TereBox T2

Je příjem TV JOJ v Česku legální?

| Tisk

logo Začátkem ledna došlo k zakódování programu slovenské komerční TV JOJ v multiplexu SkyLink na satelitu Astra 3A (23,5 stupňů východně). Po několikaměsíčním volném vysílání mohou program JOJ nyní přijímat již jen majitelé přístupových karet SkyLink (i staršího typu Slovak Link) a také držitelé dekódovacích karet TRADE and TECHNOLOGY (TaT) na TT Kartách v České republice.

Vedle TaT distribuuje karty v ČR také společnost Gital. Server parabola.cz proto zjišťoval, zda a kdy bude tento program dostupný i majitelům karet tohoto nejmladšího distributora. "Ověřovali jsme možnosti šíření signálu této stanice a získali stanovisko, že příjem programů stanice JOJ mimo území Slovenské republiky není u většiny pořadů v souladu s autorskými právy k vysílaným pořadům," řekl serveru parabola.cz Tomáš Bujnoch, obchodní ředitel společnosti Gital. "Příjem programu televize JOJ na území České republiky lze proto považovat za pirátský se všemi důsledky, které z toho mohou vyplývat," dodal.

"Vzhledem k tomu, že jsme vždy preferovali sdělování úplných a pravdivých informací, nechceme ani nyní stávající a budoucí uživatele našich karet uvádět v omyl," upozornil T. Bujnoch.

"TV JOJ je na našich kartách v testovacím provozu a tím je dán i dosavadní status z pohledu distribučních práv," reaguje J.Glisník, výkonný ředitel TRADE and TECHNOLOGY k zařazení programu JOJ na karty pro příjem v České republice. "Dosud nemohu uvést datum ukončení testování a přechodu na řádný provoz. Pro uživatele TT Karet ale mám dobrou zprávu. TV JOJ je automaticky a BEZPLATNĚ aktivována na všech kartách, které mají aktivovány programy STV," přiblížil na dotaz serveru parabola.cz Jaromír Glisník, výkonný ředitel TRADE and TECHNOLOGY. "To platí pro všechny TT Karty Standard a TT Karty Sezóna registrované po 1. prosinci 2007 nebo i dříve, pokud si jejich uživatel předplácí programový balíček MULTI nebo uhradil jednorázový manipulační poplatek za rozšíření programové nabídky," dodal J. Glisník.

TV JOJ je vysílána v testovacím režimu a celý program je dostupný pro uživatele karet v České republice. "„Testovací“ příjem programů, které nemohou být zařazeny do stálé nabídky, považujeme za podvod na všechny diváky, o rizicích plynoucích z umožnění nelegálního příjmu pro provozovatele karet nemluvě," říká T. Bujnoch ze společnosti Gital.

Zároveň upozornil na možné problém, které mohou mít obchodníci. "Velké problémy mohou mít zejména prodejci satelitní techniky, kteří nabízejí tento program svým zákazníkům. V okamžiku znepřístupnění TV JOJ pro Českou republiku mohou zákazníci oprávněně vracet karty i celé zakoupené satelitní zařízení s tím, že při prodeji byli uvedeni v omyl," popisuje Tomáš Bujnoch.Programu TV JOJ v Česku na kartách Gital se z výše uvedených důvodů zatím diváci nedočkají. "Do doby, než stanice JOJ nebude mít vyřešenu otázku autorských práv pro Českou republiku, nebude zařazena do nabídky televizních programů na kartách Gital, které uživatelé používají na území České republiky," uzavírá T. Bujnoch.

Problém s vysílacími právy již potrápil oba české distributory (Gital i TaT) v listopadu loňského roku. Obě společnosti zařadily na své karty programy Slovenské televize (STV) - konkrétně okruhy Jednotka a Dvojka. K některým pořadů STV ale nejsou dostupná práva pro ČR a musejí signál takových relací STV pro ČR vypínat. "Jedná se zejména o sportovní události, na které zakoupila výhradní práva pro ČR Galaxie sport. Vzhledem k tomu, že o zařazení některých (např. fotbalových) utkání do vysílání se rozhoduje s poměrně krátkým předstihem, nedovedu říci, o kolik takových pořadů se bude jednat," říká Jaromír Glisník z TaT. "Odhadoval bych, že jich bude cca 10 během roku," dodal.

Martin Vyleťal

Vybrané články