CryptoBox 800 UHD

Expert: 5G Broadcast je pro rádia 9x dražší než DAB

| redakce | tisk

5G Broadcast vnímá průmysl jako všelék na budoucí technologii vysílání, protože umožňuje přenášet televizní a rozhlasové vysílání na všechna myslitelná zařízení, včetně smartphonů a tabletů.

Někteří provozovatelé proto považují digitální terestrické vysílání DAB u svého konce, protože 5G Broadcast je "lepší" standard.

Před takovými závěry ale varuje Dr. Chris Weck, vedoucí oddělení technologie a infrastruktury v Deutschlandradio ve článku v časopise Radioworld.

Mimo jiné poukazuje na vyšší náklady, které by vznikly, pokud by vysílací 5G síť měla mít stejné pokryt jako systém DAB. Dnes mají rozhlasové DAB přijímače externí anténu. Chytré telefony s méně optimalizovanou interní anténou nedosáhnou takových příjmových možností.

To znamená, že pro dosažení stejného pokrytí bezdrátového příjmu v chytrých telefonech je zapotřebí více vysílacího výkonu (o 10 dB). Pro přenosy vysílání v sítích 5G do chytrých telefonů je vyžadována mnohem hustší síť vysílačů než pro DAB a proto provoz takové sítě by byl dražší.

DAB multiplexy mohou pokrýt území do vzdálenosti až do 60 km od vysílače, v případě přenosů do chytrých telefonů na sítích páté generace (5G Broadcast) je dostatečné pokrytí jen kolem 20 km od vysílače. Ve skutečnosti to znamená, že vzdálenost vysílače musí být snížena o faktor tři, aby se vyrovnala ztráta intenzity pole o 20 dB. To naopak znamená, že je třeba devětkrát více vysílačů, aby bylo dosaženo stejného pokrytí jako konvenčně plánovaná síť DAB. Dr. Chris Weck pochybuje, že rozhlasové stanice si takovou síť mohou dovolit.

zdroj: satnews.de + Radioworld