CryptoBox 800 UHD

23,5E: TA3 HD bude jen pro zákazníky Skylinku

| redakce | tisk

Provozovatel slovenské zpravodajské stanice TA3 chystá změny v distribuci svého programu TA3 HD na satelitu Astra 3B (23,5°E). Začátkem prosince 2019 bude doposud volně vysílaný signál stanice zakódován.

TA3 HD bude po tomto kroku dostupná z uvedené družice jen zákazníkům česko-slovenské satelitní platformy Skylink. Píše o tom Český rozhlas.

"TA3 plánuje zakódování. Pravděpodobně k němu dojde počátkem prosince, termín stanoví vysílatel," uvedl webu parabola.cz Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, která platformu Skylink provozuje.

"Program bude součástí balíčku Digital," dodal Jaromír Glisník. Znamená to, že stanice bude po zakódování dostupná na všech aktivních Irdeto a Viaccess kartách operátora. Pro zákazníky Skylinku zakódování programu nepřinese žádnou změnu v příjmu stanice.

Krok TA3 HD je do jisté míry překvapivý - řada zpravodajských stanic se vysílá volně ( FTA), aby byly dostupné co největšímu počtu diváků. Nicméně k zakódování může mít provozovatel řadu důvodů - například nákup zpravodajských příspěvků (zejména sportovních), které nelze vysílat volně do celé Evropy. Dalším důvodem může být i zájem provozovatele vybírat distribuční poplatky od provozovatelů televizních služeb.

Změny v distribuci TA3 HD se týkají jen satelitu. Ve slovenském pozemním multiplexu 2 zůstane program nadále nekódovaný.

technické parametry - TA3 HD:

• Astra 3B (23,5°E), freq. 12,363 GHz, pol. V, SR 29500, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK