CryptoBox 800 UHD

Platforma Tring Digital testuje na 39E

| redakce | tisk

Na řeckém telekomunikačním satelitu Hellas Sat 4 může brzy nabízet televizní služby další operátor. Provozovatel albánské satelitní pay-tv služby Tring Digital (Tring TV) zahájil testovací vysílání na pozici 39°E.

Tring Digital doposud poskytuje své služby zákazníkům na satelitu Eutelsat 16A na pozici 16°E. Pokud by operátor přestěhoval svoji službu na pozici 39°E, šlo by již o druhého zákazníka Eutelsatu. Připomeňme, že před rokem se na stejný řecký satelit přestěhovala bulharská pay-tv A1 Bulgaria, která původně rovněž využívala kapacity na satelitu Eutelsat 16A.

Pro potřeby technických testů distribuce služeb využívá albánský operátor Tring Digital kapacitu na satelitu Hellas Sat 4, na kmitočtu 10,770 GHz. V rámci DVB-S2 multiplexu se vysílá několik volných ( FTA) programů a placených stanic v systému podmíněného přístupu Conax.

Tring Sport News - záběr z příjmu stanice
▲ Tring Sport News - záběr z příjmu stanice

Mezi volnými programy se vysílají televizní stanice Sport 3 HD (test), Tring Sport News a Kanali 7 a také rozhlasové pogramy MP a Radio Klan.

Ostatní stanice jsou kryptované systémem Conax (CAID 0BAA) - šířeny jsou tyto programy Vizion Plus HD, Klan Kosova, RTK 1, RTK 21, Klan Maquedonia, FAX News, ABC News, Report TV, News 24, Syri TV, Tring Tring, Kids, TIP TV, Living HD, Jolly, 3 Plus, Kanal D Drama, Smile, Tring Shqip, Tring Super HD, Tring Action HD, Tring Life, Tring Comedy, Tring Fantasy, Tring History, Tring Planet, Tring World, Sport 1 HD, Sport 2 HD, Sport 4 HD, Klan HD, Folk Plus, Klan Plus, BBF, Desire a Elrodi.

Kanali 7 - záběr z příjmu stanice
▲ Kanali 7 - záběr z příjmu stanice

V době pozorování vykazoval signál značné množství chyb - pravděpodobně v době monitoringu probíhalo nastavování vysílacího řetězce a signál není určen pro DTH. Jde o testovací signály.

Zatím není jasné, zda bude Tring Digital měnit operátora a tedy přesměrovávat paraboly u svých zákazníků na novou pozici. Operátoři ve snaze získat nové klienty nabízejí krátkodobé využití kapacity za účelem představení pokrytí a kvality poskytovaných služeb.

technické parametry - Tring Digital:

• Hellas Sat 4 (39°E), freq. 10,770 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK

Satelit Hellas Sat 4 je zaparkován na pozici 39°E vedle satelitu Hellas Sat 3. Obě družice provozuje arabské konsorcium Arabsat, provozovatel družic Badr a Arabsat.