Místo pro Vaši reklamu

Satelity Eutelsatu nejsledovanější v Nigérii i Kamerunu

| redakce | tisk

Družice francouzského satelitního operátora Eutelsat jsou v Nigérii, Kamerunu a Pobřeží slonoviny nejčastěji využívané pro sledování programů ze satelitu. Vyplývá to z hloubkové studie vedené společností Nielsen.

Osobní rozhovory se uskutečnily se 3.000 domácnostmi v Nigérii, 2.000 v Kamerunu a 2.0000 v Pobřeží slonoviny, které reprezentovaly populaci sledované zeměpisné oblasti.

Satelitní televize je dominantní technologií v Pobřeží slonoviny a využívá ji 68 procent televizních domácností (1,5 milionu domácností). Je také hlavní technologií v Nigérii, která dosahuje do 41% domácností (10,3 milionu domácností) a Kamerunu, kde satelitní televizi přijímá 38% domovů (1,3 milionu domácností).

Studie ukázala, že Eutelsat na pozici 16°E je přední FTA pozicí v Kamerunu a Pobřeží slonoviny s kombinovaným dosahem v těchto dvou zemích do 1,2 milionu domácností. V Kamerunu má pozice 16°E vedoucí pozici a dosahuje do 940 tisíc domácností, což představuje 73 procent instalovaných satelitních kompletů. V Pobřeží slonoviny má největší základnu FTA nabídka programů, kterou využívá 240 tisíc domácností (37 procent instalovaných kompletů).

Eutelsat v Nigérii, Kamerunu a Pobřeží slonoviny (foto: Eutelsat)
▲ Eutelsat v Nigérii, Kamerunu a Pobřeží slonoviny (foto: Eutelsat)

Pozice 16°E zajišťuje širokou škálu programů různých žánrů a nabízí více než 160 programů, mezi jinými například vyhledávané stanice jako CRTV, Canal 2 International, Trace Africa, Novelas TV, RT1 a RT2 a populární mezinárodní programy ve francouzštině a angličtině.

Eutelsat má nejvyšší kombinovaný dosah na nigerijském trhu se 3 pozicemi: 36°E,7°E a 16°E. Více než 5 milionů domácností v Nigérii (jedna ze dvou domácností s DTH) přijímá programy z některých pozic Eutelsatu.

Eutelsat na pozici 36°E je v Nigérii přední pozicí s placenou televizi, kterou využívá 1,3 milionu domácností. Na pozici 36°E vysílá přední satelitní pay-tv služba DSTV a zákazníkům nabízí více než 400 programů, z toho 43 v HD rozlišení. V nabídce jsou žádané programy z regionu, včetně AIT International, CNN International, Silverbird TV a Zee World.

Eutelsat na 16°E je přední FTA pozicí v regionu s dosahem do 2,2 milionu domácností a nabízí pestrou nabídku populárních nigerijských programů jako jsou CRTV, Channel TV a Silverbird TV, stejně tak i místní programy My TV Hausa a Alwilayah TV Hausa a známé mezinárodní stanice jako Al Jazeera či France 24.

Eutelsat na pozici 7°E sleduje 1,4 milionu domácností v Nigérii. Divákům nabízí zejména programy v angličtině - například Channel TV, TVC News Nigeria a mezinárodní stanice jako CNN, Fox, BBC World News, Bloomberg TV Africa, CNBC Africa a Al Jazeera.

Studie ukázala, že v oblasti subsaharské Afriky roste poptávka po programech ve vysokém rozlišení (HDTV), na které se zaměřuje především pay-tv. To je spojeno s nárůstem dostupnosti zařízení jako jsou televizory a set top boxy. Počet domácností vybavených na HDTV je již značný - v Nigérii bylo 9,5 milionů (38%) domácností označeno jako domovy kompatibilní s HD, 0,9 milionu (18%) v Kamerunu a 0,5 milionu (22%) v Pobřeží slonoviny.