Rusko dokončuje přechod na digitální pozemní TV vysílání

| redakce | tisk

V Ruské federaci proběhla dnes 14. října 2019 poslední čtvrtá etapa přechodu z analogového na digitální pozemní vysílání DVB-T2. Přechod na druhou generaci zemského TV vysílání byl v Rusku zahájen nultou etapou 3. prosince 2018 v Tverské oblasti.

Většina ruských domácností by nyní měla mít možnost příjmu dvou celoplošných DVB-T2 multiplexů s federálními programy. Změna vysílacího formátu si vyžádala nemalou finanční investici - dosáhla astronomických 167,5 miliard rublů (cca 61 miliard Kč), včetně 97,1 miliard rublů ze státního rozpočtu (cca 35,4 miliard Kč).

Podle ruských médií byla téměř polovina rozpočtu 43,7 miliard rublů (tj. cca 16 miliard Kč) vyčleněno na výstavbu pozemních digitálních vysílacích sítí, kterou provedl státní provozovatel Ruská televizní a rozhlasová síť (RTRS). Celkově bylo RTRS postaveno a zmodernizováno s těmito prostředky 5040 vysílacích zařízení a vytvořeno 84 center pro správu multiplexů.

Konec analogového pozemního TV vysílání se nepřímo týká i satelitních diváků. Některé analogové distribuce ruských programů (s logem a písmenem "A") byly totiž využívány pro analogové vysílače. Nyní mohou tyto volné distribuce skončit. Vypnutí nemusí být tak jednoduché - "A" distribuce pravděpodobně využívají i někteří operátoři kabelových sítí, kteří si musí zajistit náhradní distribuční signál.

zdroj: obob.tv