.08.2022 - Pracovník ve výrobě (m/ž) (Ref. č.: A5940) (Domažlice, Česko)
• 08.08.2022 - Seřizovač výrobní linky na vazbu katalogů (Ref. č.: A7265) (Plzeň, Česká republika)
• 08.08.2022 - Logistics Application Manager (Ref. č.: A7023) (Cheb, Česká republika)
• 08.08.2022 - Mechanik/Mechatronik (m/ž) (Ref. č.: A6734) (Okres Tachov, Česká republika)