Quantcast

Webový seriál Pět let o víkendu na ČT1

| redakce | tisk

Seriál Pět let scenáristky Sáry Zeithammerové a režiséra Damiána Vondráška získal své první ocenění ještě před premiérovým uvedením v iVysílání České televize v září 2022, kdy byl na brněnském festivalu Serial Killer vyhlášen nejlepším webovým seriálem střední a východní Evropy.

Vzhledem k mimořádnému diváckému ohlasu po jeho uvedení se nyní Česká televize rozhodla z původní desetidílné verze vytvořit dvoudílnou minisérii. Příběh o rozdílných pohledech dvou vysokoškolských studentů na událost z noci po maturitním večírku ožije po pěti letech poté, co studentka Tereza obviní svého spolužáka ze znásilnění.

Seriál Pět let (foto: Česká televize)
▲ Seriál Pět let (foto: Česká televize)

Sérii Pět let mohou diváci České televize vidět v sobotu 10. a v neděli 11. června vždy od 20:10 hodin na programu ČT1.

Tereza chystá svůj literární debut. Nečekané setkání s bývalým spolužákem Davidem ji přiměje změnit téma své knihy a oživit potlačovanou vzpomínku na noc po maturitním večírku. Veřejně obviní Davida ze znásilnění. Terezino sdělení je šokem nejen pro Davida, ale i pro jeho rodinu a přátele. David vinu odmítá a propadá panice. Terezina otevřená zpověď se šíří veřejným prostorem, zraňuje, budí smíšené reakce a navozuje mnoho otázek. Co se tu noc skutečně stalo?

Každý z deseti dílů seriálu Pět let si od jeho nasazení přehrálo více než sto tisíc internetových diváků. „Osobně mám největší radost z toho, jakou diskuzi u nás seriál vyvolal a kolik lidí jeho téma zasáhlo. Je to důkaz, že audiovizuální tvorba může mít silný hlas. Česká televize nám navíc dala hodně autorské svobody, což je na výsledku myslím znát. Zvolili jsme otevřenou a nestrannou cestu. Děti se přou s rodiči, na čí straně byla pravda. Partneři to řeší mezi sebou, kamarádi skupinově diskutují v hospodách a kavárnách, dokonce mám zprávy, že se seriál jako téma dostal do výuky několika vysokých škol. Jsem zvědavý, jaké budou reakce po televizní premiéře, kdy se seriál dostane k další skupině diváků, která by si jej na internetu běžně nepustila,“ říká režisér Damián Vondrášek.

Celkový počet započatých přehrání u všech epizod dohromady je téměř jeden milion čtyři sta tisíc a seriál je tak nejsledovanějším ze všech web only projektů od data spuštění nového iVysílání České televize v prosinci 2021.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články