Quantcast

Rumunská platforma Digi TV vstupuje na Slovensko

| Tisk

logoTelekomunikační operátor Intelsat podepsal kontrakt se společností Romania Cable Systems (RCS) na další transpondérovou kapacitu na satelitu Intelsat 10-02 k expanzi satelitní platformy Digi TV (RCS) na nové trhy. RCS chce rozšířit programovou nabídku a vstoupit na nové trhy: slovenský a maďarský. Podrobnosti o vstupu na slovenský trh zatím nebyly zveřejněny.

Společnost RCS v rámci paketu Digi TV nabízí na družici Intelsat 10-02 přibližně 60 televizních a rozhlasových stanic z Evropy a Severní Ameriky. Platforma Digi TV odstartovala v roce 2004. Počet vysílaných programů v Digi TV se neustále zvyšuje, stejně tak i počet abonentů. RCS na tyto úspěchy reaguje rozšířením programové nabídky a vstupem na další trhy.

"K poskytování našich služeb jsme si vybrali satelit Intelsat 10-02, který poskytuje nejen velmi silný signál a odpovídající pokrytí ale také díky možností rozšiřování působnosti na nových trzích," řekl Mr. Alexandru Oprea, prezident RCS. "Diváci v Rumunsku mají velký zájem o vysokokvalitní obsah, který jim přinášíme přes satelit Intelsat 10-02, a náš rozšířený kontrakt s telekomonikačním operátorem Intelsat nám umožňuje reagovat na poptávku po našich službách na Slovensku a v Maďarsku". Jon Romm, prezident prodeje mediálních služeb v Intelsatu k tomu uvádí: "RCS je stále silnější a je to také důvod, proč RCS pokračuje v expanzi."

Digi TV aktuálně využívá 5 transpondérů na satelitu Intelsat 10-02, tj. na pozici 1 st. západně. Signál stanic je kódován systémem Nagravision2. V rámci tzv. "skandinávské hot bird" pozice vysílá i další rumunská platforma - Focus Sat, která na sousedním satelitu Thor 3 (0,8°W) využívá jen 2 transpondéry. Používá systém Conax. Obecně v Rumunsku existují již 4 digitální satelitní placené televize - Focus Sat, Digi TV a dále Max TV (Sirius, 5°E, CA Viaccess PC 2.5 + Conax) a nová platforma QTV (satelit Amos-2), která spustila testovací vysílání koncem loňského roku. K zabezpečení programů před neautorizovaným příjmem bude používat NDS Videoguard. Rumunsko má stále více satelitních platforem. Trend v západní Evropě je ale opačný. Postupně dochází k fúzi provozovatelů placené televize (Polsko: Wizja TV s Cyfra+, Itálie: Tele+ se Stream TV, Španělsko: Canal Digital Espana s Vía Digital a právě probíhající fúze ve Francii CanalSat s TPS).Diváci na Slovensku budou mít díky vstupu Digi TV na slovenský trh konečně možnost výběru. Na Slovensku doposud funguje jen pay-tv UPC Direct (Astra 19,2°E), dále "otevřená" platforma Slovak Link a také několik programů v rámci nabídky Telenor Slovakia na družici Thor 3.

Intelsat je globální telekomunikační poskytovatel, který nabízí zákazníkům služby ve více než 200 zemích.

Martin Vyleťal

Přečtěte si také

Reklama
Vybrané články