Quantcast

Zgemma H9 TWIN - výborný UHD satelitní přijímač s 2 CI sloty

| Tisk

Výrobce přijímačů Zgemma, firma Air Digital Technology, přináší na náš trh další satelitní přijímač ze svého širokého portfolia. Tentokráte se jedná o model Zgemma H9 TWIN, který je modifikací již představeného přijímače Zgemma H9 Combo.

Oficiálním dovozcem přijímačů značky Zgemma je firma Sapro, s.r.o. z Třince.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Zgemma H9 TWIN, přední panel (foto dovozce)

Zgemma H9 TWIN je dvoutunerový satelitní přijímač, který pracuje v normě DVB-S/S2 i DVB-S2X. Nebyla by to Zgemma, aby neuměla také příjem programů v režimu multistream (MIS).

Srdcem přijímače je opět výkonný čtyřjádrový procesor Hisilicon Hi3798MV200 (ARM Cortex A53) od firmy Huawei s výkonem 15000 DMIPS a taktovací frekvencí 1,5 GHz. Přijímač obsahuje ohromnou paměť Flash 8 GB (eMMC) a RAM 1 GB (DDR3).


obrázek

▲ Obr č. 2 - Zgemma H9 TWIN, zadní panel (foto dovozce)

Přijímač umožňuje příjem SD, HD a UHD programů v kompresích MPEG-2, MPEG-4/H.264, HEVC/H.265 a pracuje ve video rozlišení až 2160p (tzv. 4K).

Zgemma H9 TWIN má k dispozici jednu čtečku vestavěného univerzálního dekodéru a dva (!) CI sloty pro vložení dekódovacích modulů. Dva CI sloty se jen tak nevidí, navíc u přijímače s tak atraktivní cenou a výkonem. Celkem můžete tak mít v přijímači až tři dekódovací karty a to i karty, které pracují výhradně s modulem, např. DIGI TV. Nebo v přijímači můžete mít vložený bezkartový dekódovací modul.

Přijímač umožňuje nahrávání na vložený pevný disk (není součástí dodávky), flash disk, micro SD kartu nebo na vzdálené datové úložiště (NAS). Pevný disk o velikosti 2,5“ se vkládá do speciálního SATA slotu na zadním panelu přijímače, aniž byste přijímač museli rozdělávat.


obrázek

▲ Obr č. 3 - Zgemma H9 TWIN, dálkové ovládání (foto dovozce)

V přijímači je zabudovaný WI-FI modul 300 Mbit/s. K dispozici je také funkce transcoding.

Samozřejmě, že nechybí podpora pro hybridní televizní vysílání HbbTV a je k dispozici také funkci HDMI CEC (současné ovládání přijímače a TV). Protože je zde procesor Hisilicon, tak se nemusíte obávat o přehrávání široké škály multimediálních AV souborů včetně videí s vysokým datovým tokem. Navíc je možné nainstalovat multimediální prostředí KODI, který nepoužívá přehrávač z Enigmy 2, ale originální přehrávač z KODI.

Přijímač je napájen externím napájecím adaptérem 12V/3A.


obrázek

▲ Obr č. 4 - Zgemma H9 TWIN, balení přijímače (foto dovozce)

Popis přijímače

Přijímač je vyráběn v černém provedení s rozměry 210 x 140 x 40 mm (Š x H x V). Na předním panelu se nachází čtyřmístný displej, stavová dvoubarevná LED dioda a pod odklopným víčkem čtečka vestavěného univerzálního dekodéru a jeden USB 2.0 port.

Na zadním panelu nacházíme dva F konektory (vstupy dvou satelitních tunerů), digitální optický audio výstup S/PDIF, jeden USB 2.0 port, tlačítkový vypínač, slot pro micro SD kartu, konektory pro připojení WI-FI antén a konektor pro připojení externího napájecího adaptéru.


obrázek

▲ Obr č. 5 - Zgemma H9 TWIN, info lišta

Dále je zde ještě tlačítko reset, dva CI sloty pro vložení dekódovacích modulů, HDMI 2.0a konektor pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV a síťové rozhraní Ethernet 100 Mbps.

Součástí balení je také průvodce nastavením přijímače, HDMI kabel, napájecí adaptér 12V/3A a dvě WI-Fi antény.


obrázek

▲ Obr č. 6 - Zgemma H9 TWIN, single EPG

Příjem programů a chování přijímače

Do přijímače jsem nahrál poslední alternativní image Open ATV 6.3. Pro tento přijímač je k dispozici podpora vývojových týmu Open ATV, Open PLi, Open Droid, Open Spa, HD Freaks a Egami.

Přijímač umožňuje uložit do paměti neomezené množství televizních a radiových programů. Vyhledávání kanálů je rychlé a i přepínání mezi programy je velmi svižné a to do 2 - 3 sec.


obrázek

▲ Obr č. 7 - Zgemma H9 TWIN, multi EPG

Vestavěný satelitní dvojitý tuner typ Si2166D dokázal naladit programy v plném rozsahu symbolových rychlostí SR 1-45 Msym/s a to v obou normách DVB-S i DVB-S2 (QPSK/8PSK). Citlivost/selektivita použitého satelitního tuneru byla výborná. Porovnávání s referenčním přijímačem Dreambox DM8000 proběhlo na slabých transpondérech na družici Badr 6 a 7 (26° východně) ve svazku MENA.

Vyhledávání programů s velmi vysokými přenosovými rychlostmi SR nečinilo tuneru žádné potíže. Typickým příkladem jsou multiplexy ruské placené televize MTS na družici ABS 2A na pozici 74,7° východně, kde se používá SR 45 Msym/s.

Také ladění programů s nízkými symbolovými rychlostmi proběhlo zcela bez potíží, tuner naladil vše. Přijímač umožňuje naladit i programy vysílané v nové normě DVB-S2X. Tato nová norma se zatím používá zejména pro přenosové kanály.


obrázek

▲ Obr č. 8 - Zgemma H9 TWIN, přehled programů

K dispozici je jeden transpondér s pravidelným vysíláním a to na družici Eutelsat 33E na pozici 33° východně. Zde se vysílá multiplex složený z nekódovaných HD francouzských kanálů TF1, TFX a TMC, které jsou na jiných družicích kódované.

Normu DVB-S2X v menu Open ATV nehledejte, programy v DVB-S2X naladíte pod stávající položkou DVB-S2 a s hodnotou FEC si také nemusíte dělat starosti, přijímač pracuje v režimu automatického vyhledávání FEC.

Kvalitu signálu S/N lze zobrazit také v decibelech, zde přijímač ukazoval nižší hodnoty, než jsou skutečné.


obrázek

▲ Obr č. 9 - Zgemma H9 TWIN, plugin FastScan

Obrazový výstup z přijímače Zgemma H9 TWIN je výborný. Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu a samozřejmě lze uložit levý nebo pravý audio kanál. Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České a slovenské znaky se zobrazují v pořádku.

Dálkové ovládání je povedené, tlačítka jsou velká gumová, směrovost dálkového ovládání je přijatelná, používá se stále stejný typ jako u ostatních modelů tohoto výrobce.


obrázek

▲ Obr č. 10 - Zgemma H9 TWIN, hledání signálu

Přijímač umožňuje příjem programů v režimu multistream (MIS). Programy v režimu MIS jsou aktuálně k dispozici na satelitních pozicích 39°E, 33°E, 21,5°E, 9°E, 4,8°E, 5°W a 30°W. MIS využívají satelitní operátoři, jako distribuční linky pro kabelové rozvody nebo pro pozemní vysílače.

Pro lovce vysílaní v režimu MIS je nejatraktivnější pozice 5° západně, kde se vysílá volně řada italských a francouzských programů v HD kvalitě, které jsou běžně dostupné jen kódovaně. Přijímač nemá podporu vysílací technologie T2-MI.


obrázek

▲ Obr č. 11 - Zgemma H9 TWIN, konfigurace tunerů

Funkčnost HbbTV jsem otestoval na mé oblíbené aplikaci iVysílání v HbbTV ČT, všechno pracovalo bezvadně. Dále jsem si nainstaloval přehrávač videí Youtube, zde však je zatím stejná softwarová chyba jako u modelu Zgemma H9 Combo, u většiny klipů nebyl k dispozici zvuk. Nemusíte mít ale strach, k plně funkčnímu Youtube včetně funkčního zvuku u všech klipů se dostanete, pokud si nainstalujete prostředí KODI 17.6, tam si nainstalujete doplněk Youtube.

Webový prohlížeč není k dispozici, ale máme funkci transcoding, kterou obsahují jen opravdu výkonné přijímače. Jak live streamování, tak i transkódované vysílání pracovalo v pořádku. Přijímač umožňuje transkódovat dokonce i UHD programy, ale zde se občas v obraze objeví chybka.

Transkódování je omezeno pouze na video rozlišení 480p, 576p a 720p, lze přepnout mezi kodekem MPEG-4 a HEVC, funkční byla však pouze volba MPEG-4.


obrázek

▲ Obr č. 12 - Zgemma H9 TWIN, Canale 5 HD (5 West, režim multistream)

K dispozici je také funkce PIP (obraz v obraze). Přijímač umožňuje tuto funkci s libovanými programy bez ohledu na to, v jaké kvalitě jsou vysílány, tedy i dva UHD programy, prostě výkonný procesor Hisilicon.

Elektronický programový průvodce je v Enigmě 2 výborný, tady se stále opakuji. Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou nijak oříznuty. Vše je otázku skinu, který se rozhodnete používat.


obrázek

▲ Obr č. 13 - Zgemma H9 TWIN, nastavení transkódování

České a slovenské znaky se na programech Skylink a freeSAT zobrazovaly v pořádku. Pouze je třeba mít aktuální soubor „encoding.conf“, který musí být doplněn o nové transpondéry. Azbuka na kanálech paketů NTV plus, Trikolor TV a MTS se zobrazovala korektně.

Přijímač umí zobrazit EPG na několik dní dopředu, pokud je provider vysílá. Načítání informací je bleskové, EPG data se ukládají automaticky do flash paměti přijímače.

Jas displeje lze regulovat. Opět LAN je použita pouze s rychlostí 100 Mbit/s jako u modelu Zgemma H9 Combo.


obrázek

▲ Obr č. 14 - Zgemma H9 TWIN, pluginy

Zálohování image celého přijímače pracuje v Open ATV bez potíží. Ve verzi Open ATV 6.3 však na konci zálohování vyskočí chyba, ta však nemá na nic vliv. Výsledkem je záloha v podobě jednoho jediného zip souboru.

Obnova přijímače ze zálohy se může provádět jak z menu přijímače, tak i z tzv. bootovacího menu do kterého se můžete dostat po startu přijímače. Do přijímače je však nutné nahrát poslední verzi bootloaderu!

Přijímač podporuje tzv. multiboot a umožňuje nainstalovat do paměti až čtyři image. Nicméně pokud používáte jeden image, tak máte místa opravdu více než dost a můžete instalovat pluginů kolik jen chcete. Po instalaci největších pluginů HbbTV a KODI jsem měl zbylé místo cca 4,4 GB!


obrázek

▲ Obr č. 15 - Zgemma H9 TWIN, KODI 17.6

Lze nainstalovat také plugin pro zprovoznění funkce FastScan pro rychlé vyhledávání programů satelitního operátora Skylink.

Doba startu přijímače (bootování) je cca 26 sekund. Na editaci programů v PC lze použít program Dreamset nebo DremboxEdit. Pro komunikaci přes FTP s linuxovými přijímači lze použít libovolného FTP klienta.

Ventilačních otvorů je po všech stranách přijímače dostatek. Zahřívání přijímače je minimální. Napájení přijímače je externí pomocí dodaného napájecího adaptéru 12V/3A.

Multimédia

Přístroj umí zobrazit fotografie ve formátu JPEG nebo BMP a přehrát hudbu ve formátu MP3 nebo WAV. Přijímač přehraje AV soubory typů avi, mov, mkv, m2ts, ts, mpeg-4 a flv. Není možné přehrát soubory DivX a WMV. Zatím nelze přehrát ani DTS audio stopu.

Protože přijímač podporuje kodek HEVC/H.265, tak lze přehrát videa s tímto kodekem do rozlišení 2160p. Vyzkoušel jsem řadu testovacích videí v HEVC s různým video rozlišením, všechny videa přijímač přehrál.


obrázek

▲ Obr č. 16 - Zgemma H9 TWIN, funkce PiP

Použitý procesor dovoluje přehrávat videa s opravdu extrémně vysokým datovým tokem. Pozitivně jsem vyzkoušel testovací MKV soubory jako např. „jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv“.

Samozřejmě záleží na jakém video a audio kodeku je soubor vytvořen. Tedy ne všechny soubory přehrajete úspěšně.

Zpracování AAC audio stop bylo bez potíží. Audio HE-AAC bylo bez problémů (zkoušeno na některých rádio kanálech Českého rozhlasu). Také audio Dolby Digital+ (E-AC3) zvládnul přijímač bez potíží zpracovat (testováno na francouzských programech na pozici 5° západně v režimu MIS).

V pluginech je k dispozici online k instalaci také multimediální prostředí KODI 17.6, které pracovalo bez problémů. KODI má u tohoto přijímače tu výhodu, že oproti většině linuxových přijímačů nepoužívá přehrávač z Enigmy 2, ale originální přehrávač z KODI.


obrázek

▲ Obr č. 17 - Zgemma H9 TWIN, CI rozhraní

Spolupráce s vloženým pevným diskem

Na zadním panelu přijímače je k dispozici speciální slot, kam můžete vložit 2,5“ pevný disk SATA. Takže odpadá rozdělávání přijímače, připojování kabelů a uchycení disku šroubky. Disk se vkládá do vypnutého přijímače.

Pro účely testování jsem tentokrát zvolil SATA SSD pevný disk Samsung 850 EVO s kapacitou 512 GB. Spolupráce s diskem byla zcela bez problémů. Nahrávání i přehrávání SD, HD i UHD programů bylo také v pořádku.

Podporovány jsou formáty EXT4, EXT3, EXT2, NTFS a FAT32. Celkový počet současně nahrávaných programů závisí na celkovém datovém toku nahrávaných programů a na vlastnostech HW daného přijímače.

Samozřejmostí je nahrávání na externí zařízení připojené na USB port nebo na síťové úložiště NAS. K dispozici jsou dva USB 2.0 porty a také jedna čtečka pro micro SD kartu.

Přijímač umožňuje současně nahrávat maximálně 14 programů z obou tunerů. Omezení je u kódovaných programů, kde můžeme v tomto případě nahrávat až 8 kódovaných programů současně ze dvou transpondérů (z jednoho transpondéru je omezení na 5 kódovaných programů).


obrázek

▲ Obr č. 18 - Zgemma H9 TWIN, HbbTV ČT

Samozřejmě přijímač umí interně sdílet dekódovací kartu, takže si nemusíte dělat starosti se současným záznamem více kódovaných programů. Všechny nahrávky máte vždy dekódované.

Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x, 32x a 64x a 128x. Zpomalené přehrávání je v rychlostech 1/2x, 1/4x a 1/8x. Tyto rychlosti lze změnit přes menu. Navíc je možné si v záznamu vytvářet záložky a pohybovat se mezi nimi.

Převíjení SD, HD a UHD záznamů je v pořádku. Pro rychlý přesun lze použít i numerická tlačítka na dálkovém ovládání, vhodné pro přeskakování reklamy. Názvy záznamů lze přejmenovat dodatečným pluginem, záznam lze také stříhat a poté přenášet po síti kam potřebujete.

K dispozici je také funkce časového posunu - Timeshift. Programování záznamů je možné buď ručně přes časovač nebo přímo pomocí EPG.


obrázek

▲ Obr č. 19 - Zgemma H9 TWIN, záznamy na HDD

Spolupráce s vestavěným univerzálním dekodérem a CI sloty

V přijímači je vestavěna jedna čtečka dekódovacích karet univerzálního dekodéru a dva CI sloty pro vložení dekódovacích modulů. Dekodér je třeba softwarově oživit, používá se ARM architektura. Bez problému funguje softcam OScam, který je však třeba řádně nakonfigurovat.

Pod vhodnou verzí OScamu fungují bez problémů naše dekódovací karty ICE Irdeto Skylink (na kterých ještě nebylo aplikované zvýšené zabezpečení), karty ICE Irdeto freeSAT, karty Irdeto slovenské veřejnoprávní televize RTVS a Conax karty Antik Sat.

Karty M7 Irdeto Skylink nelze použít v interním dekodéru z důvodu aplikovaného vyššího zabezpečení na kartě! Pro takovéto karty operátor Skylink doporučuje používat dekódovací moduly s certifikací Skylink Ready. Ten pak vložíte do jednoho z CI slotů tohoto přijímače, který naleznete na zadním panelu přijímače.

Připomínku bych měl ke zpracování čtečky vestavěného dekodéru, ze které se dekódovací vkarta hůře vyjímá ven. Moduly se vkládají bez problémů.


obrázek

▲ Obr č. 20 - Zgemma H9 TWIN, informace o paměti

Z CI+ modulů Irdeto Skylink Ready jsem vyzkoušel dekódovací moduly SMIT Irdeto CI+ a Neotion DUAL Skylink Ready (funkce dualdecrypt není řádně funkční). Oba moduly pracovaly bez potíží. Modul SMIT Technisat Irdeto CI+ nemám k dispozici.

Vyzkoušel jsem také CI+ modul DIGI Nagra pro satelitní platformu Nová DIGI SK provozovanou společností DIGI Slovakia. Modul pracoval bez problémů, bohužel nebylo možné zadat PIN kód, tudíž programy vyžadující PIN nefungovaly (programy se sledovat dají, ale musí se použít taková malá finta).

Stejný modul používá i náš satelitní operátor DIGI CZ pro svoji platformu Nová DIGI CZ (zde se PIN kód na žádném programu nepoužívá). Modul DIGI Nagra umožňoval nahrávat až čtyři programy současně z jednoho transpondéru.

Dále jsem vyzkoušel dekódovací CI+ modul Skylink Viaccess CAM701 s integrovanou „kartou“ Skylink (funkce dualdecrypt nebyla funkční). Nakonec jsem vyzkoušel modul SMIT Panaccess pro příjem platformy Fotelka TV na družici Hispasat, opět dekódování programů bylo bezproblémové.


obrázek

▲ Obr č. 21 - Zgemma H9 TWIN, o přijímači

Nahrávky u všech modulů jsou samozřejmě nešifrované. Současně se tak dá nahrávat z různých satelitních pay tv platforem pro které máte k dispozici dekódovací karty a moduly. K dispozici je i funkce PIP.

Lze používat různé kombinace dvou dekódovacích modulů, např. Irdeto, kde používáte kartu Skylink a kartu Orange Sat nebo kartu freeSAT by Skylink. V interním dekodéru přitom máte např. kartu Antik SAT. Ovšem ne všechny kombinace modulů budou pracovat korektně, vždy je třeba danou kombinaci otestovat.

Závěr

Zgemma H9 TWIN je rychlý UHD satelitní přijímač s dvěma vestavěnými tunery, který umožňuje příjem satelitních programů v normách DVB-S/S2 a také v normě DVB-S2X. Přijímač umožňuje také příjem programů vysílaných v režimu multistream.

Díky použitému procesoru si přijímač hravě poradí s přehráváním multimediálním souborů s extrémně vysokým datovým tokem. Do přijímače lze vložit 2,5“ pevný SATA disk bez rozdělávání přijímače. Díky dvěma satelitním tunerům je možné nahrávat řadu programů ze dvou různých frekvencí současně.

Přijímač má kromě vestavěného universálního dekodéru k dispozici dva CI sloty, což se jen tak nevidí. CI sloty umožňují řadu zajímavých kombinací dekódovacích modulů různých satelitních operátorů.Za zapůjčení přijímače děkuji firmě Pluton elektroprodejna.

* Zgemma H9 Combo

Maloobchodní cena: 3495,- Kč s DPH (doprava zdarma!)

Přijímače Zgemma H9 TWIN můžete zakoupit také u dovozce těchto přijímačů firmy Sapro, s.r.o. zde.

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články