Quantcast

Jak na příjem TV a R programů ze satelitů

| Tisk

Obecný přehled možností příjmu programů ze satelitu, výběr přístrojů a další informace. Určeno pro začínající zájemce o satelitní příjem.

V následujícím textu bychom vám chtěli stručně přiblížit problematiku a možnosti satelitního příjmu televize a rozhlasu. Článek vznikl na základě častých žádostí našich nových čtenářů o základní informace, které by jim mohly pomoci při výběru a rozhodování o koupi přijímacího zařízení.

Článek je výňatkem z našich dřívějších článků i informací z rubrik ABC a Z, s některými údaji upřesněnými podle aktuální situace.

Příjem satelitní televize a rozhlasu

Tato oblast televizního příjmu je velice rozsáhlá. Vzhledem k neustálému rychlému vývoji především digitální televize není možné jedním článkem obsáhnout veškeré možnosti. Omezíme se proto jen na stručné, ale pro běžného zájemce o satelitní příjem snad pochopitelné souvislosti, s uvedením několika bližších informací.

Co je možné přijímat ze satelitů?

Tato otázka je jednou z nejsložitějších. V dnešní době ze satelitů vysílá několik tisíc programů v analogové i digitální formě, satelity vysílají i různé datové služby.

Zaměřme se na příjem TV a rozhlasu ze satelitu, jednoduše rozdělený na analog a digitál.

Analogové vysílaní:

Analogové vysílání je na ústupu, i když ještě spoustu let je možné počítat s jeho využitím. Především nenároční diváci, kteří si chtějí rozšířit svoji programovou TV a R nabídku, mohou zakoupením analogového kompletu za několik málo tisíc získat oproti digitálu sice omezenou, ale stále zajímavou možnost příjmu zahraničních programů. Obecné možnosti této varianty - příjem z jedné družice několik desítek především německých programů, při použití natáčení na více družic kolem sto programů.

Digitální vysílání:

Digitální vysílání TV a rozhlasu je právě onou neustále se měnící a rozvíjející oblastí. Není možné kdykoliv jednoduše definovat, že se dá přijímat tolik a tolik programů, není ani možné určit jednotný systém příjmu.

Ze satelitu je možné přijímat programy ve formě volné a ve formě kódované. Volné programy lze přijímat na jakémkoliv přijímači pro digitální příjem ( FTA). Pro kódované programy je nutné zakoupit přijímač (receiver) s možností odkódování programů, nebo možností pozdějšího doplnění přístroje o přídavné dekodéry. Zařízení pro příjem zakoupíte v cenách od asi 4 tisíc až po několik desítek tisíc podle vybavení a možností.

Jaké programy lze přijímat ze satelitů?

Ze satelitů vysílá dnes tisíce TV i R programů, které se dají rozdělit do mnoha oblastí. Jde o vysílání veřejnoprávních televizí, komerčních TV, placené TV, zpravodajských TV, hudebních, filmových, informačních, erotických a dalších programů, jejichž zaměření je různé, jsou různé příjmové podmínky a technické potřeby, jde zkrátka o již výše uvedené - není možné definovat jednoduše a stručně.Pro přibližný přehled o možnostech příjmu různých programů je především nutné získat aktuální informace a přehledy vysílaných programů. V tiskové formě se o možnostech příjmu dozvíte např. z časopisu SAT Magazín, kde jsou aktualizovány měsíčně přehledy vysílaných TV i R programů ze satelitu. Další možností je elektronická forma - na našem serveru najdete mimo jiné v sekci Přehledy týdně, či denně aktualizované přehledy programů vysílaných ze všech satelitů.

Z informací, které na našem serveru najdete, dnes vybíráme i několik dalších informací k našemu tématu. Jde především o technické možnosti, současně nejprodávanější zařízení, možnosti instalace a srovnání satelitního a kabelového příjmu.

Pořizujeme si satelitní komplet

Rozhodli jste se zakoupit satelitní přijímač, či celý satelitní komplet. Na co se při nákupu zaměřit? Pro ty, kteří neví na co si dát při nákupu pozor, přinášíme na dalších řádcích několik rad, jak rozumně nakoupit satelitní přijímač i další příslušenství. Zaměříme se na běžný příjem signálů z nejsledovanějších družic.

Před nákupem je nejdůležitější zjistit, co budeme chtít příjímat. K tomuto účelu můžete prostudovat např. přehledy vysílaných programů v sekci Přehledy na našem serveru. Přehledy si můžete v sekci Software/Download stáhnout do svého PC a případně i vytisknout pro další prostudování.

Dále je nutné zvážit, zda ve vašich podmínkách bude možné umístit přijímací parabolu. Parabola může být na zahradě, na balkóně, na zdi či na střeše. Vždy však musí být natočena přibližně směrem na jih a pod úhlem asi 40 stupňů musí být i volný prostor pro příjem signálů ze satelitů. Při použití natáčecího zařízení musí být volný prostor v širším - až šedesátistupňovém úhlu od jihu na východ i na západ - na obě strany. Počítejte i s tím, že okrajové družice na východě i na západu jsou umístěny na obzoru zdánlivě "níže" na obzoru.

Následuje výběr satelitního přijímače. I v tomto případě lze využít informací na našem webu v sekci Přijímače, kde naleznete nejdostupnější přijímače na českém trhu a to jak analogové, tak i digitální. Prodejce zařízení najdeme v sekci Prodejci.

Několik tipů pro výběr nejvhodnějšího přijímače a dalšího příslušenství.

PŘIJÍMAČ

ANALOGOVÝ

Na satelitech stále ještě 'žije' analogové vysílání a proto tedy není nic neobvyklého, pokud se ještě rozhodneme investovat do analogového příjmu. I když se mnoho výrobců soustředilo na výrobu digitálních přijímačů, stále je na trhu i určitá nabídka 'analogů'. Co by měly umět?

 • Přijímač by měl mít alespoň 200 programových předvoleb.
 • Alespoň 2 zásuvky SCART pro možné propojení satelitu s televizorem a příp. s videorecordérem
 • UHF modulátor. Na modulátor bychom neměli zapomínat. Hodí se nám v případě, kdy budeme chtít využít možnost přijímat programy ze satelitu i na jiných TV v bytě. (Pouze jeden momentálně sledovaný program, ale to nám ve většině případů vyhoví)
 • DiSEqC pro využití natáčecího zařízení
 • potlačení šumu, nejlépe zvukový systém Wegener Panda (vhodné pro kvalitnější reprudukci)
 • LT (=Low Threshold Tuner), mnohdy zkvalitní slabý signál z družice

DIGITÁLNÍ

U digitálního přijímače je situace podstatně složitější. Nejdůležitější je předem se rozhodnout, zda chceme přijímat pouze volně vysílané programy či i některé programy kódované. Toto rozhodnutí považujme za klíčové, protože pořízením nevhodného přijímače nám bude v budoucnu znemožněno přijímat zakódované programy. Ceny digitálních přijímačů pro FTA (=volně vysílané programy) se dnes již pohybují kolem 5000 Kč.

Ceny digitální recieverů s možností příjmu kódovaných programů jsou vyšší. Zde se můžeme rozhodnout, jaké kódované programy (v budoucnu) budeme chtít přijímat. Podle toho zvolme raději přijímač s již vestavěným dekodérem. Cena takového přijímače je jen o něco málo vyšší. V případě, že budeme příslušný dekódovací modul dokupovat později samostatně, zaplatíme mnohem víc.

Obecně, co by měl 'umět' digitální přijímač?

 • Alespoň 2 zásuvky SCART pro možné propojení satelitu s televizorem a příp. s videorekordérem
 • UHF modulátor.
 • měl by mít dostatečnou kapacitu pro TV a rozhlasové programy, alespoň 3000, s perspektivou do budoucna i 4000
 • symbolová rychlost nastavitelná v rozsahu 2,000 - 30,000 MS/s
 • příjem teletextu (ne všechny digitální přijímače teletext podporují)
 • jednoduché ovládání
 • ovládání DiSEqC ve verzích 1.0, 1.2 a USALS
 • OSD v češtině
 • Možnost vložení alespoň dvou dekódovacích modulů
 • Možnost doplnění o natáčecí zařízení s automatickým vyhledáním družice (SG-2100, HH120, ScanMaster)
 • Pokud uvažujete do budoucna s příjmem českých programů, vyberte raději model s vestavěným dekodérem Cryptoworks

V současné době jsou na trhu stále nejprodávanějšími přijímače Humax CRCI-5500 a eMTech 200CRCI, které obsahují již vestavěný dekodér CryptoWorks (vhodný pro příjem českých programů ze satelitu - Czechlink i UPC Direct) a mají další dva volné sloty pro případné využití dalších kódovacích systémů. Jejich zjednodušenou variantou jsou modely Humax CR FOX a Emtech 150 CR bez možnosti doplnění o další moduly, pro příjem českých programů ze satelitu a všech volných programů plně vyhoví.

Tyto přijímače obsahují většinou i zvukový výstup Dolby Digital a pomocí OSD s uživatelem komunikují v češtině. Velké plus pro začínající uživatele digitálních boxů. Přijímače Humax CRCI-5500 a eMTech 200CRCI mají 4000 programových míst, přehledné EPG, možnost rozšíření o natáčecí systém a další možnosti, ne u všech ostatních značek obsažené. Umí softwarově řídit automatické natáčení paraboly. Kompletní seznam přijímaných programů z družic se pro tyto modely dá stáhnout v sekci Software/Download na našem serveru.

Značek i modelů digitálních přijímačů je však už na trhu celá řada. Výběru přijímače proto věnujme velkou pozornost.

PC SAT karty

Zajímavou možností příjmu satelitních programů jsou i přídavné PC karty do počítače. Jejich velkou výhodou je především nízká cena a možnosti dekódování zahraničních i domácích TV programů jednoduchou cestou, nahrávání pořadů na HDD počítače a další možnosti. Velkou výhodou je i možnost vysokorychlostního stahování dat z internetu. Ceny těchto karet se pohybují řádově od 2500 - 8000 Kč podle typu. Předplatné pro stahování dat z internetu od 500 Kč měsíčně. Zde je nutno zdůraznit, že připojení i internetu je pouze jednosměrné, takže vždy je nutné vlastnit i jiné připojení pro odchozí informace.

Konvertor:

Zařízení umístěné v ohnisku paraboly, přijímá signál z družice, zesiluje a převádí jej na nižší kmitočet.

Dnes prodávané konvertory mají už takřka všechny celkem dobré parametry. Používají se většinou s ozařovačem pro ofsetové paraboly. Většina konvertorů má dnes šumové číslo kolem 0.6 dB, což plně dostačuje pro běžný a kvalitní příjem. Ceny - kolem 500 - 800 Kč. Na trhu jsou i konvertory s nižším šumovým číslem, jež využijí zejména "lovci" signálů z kosmu (až 0,3 dB), které jsou prodávány v cenách 800 - 1300 Kč.

Parabola:

Paraboly se dnes používají z velké většiny v tzv. ofsetovém provedení. Pro příjem jen jedné družice Astra, HotBird i Eurobird dostačuje na většině našeho území parabola do 80 cm. S umístěním paraboly (a naším bydlištěm) směrem na východ je nutné velikost paraboly zvyšovat. V případě příjmu z více družic pomocí "šilhajících" konvertorů je výhodnější použít rozměrově širší parabolu. Ceny běžných parabol - 400 - 2000 Kč podle velikosti (do 110 cm).Při případném plánovaném rozšíření příjmu o natáčecí zařízení je výhodné použít raději hned větší parabolu, od 90 do 120 cm. S touto parabolou můžete později přijímat většinu běžných a nejoblíbenějších programů z evropských družic. Výhodnější je použití parabol z hliníku či jeho slitin. Jsou lehčí a nikdy nerezaví. Železné držáky pro uchycení paraboly na stěnu či stožár používejte také raději v pozinkovaném provedení.

Koaxiální kabel:

Na trhu je velké množství koaxiálních kabelů, většina z nich zaručuje kvalitní příjem. Do 50ti i více metrů svodu od paraboly k přijímači se většinou neprojeví žádné ztráty signálu. Doporučujeme použít vždy kabel s dvojitým stíněním a průměrem kolem 6 - 7 mm. Provedení všech kabelů je dnes většinou univerzální - pro venkovní i vnitřní použití.

Příjem ze dvou i více družic pomocí multifokus:

Při příjmu ze dvou či více družic je nutné použít na každou družici jeden konvertor a pomocí povelů z přijímače a přídavného přepínače signál z jednotlivých konvertorů přepínat. Nejběžněji se přijímá Astra + HotBird, Astra + Eurobird (Czechlink). Pro tento příjem se dá použít vždy jen jedna parabola. Na konvertor umístěný v ohnisku paraboly se připevní speciální držák, tzv. multifokus, do něhož se umístí druhý či ještě další konvertor. Přijímač svými povely DISEqC ovládá přídavný přepínač konvertorů. Dají se přepínat až 4 konvertory, pak je již (i cenově) výhodnější použít natáčecí zařízení.

Natáčecí zařízení:

Zařízení, které umí při přepnutí programu v přijímači automaticky otočit parabolu na příslušnou přednastavenou družici. Je to nejvýhodnější varianta příjmu, protože vám umožní opravdu naplno využít možnosti vašeho přijímače, můžete získat i takřka kompletní nabídku z družic.

Během posledních let, s rozšířením počtu digitálních přijímačů, se prosadily na trhu nové systémy pro automatické natáčení v moderním provedení. Systém SatScan vystřídal ScanMaster100 a 120 a osvědčené systémy HH100 a HH120 motor SG 2100 . Tyto systémy v cenách 2500 - 4000 Kč mají oproti dříve používaným táhlovým motorům několik výhod, například přenos povelů i napětí pro motorický pohon přímo v koaxiálním kabelu od přijímače ke konvertoru.

Ne všechny prodávané přijímače či značky však umí toto zařízení automaticky obsloužit. Při výběru receiveru se zaměřte i na tuto podmínku.

Příjem českých a slovenských programů ze satelitu (Czechlink/Slovak Link a UPC Direct):

U paketu Czechlink i UPC je příjem bez problémů, pokud jste platícími diváky. Kartu Czechlink zaplatíte jednorázově (3000 Kč), UPC Direct vyžaduje pravidelné měsíční poplatky (od 550 Kč měsíčně). Majitelé předplacené nabídky mohou využít nejen karty UPC Direct ve svém přijímači (Např. Humax CRCI-5500, v tom případě můžete sledovat i více programů), ale můžete použít také parabolu s konvertorem, či použít přijímač Philips od UPC Direct jako druhý přijímač, propojený např. s Humaxem jednoduchým prosmyčkováním. Toto řešení má i své výhody - můžete nahrávat na video i jiný program než na který se zrovna díváte, v případě i příjmu Czechlink na Humax ušetříte jeden dekódovací modul. Pro majitele přijímačů s dekodérem Cryptoworks je výhodné pořízení samostatné karty UPC Direct. Pro současný příjem Czechlink a UPC v jednom přijímači dnes existují přepínače dvou či tří karet. V tomto směru je výhodný i např. model Humax 5200 se dvěma čtečkami karet.

Zahraniční placená TV:

* oficiální příjem

Někteří prodejci se satelitní a anténní technikou mají ve svém sortimentu i originální dekódovací karty pro zahraniční programy. Firmy se soustřeďují na nabídku příjmu hard core programů ze satelitu. Předplatné je zpravidla na 12 měsíců a pohybuje se okolo 6 až 10 tisíc Kč za 1 až 2 programy.

Specialitou několika málo českých firem je roční předplatné britské placené televize Sky Digital. Předplatné vyjde na několik desítek tisíc Kč (podle zvolené nabídky).

* neoficiální příjem

Při rozhodování, který systém dekódování zahraniční TV pořídit, se zaměřte především na možnost případného upgrade dekódovacích karet. Nejméně vhodné je zasílání karet na přeprogramování poštou na druhý konec republiky. V každém případě vždy počítejte s tím, že pořizujete neoficiální zařízení na vlastní riziko a že může kdykoliv nastat situace, kdy nebude možné nadále přijímat váš oblíbený paket či program. Provozovatelé všech kódovacích systémů dělají neustále technické úpravy pro omezení jakéhokoliv neoficiálního příjmu. Ceny kompletů přídavných modulů a karet pro neoficiální příjem až 6 systémů se pohybují řádově mezi 5 - 10 tis.

Kde nakupovat satelitní techniku:

Kvůli různým technickým problémům, které se mohou vyskytnout vždy, je samozřejmě výhodnější nakupovat u oblíbených, či osvědčených prodejců. Je možné využít i zásilkových prodejů. Nakupujte však vždy pouze u známých a značkových firem, které vám poskytnou kvalitní záruku a servis, dodají i doplňková zařízení a hlavně kdykoliv poradí a pomohou vyřešit jakékoliv problémy. Kvalitní přijímače z oficiálních zdrojů jsou většinou pečetěny. Anonymní nákup levnější o 500, 800, či 1000 Kč prostřednictvím Internetu či mobilu od anonymního prodejce bez stálé provozovny rozhodně nezaručuje dobré podmínky pro vyřešení případných problémů s vaším zakoupeným zařízením. U digitálních přijímačů či kompletů v cenách kolem 10 - 20 tisíc je opatrnost opravdu na místě.

Montáž:

Zařízení si můžete namontovat i sami. Návody na základní nastavení satelitu i složitější návody (natáčecí zařízení) je možné získat i na našem serveru v sekci Z. U některých složitějších montáží a hlavně u diváků neznalých problematiky je však výhodnější využít služeb montážních firem, které vám doporučí prodejce. Zkušený pracovník si na rozdíl od vás s jakýmkoliv problémem poradí za několik minut. I v tomto případě, obzvláště u digitálního příjmu a natáčecích systémů se vyplatí využít služeb profesionálů.

Kabel versus satelitní příjem

'Kabelovka' přinesla divákům vedle možností příjmu běžných terestrických televizních programů i možnost příjmu dalších TV stanic, obvykle dostupných až v rozšířené nabídce. Kabelovka nejsou jenom TV stanice - kabelovka umožňuje přijímat i několik rozhlasových stanic v dobré kvalitě. V některých městech je kabelovka rozšířena i o telefonii a o rychlý internet.

Při případném zrušení příjmu programů z kabelové TV může individuální divák (pokud se dům, či družstvo, či společenství vlastníků nedomluví jinak) opět instalovat několik terestrických antén pro příjem všech pozemních programů (pokud je to technicky možné). V ideálním případě by postačila jedna jediná, která by byla nasměrována na nejbližší vysílač. Praxe však ukazuje, že je zapotřebí antén hned několik (pásma UHF, VHF). Navíc se stává, že ne všechny české programy jsou vysílány ze stejného vysílače a proto je nutné volit anténu (či antény) další. Montáž by měla provádět specializovaná firma s patřičným oprávněním a při použití homologovaného zařízení v případech obsáhlejších rozvodů. Společné antény je možné doplnit i digitálním příjmem ze satelitů. I pro tyto účely už je na trhu větší množství technických zařízení.

PŘÍJEM TV/R PROGRAMŮ

V případě nekvalitního příjmu TV programů z pozemních vysílačů může divák příjem kombinovat s příjmem českých a slovenských TV a R programů ze satelitu. Programy jsou vysílány na družici EuroBird1 (pozice 28.5E), na kmitočtech 12,607 /Czech Link/ a 12,643 GHz /Slovak Link/ (polarizace horizontální, SR 27500, FEC 3/4). Ve zmíněných paketech jsou vysílány celoplošné stanice ve kterých ovšem chybí české a slovenské TV Nova a JOJ. Příjem je tak potřeba kombinovat s terestrickým signálem. Vše, co je třeba pro příjem českých a slovenských stanic, jsme již podrobně několikrát na stránkách Parabola.cz popisovali.

Tak, aby měl divák - jednotlivec skutečně adekvátní náhradu příjmu za kabelovku, je zde ještě možnost příjmu dalších českých a slovenských programů ze satelitu - UPC Direct. Služba UPC Direct je vysílána na družici Astra (pozice 19.2E) a obsahuje některé programy, které jsou vysílány v kabelových sítích v ČR i na Slovensku v rozšířených nabídkách (Eurosport CZ, Galaxie sport, Hallmark, Stanice O (Óčko), MTV, VH1, Discovery Channel, Animal Planet, Spektrum, HBO, Private Gold). Vzhledem k tomu, že UPC Direct je služba placená, je třeba platit pravidelný měsíční poplatek (nejméně 555,-Kč/měsíc za základní nabídku, příplatky za prémiové kanály HBO a Private Gold).

V případě pořízení vlastního satelitního kompletu může divák přijímat v digitálu několik stovek TV a R programů.Provozovatelé kabelové TV stále zdražují a navíc tato možnost není určena pro většinu diváků. Na druhou stranu (pokud je v konkrétní oblasti tato možnost) je jejich cenová nabídka je stále nejvýhodnější. Rozšířenou nabídku kabelové TV můžeme pořídit za cca 400Kč, obdobnou satelitní až za cca 555,-Kč. Internet přes kabelovou TV se pohybuje v cenách od 1000,-Kč, satelitní obdoba za ceny několika tisíc Kč.PŘÍJEM INTERNETU

Téma do diskuse je také náhradní připojení k internetu. Připojit k internetu se můžeme dnes i pomocí satelitu. Existují připojení jednosměrné (data ze satelitu k uživateli) a obousměrné. Cenově příznivé jsou nabídky jednosměrného satelitního internetu. K tomuto druhu připojení je zapotřebí ještě jiný typ připojení, kterým budou proudit data od uživatele k serveru (nejčastěji tedy kombinované s běžným telefonickým připojením).Obousměrné satelitní připojení bylo možné v minulosti pořídit za několik desítek tisíc Kč měsíčně. Od poloviny loňského roku přišla společnost Contactel se zajímavou nabídkou oboustranného satelitního připojení. I tak je zatím cenová nabídka pro obyčejného smrtelníka příliš vysoká (několik tisíc Kč/měsíc).

Závěr:

Jak jsme uvedli na začátku tohoto článku, skutečně není možné jednoduše a stručně obsáhnout celou problematiku satelitního i televizního příjmu. Pravidelní čtenáři však mohou v případě zájmu získat bližší informace v už zmiňovaných rubrikách na našem serveru, případně sledováním nových aktuálních článků, které jim přiblíží současně se velmi rozvíjející oblast satelitního digitálního příjmu.

redakce
Parabola.cz


Reklama
Vybrané články