Quantcast

Český rozhlas rozdělil DAB+ mux pro Čechy a Moravu

| Tisk

Český rozhlas naplánoval na středu 15. ledna změny v digitálním vysílání, které znamenají úpravu a optimalizaci obsahu multiplexu ČRo DAB+, který může přijímat již více jak 80 % populace České republiky. Jde o rozdělení sítě na dva bloky pro Čechy a Moravu (kmitočtové bloky 12C a 12D) a s tím související rozdělení regionálních stanic podle jejich umístění. Informoval o tom Český rozhlas.

Digitální vysílání DAB+ je jednou z priorit Českého rozhlasu, a tak je po zlepšení pokrytí z minulého roku dalším logickým krokem rozšíření programové nabídky a zařazení dalších regionálních stanic,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Pokrytí DAB multiplexem ČRo

Celoplošné stanice Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Plus a stanice Radio Wave, Rádio Junior, Český rozhlas D-dur, Český rozhlas Jazz, Rádio DAB Praha a Rádio Retro budou zařazené v obou blocích. Stanice bude možné digitálně poslouchat po celém území Česka.

Regionální stanice Český rozhlas Region, Český rozhlas České Budějovice, Český rozhlas Plzeň, Český rozhlas Liberec a Český rozhlas Pardubice budou zařazené v bloku 12C pro území Čech. Stanice Český rozhlas Brno, Český rozhlas Ostrava, Český rozhlas Vysočina, Český rozhlas Olomouc a Český rozhlas Zlín budou zařazené v bloku 12D pro území Moravy. Takové rozdělení je výsledkem optimalizace obsahu s ohledem na pokrytí vysílačů podle jejich kmitočtů. Celkový počet stanic bude v obou částech stejný.

distribucešířené programy
celoplošně v DAB muxu ČRoČeský rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Plus a stanice Radio Wave, Rádio Junior, Český rozhlas D-dur, Český rozhlas Jazz, Rádio DAB Praha a Rádio Retro
distribuce v DAB muxu ČRo v regionu ČechyČeský rozhlas Region, Český rozhlas České Budějovice, Český rozhlas Plzeň, Český rozhlas Liberec a Český rozhlas Pardubice
distribuce v DAB muxu ČRo v regionu MoravaČeský rozhlas Brno, Český rozhlas Ostrava, Český rozhlas Vysočina, Český rozhlas Olomouc a Český rozhlas Zlín
distribuce v DAB muxu RTIczČeský rozhlas Karlovy Vary
distribuce v DAB muxu TELEKOČeský rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Sever

▲ Tabulka č. 1 - Programy ČRo v DAB sítíchSignál všech stanic bude šířen s využitím standardu DAB+ s nejmodernějším kódováním HE-AAC a zvýšeným zabezpečením FEC 2A včetně doprovodných multimediálních dat, textů a grafiky.

Vzhledem k naplnění celkové kapacity multiplexu „ČRo DAB+“ bude nadále pokračovat i spolupráce s provozovateli RTIcz a TELEKO. V jejich vysílacích sítích DAB+ bude sice ukončena dosavadní paralelní distribuce stanic Českého rozhlasu, nově zde ale budou zařazeny regionální stanice Český rozhlas Karlovy Vary (v síti RTI) a Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Sever (v síti TELEKO).

redakce

Reklama
Vybrané články