Quantcast

ID-DIGITAL F10M

| Tisk

ID-DIGITAL F10MDigitální satelitní vysílání se stále více rozšiřuje. Ze satelitů jsou vysílány stovky digitálních televizních a rozhlasových programů a mnozí majitelé analogových satelitů vážně uvažují o pořízení dobrého digitálního satelitního přijímače. Nabídka na trhu je bohatá. Jde jen o to si vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud jste se doposud ještě nerozhodli, možná bude dnes popisovaný přijímač tím co hledáte.

ID-DIGITAL F10M
Na českém trhu můžeme pořídit přijímače od zavedených firem např. Nokia, Humax, Hyundai, Kathrein či Strong. Dnes popisovaný přijímač mírně vybočí z této řady, neboť se jedná o set-top-box s neznámým názvem ID-DIGITAL. Pod značkou ID-DIGITAL je na trhu v posledních dnech k dostání zatím jediný satelitní přijímač: F-10M, digitální box pro příjem volných programů ( FTA).
Stříbrný přijímač velmi malých rozměrů, srovnatelný s rozměry populárního Humax CR-FOX má na předním panelu vpravo čtyři tlačítka: 2 slouží pro přepínání programů, další pro přepínání mezi rozhlasovými a televizními programy a tlačítko STANDBY. Na předním panelu nenajdeme klasický displej - jsou zde umístěny pouze dvě diody signalizující provoz set top boxu (červená: stav stanby, zelená: přijímač je v provozu).Na zadní části přístroje najdeme vstup pro LNB, komunikační rozhraní RS232, cinch audio L+P a video, vstup a výstup z modulátoru.

DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ
Srovnání s přijímačem Humax v minulém odstavci má své opodstatnění. Model F-10M má naprosto stejné dálkové ovládání, jako všechny přijímače Humax řady 5nnn. Jak jsme sami mohli otestovat, dálkové ovládání např. od Humax IRCI-5400 a 5500 bez problémů komunikuje i s receiverem ID-DIGITAL a obráceně.Na dálkovém ovladači nalezneme kromě číselných tlačítek, standby, regulace hlasitosti, tlačítek pro přepínání programů, Mute, EPG a dalších i barevná tlačítka, které mají uživatele lépe orientovat v MENU přijímače.

ID-DIGITAL F10MMENU
Menu přijímače není nikterak překvapující. Položky TV/R nabídka ('listování' v TV či R programech), Dětská pojistka (rodičovský zámek), Instalace (nastavení antény, vyhledávání programů a jejich editace) či Užitečnost (kalukačka a biorytmus) dobře známe ze současné řady přijímačů Humax 5nnn, obsah jednotlivých položek MENU je až na malé výjimky totožný. Pod položkou INSTALACE - NASTAVENÍ SYSTÉMU můžeme zvolit jazyk, ve kterém s námi bude set-top-box komunikovat. Na výběr je zde velké množství jazyků: španělština, švédština, arabština, angličtina, dánština, francouzština, italština, maďarština, němčina, portugalština, ruština, turečtina a co je důležité, nechybí zde ani čeština. V menu NASTAVENÍ SYSTÉMU můžeme nastavit preferovaný zvukový doprovod či titulků, nastavení A/V výstupu, nastavení výstupního kanálu, standard přenosové soustavy PAL, transparentnost OSD či dobu zobrazování informačního titulku.

ID-DIGITAL F10MZKUŠENOSTI S PROVOZEM
Nastavili jsme parabolickou anténu na satelitní komplex družic Astra 19.2E a přijímač propojili s televizorem, jak pomocí VF kabelu, tak i pomocí cinch. V neposlední řadě jsme připojili kabel od LNB a zapojili přijímač do sítě. Zde je nutno podotknout, že přijímač nemá žádný síťový vypínač a přístroj je tedy hned v provozu. Na přijímači se rozsvítila červená dioda (přijímač je v poloze standby). Po stisku tlačítka STANDBY nás přijímač (v angličtině) upozornil, že nemáme uloženy žádné programy, po stisku tlačítka OK bude provedeno naladění programů.Po nastavení čísla antény a kmitočtu 11,954 GHz, polarizace horizontální, SR 27500 a FEC 3/4 našel po několika sekundách paket německé veřejno-právní společnosti ZDF (paket ZDF.vision).
Po naladění alespoň jednoho paketu (programu) jsme se mohli dát do dalšího zkoumání možností přístroje. Zde je nutno poznamenat, že v nejnovější verzi software má tento model kapacitu 2000 programových předvoleb.
Po stisku tlačítka OK (stejně jako na Humaxech) se zobrazí základní přehled uložených programů. Stiskem červeného tlačítka vyvoláme rozšířenější menu. Nejčastěji sledované programy můžeme uložit do skupiny 'Oblíbených' programů. Takové programy jsou v záplavě naladěných programů rychleji dostupné stiskem OK - zelené tlačítko. Na tomto místě dodejme, že je zde k dispozici jen jedna skupinka favoritních programů.
ID-DIGITAL F10MŽluté tlačítko na dálkovém ovladači je pro uživatele velmi výhodné, pomocí něj se můžeme snáze dostat k jednotlivým programům na nainstalovaných satelitech. Ostatní barevná tlačítka na DO jsou zatím při aktivovaném 'listu' programů nefunkční (modré, bílé tlačítko).
Jak jsme se sami přesvědčili, i ladění programů probíhá stejně jako u populárních přijímačů Humax. Parabolu jsme nastavili na satelitní komplex družic Eutelsat - Hot Bird 13E, a i na této pozici prohledali několik multiplexů. Jako test jsme použili mini paket WorldNet na kmit. 12,484 GHz, polarizace vertikální, SR 8300, FEC 3/4. I zde proběhlo naladění programů bez problémů. Zpracování obrazu i zvuku je na úrovni přijímačů Humax, bez problémů. Přepínání mezi jednotlivými programy se zdá i rychlejší.

V informačním proužku u naladěných programů najdeme číslo předvolby a informace o tom, zda je k dispozici teletext a zda je program kódován. Je zde i název družice, čas a síla signálu.

ID-DIGITAL F10MEPG
Přijímač ID-DIGITAL F-10M podporuje EPG. Zobrazuje se automaticky při přepínání programů. Aktuálně je zobrazen právě vysílaný program. Šipkou doprava můžeme zobrazit následný program. Tyto informace se stejně jako u jiných přístrojů zobrazí pouze v případě, že provozovatel stanice (paketu) data vysílá. Další informace EPG získáme stisknutím tlačítka 'EPG' na DO a můžeme tak listovat i pořady stanice, které budou vysílány v průběhu dne, v některých případech i v průběhu několika nejbližších dnů. Opět zde musíme podotknout, že v EPG tyto údaje nalezneme pouze v případě, že provozovatel tyto data vysílá.

UPGRADE SOFTWARE
Aktualizovat software v přijímači můžeme přímo ze satelitu. K tomu slouží položka v menu INSTALACE - STATUS - AKTUALIZACE STB.

ID-DIGITAL F10MZÁVĚR
Příjímač za příznivou cenu (cca 7000Kč) se může stát oblíbeným digitálním boxem pro příjem nekódovaných programů ze satelitu. Svou dobrou pozici na trhu může tento model (F-10M) získat svými možnostmi, velkým plusem je české menu.

HODNOCENÍ
+ vynikající poměr cena/výkon


+ rozměry
+ menu v češtině
+ upgrade software ze satelitu
- chybí zásuvka SCART
- chybí LNB OUT
- chybí výstup Dolby Digital
- chybí displej na panelu přijímače

Další technické parametry přístroje najdete v sekci Přijímače na našem webu.
Parabola.cz





Reklama




Vybrané články