Quantcast

Zpravodajské TV na satelitech

| Tisk

Na obrazovkách našich televizorů při vysílání veřejnoprávních či soukrommých "pozemních" televizí vídáme denně několik minut, či maximálně desítek minut zpravodajství. V tak krátké době nemůžeme být podrobněji seznámeni se všemi významnými událostmi. Pro bližší a obsáhlé informace je vhodnější přepnout na některou zpravodajskou stanici. Na satelitech ať v analogu, či dnes už spíše v digitálu jich v různé kvalitě nalezneme poměrně velké množství. Je na Vás, kterou možnost z následující 'přehlídky' volně vysílaných zpravodajských TV využijete.

ASTRA 19.2E
V analogu na kmit. 11,627 GHz (polarizace vertikální) a v digitálu na kmit. 12,187 GHz (pol. , SR 27500, FEC 3/4) je vysílán americký zpravodajský program CNN International ve verzi pro Evropu. CNN je známé našim divákům už od počátku devadesátých let, kdy jsme jej mohli sledovat na programu OK3. V současnosti je CNN hlavním zdrojem zpravodajských šotů pro ostatní vysílací společnosti.

Spřátelenou zpravodajskou TV má v Německu CNN stanici n-tv (Nachrichten TV), kterou naladíme v analogu na kmit. 11,641 GHz (polarizace horizontální) a v digitálu na kmit. 12,670 GHz (polarizace vertikální). Jako u některých dále již uvedených stanicích funguje obrazovka n-tv víceúčelově, kde se krom aktuálních informací zobrazují i aktuální kurzy akcií.

Bloomberg TV
Obr.č.1 - Bloomberg UK
Zdravou konkurencí k CNN je Bloomberg TV. I tato stanice je původem z USA. Můžeme ji občas naladit v digitálu na satelitu Hot Bird 13E na kmit. 12,484 GHz, pol. V, SR 8296, FEC 3/4. Ale vraťme se k satelitu Astra 19.2E. Na této pozici máme v analogu v současnosti k dispozici hned dvě verze kanálu Bloomberg TV. Na kmitočtu 11,568 GHz, polarizace vertikální verzi pro Velkou Británii a na kmitočtu 11,362 GHz, polarizace horizontální verzi pro Německo. Pokud jsme u stanice n-tv hovořili o vícefunkční obrazovce, tak u programů Bloomberg jdou v této myšlence dál. Krom pravdelně rotujících informacích o vývoji na burzách, předpovědi počasí se zde dozvíme i aktuální informace mj. z médií. Z důvodu množství text.informací na obrazovce je 'hlavní' program vysílán v menším okně. Tento styl vysílání převzalo již několik jiných stanic - u nás TV NOVA.

N24
Obr.č.2 - N24
Ekonomicko-informační program CNBC Europe v angličtině nalezneme v analogu na kmitočtu 10,729 GHz (polariz. vertikální) a v digitálu na kmit. 11,954 GHz (pol. horizontální, SR 27500, FEC 3/4). I v tomto případě je na obrazovce vyhrazen prostor pro rotující informace s vývojem na burzách.

Populární britský program SKY NEWS zřejmě nemusíme divákům příliš představovat. Program, který jsme mohli několik let sledovat v analogovém přenosu již vysílá nyní jen digitálně na kmitočtu 12,551 GHz, polarizace vertikální.

N24 - Nejmladší německá zpravodajská TV stanice v analogu na kmit. 10,803 GHz (pol. horiz.) a v digitálu na 12,480 GHz (pol. vert., SR 27500, FEC 3/4). Není od věci říci, že pro tuto stanici je velkým vzorem Bloomberg TV se kterým i zároveň spolupracuje.

CNN Turk
Obr.č.3 - CNN Turk
TURKSAT 1C - 42E
To, že americká zpravodajská stanice CNN je populární na celém světě svědčí o tom, že v několika málo případech existuje i lokální mutace CNN. Na satelitu Turksat 1C je to právě CNN Turk. Program nalezneme na kmit. 11,587 GHz (pol. vertik., SR 3670, FEC 3/4). Vzhledem k poměrně nízkému výkonu transpondéru je nutné v tomto případě volit parabolickou anténu o průměru cca 120 cm a více.ITN News
Obr.č.4 - ITN News
ASTRA 28.2E
Další atraktivní zpravodajskou TV stanicí je ITN News, která vysílá na kmitočtu 12,032 GHz (pol. horizontální, SR 27500, FEC 2/3). Ve zpravodajství je kladen velký důraz na zprávy o Velké Británii. Dodejme už jen, že ITN News bojuje o diváky, kteří sledují konkurenční Sky News.

24ore.tv
Obr.č.5 - 24ore.tv
HOT BIRD 13E
Poměrně nová zpravodajská stanice z Itálie - 24ore.tv. Po celých 24 hodiny denně přináší zpravodajství nejenom v hlavním 'okně', ale i po stranách obrazovky ze kterých se dozvíme mj. vývoj akcií na burzách. Program nalezneme v paketu Eutelsat SkyPlex na kmitočtu 12,558 GHz (pol. vertikální, SR 27500, FEC 3/4).

Na satelitu Hot Bird dále naladíme v analogu britský BBC WORLD (kmit. 11,114 GHz, polarizace vertikální), celosvětový zpravodajský kanál veřejnoprávní BBC. Nemůžeme zapomenout se nezmínit o panevropské stanici EuroNews (kmit. 12,597 GHz, pol. vertikální, SR 27500, FEC 3/4), kterou zde naladíme v několika jazycích. Nabídka je pestrá, stačí svolit příslušný zvukový doprovod. O populárnosti stanice EuroNews svědčí i spolupráce s mnoha veřejnoprávními stanicemi v Evropě. Není divu, vždyť zprávy jsou podávány takovou formou, že není potřeba ovládat žádný světový jazyk.

Na závěr významná novinka pro české i slovenské diváky - slovenská zpravodajská stanice TA3. V současné době vysílá v testovacím provozu 17 hodin denně. Pro veřejnost zahájí nová slovenská zpravodajská stanice TA3 vysílání 23. září. Připomeňme, že vysílá digitálně na družici Intelsat 707, 1st. západně, kmitočet 11540, polarizace vertikální, SR 26000, FEC 3/4.

Parabola.cz

Reklama
Vybrané články