TereBox T2

Brava HDTV vstupuje do platformy Skylink

| Tisk

logo Majitelé dekódovacích karet Skylink (Towercom) a TT Karet (Trade and Technology, TradeTec) se v brzké době dočkají balíčku programů ve vysokém rozlišení (HDTV). Po české komerční jedničce Nova HD, která oficiálně startuje 1.10.2008, bude v high-definition TV pro české a slovenské divákům satelitní nabídky Skylink k dispozici další program - nizozemský kanál Brava HDTV.

Brava HDTV je prvním kulturním kanálem v Evropě, který přináší kompletní program ve vysokém rozlišení (HD). Stanice vysílá 24 hodiny denně opery, operety, balety a koncerty ve Full HD - tedy plném obrazovém rozlišení 1920x1080 se zvukem v Dolby Digital.

Veškerá produkce byla pořízena v nejrenomovanějších operních domech a divadlech na světě, včetně Royal Opera House v Londýně, Teatro Real v Madridu a Scala v Miláně. Kanál Brava HDTV nejvysílá žádnou reklamu, takže poskytuje svým divákům dokonalý požitek z vysílání ve vysokém rozlišení.

Stanice Brava HDTV zahájila vysílání začátkem července 2007. Stanice se v dubnu letošního roku stala součástí satelitní platformy Canal Digitaal na družici Astra 1E (23,5°E). Tento satelitní signál bude k dispozici i abonentům v České republice a na Slovensku prostřednictvím nabídky platformy Skylink s využitím simulcryptu k již existujícímu signálu Brava HDTV. Systém CryptoWorks (Skylink) je již k programu připojen a nyní se již netrpělivě očekává, kdy služba Skylink začne program komerčně nabízet a posílat EMM (oprávnění) zápisy na kartu.

technické parametry Brava HDTV:

logo satelit: Astra 1E (23,5°E)
kmitočet: 11,778 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 9/10
norma: DVB-S2


service ID: 7025
video PID: 515
audio PID: 86
systém podmíněného přístupu (CA): Mediaguard 2 (paket Canal Digitaal + TV Vlaanderen) a CryptoWorks (programová nabídka Skylink)

Stanice Brava HDTV se vedle platforem Canal Digitaal + TV Vlaanderen vysílá v rámci francouzské kabelové sítě Numéricable a je dostupný pro zhruba 40 procent francouzských domácností. V dohledné době bude stanice expandovat do dalších zemí - Portugalska a Španělska. V další fázi do Polska, Irska a Švýcarska. Česká republika a Slovensko je díky Skylinku jednou z prvních zemí v Evropě, kde se bude program vysílat.

HD nabídka česko-slovenského Skylinku má obsahovat 3 až 5 programů. V současné době se spekuluje o zařazení stanice Eurosport HD. O umístění programu na pozici 23,5°E by se mohl postarat Skylink a vysílat jej na oplátku pro klienty Canal Digitaal, kteří na program netrpělivě čekají.

Martin Vyleťal

Vybrané články