Quantcast

České Radiokomunikace otestují digitální rozhlasové vysílání ve standardu DRM

| Tisk

logo Společnost České Radiokomunikace spouští experimentální digitální rozhlasové vysílání ve standardu DRM. Bude sloužit pro ověření možnosti využití stávajících analogových vysílačů pro digitální vysílání. Pilotní vysílání začne v nejbližších dnech ze středovlnného vysílače v Českých Budějovicích.

Testovací vysílání ve standardu DRM v pásmu středních vln bude ověřovat také nastavení různých modulačních parametrů, pokrytí ve dne a v noci, využitelné kapacity sítě nebo odolnost proti rušení.

Testovat se bude i dosah vysílání v závislosti na denní době a podmínkách. Vysílat se bude z vysílače v Českých Budějovicích, který umožňuje přestavbu na digitální vysílání, výkonem 3.1 kW na kmitočtu 954 kHz z vertikálního příhradového anténního systému o výšce 107 m. Prostřednictvím digitálního vysílání v DRM standardu bude vysílána rozhlasová stanice ČRo Radiožurnál.České Radiokomunikace pro příjem a vyhodnocení využijí specializované měřicí přístroje a také SDR přijímače. České Radiokomunikace na tomto projektu spolupracují s Českým rozhlasem.

DRM, tedy Digital Radio Mondiale je standard, který vznikl jako digitální náhrada analogového rozhlasového vysílání na dlouhých, středních a krátkých vlnách. Jeho výhodou je pokrytí většího území z jediného vysílače než při analogovém vysílání a s tím související vyšší energetická efektivita. Nevyžaduje také žádné nové kmitočty, digitalizují se stávající kmitočty, na kterých bylo provozováno analogové vysílání.

redakce

Reklama
Vybrané články