Quantcast

DAB+ multiplex Českého rozhlasu s osmi novými vysílači

| Tisk

Digitální rozhlasové vysílání veřejnoprávního vysílatele bude nově dostupné pro další posluchače. Český rozhlas (ČRo) ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi (ČRa) uvedl do provozu osm nových vysílačů DAB+ multiplexu ČRo.

Osmička nových DAB vysílačů se nachází na různých místech České republiky a jejich posláním je dokrýt tzv. bílá místa a oblasti, kde doposud nebyl signál veřejnoprávního DAB multiplexu v dostatečné kvalitě.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Rozhlasové DAB přijímače (foto: parabola.cz)

Jeden nový vysílač je většího výkonu: Hodonín – Babí lom a sedm vysílačů menšího výkonu: Rakovník – TVP, Třebíč - TVP, Vsetín - Bečevná, Cheb – Zelená hora, Jiřetín pod Jedlovou – Jedlová hora, Aš – Vrch Háj a Čelákovice – Mochov. Pět vysílačů se nachází v Čechách, a budou tak provozovány v multiplexu 12C, tři se nacházejí na Moravě, kde budou provozovány na kanálu 12D. Všechny nově spuštěné vysílače mají vertikální polarizaci.

Cílem této fáze rozšiřování sítě DAB+ je zlepšení příjmu uvnitř budov, tzv. indoor pokrytí. Využití jednofrekvenčních sítí nám umožňuje výrazně zlepšit příjmové podmínky i za použití nízkovýkonných vysílačů, které jsou umístěny co nejblíže obytným budovám. Tímto způsobem budeme postupně pokračovat i v dalších letech,“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

V multiplexech 12C a 12D je šířeno celkem dvacet dva rozhlasových stanic Českého rozhlasu, z toho dvanáct celoplošných a deset regionálních. Zbylé regionální stanice jsou k dispozici v partnerských DAB+ multiplexech společností RTI a Teleko. Všechny stanice jsou šířeny s nejmodernějším kódováním HE-AAC. Na základě individuálních oprávnění, vydaných Českým telekomunikačním úřadem, byly nové vysílače spuštěny ve čtvrtek 24. listopadu 2022 v 13:00 hodin.

V současné době si digitální rozhlasové vysílání může naladit už 95 % obyvatel. DAB umožňuje kromě kvalitnějšího poslechu další služby, jako je grafické zobrazování dodatečných informací k vysílanému obsahu.

Seznam nových vysílačů:LokalitaKrajBlokERP
RakovníkStředočeský12C20 dBW
TřebíčVysočina12D23 dBW
HodonínJihomoravský12D33 dBW
Jiřetín pod JedlovouÚstecký12C20 dBW
VsetínZlínský12D20 dBW
ChebKarlovarský12C23 dBW
Karlovarský12C20 dBW
ČelákoviceStředočeský12C23 dBW

▲ Tabulka č. 1 - Nové vysílače DAB multiplexu ČRo

Šířené stanice:

Celoplošné stanice (12C, 12D): ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus, Rádio DAB Praha, Radio Wave, ČRo Junior, ČRo D-dur, ČRo Jazz, ČRo Pohoda, ČRo Radiožurnál Sport, Ukrajinské Rádio

Regionální stanice (12C - Čechy): ČRo Region, ČRo České Budějovice, ČRo Liberec, ČRo Pardubice, ČRo Plzeň

Regionální stanice (12D - Morava): ČRo Brno, ČRo Ostrava, ČRo Vysočina, ČRo Olomouc, ČRo Zlín

redakce

Reklama
Vybrané články