Quantcast

První certifikovaný rozhlasový přijímač DAB+ s obrázky

| Tisk

Společnost České Radiokomunikace udělila první certifikaci v rámci testování přijímačů pro digitální rozhlasové vysílání DAB+ přijímači, který má podporu doprovodných obrázků. Jde o malý přenosný přijímač Tesla DAB75, který se nyní může prokázat certifikátem „DAB+ ověřeno“.

Přijímač disponuje barevným displejem a podporuje zobrazování doprovodných obrázků, tzv. Slideshow. Umožňuje tak zobrazit i doprovodné informace prostřednictvím textových a obrazových informací, například map, přehledu sportovních výsledků a podobně.


obrázek

▲ Obr č. 1 - První certifikovaný rozhlasový přijímač DAB+ s obrázky (foto: ČRa)

Digitalizaci rozhlasového vysílání zahájila společnost České Radiokomunikace spolu s Českým rozhlasem pilotním vysíláním v roce 2013. V současné době pokrývá DAB+ síť Českého rozhlasu 95 % obyvatel ČR. V loňském roce České Radiokomunikace také zahájily provoz regionální DAB+ sítě pro komerční rádia. Informace o DAB+ vysílání a certifikovaných přijímačích lze nalézt www.dabovereno.cz.

Digitální rozhlasové vysílání umožňuje přenášet násobně více rozhlasových kanálů v lepší kvalitě než prostřednictvím analogových FM sítí. Vedle možnosti širší programové nabídky se pro posluchače zpřístupní i celá řada nových služeb, jako například elektronický programový průvodce, radiotext, slideshow nebo přenos webových stránek na displej rozhlasového přijímače.

Na trhu je v současné době již řada přijímačů, které mohou digitální rozhlasové vysílání přijímat. DAB+ přijímače jsou dnes již také součástí standardní výbavy téměř všech nových automobilů. Ne všechny prodávané přijímače však splňují parametry potřebné pro příjem českých rozhlasových stanic, které vysílají v DAB+ a pro přístup k přidaným službám, které digitální rozhlasové vysílání nabízí.

Testování a certifikaci provádějí specialisté CRA. Předmětem testování je:

- test správnosti dekódování zvuku


- jazyková lokalizace českých znaků v DLS (Dynamic Label Service - doprovodné textové informace)
- jazyková lokalizace menu přijímače
- kontrola frekvenčního rozsahu (ladění)
- podpora zobrazení názvu stanice DLS
- podpora SLS (Slide Show)
- test doplňkových datových služeb.

DAB+ přijímač, který úspěšně splní tato kritéria, získá známku „DAB+ ověřeno“, která deklaruje, že přijímač skutečně podporuje správnou technologii.

redakce

Reklama
Vybrané články