TereBox T2

HD-BOX FS-9105 PVR - čtvrtý model Hodně Dobrého Boxu

| Tisk

Po modelech HDBOX FS-9100, FS-9200, FS-9300 přichází třinecká firma SAPRO s.r.o. ve spolupráci s korejským výrobcem Fortis již se čtvrtým modelem Hodně Dobrého Boxu a to HDBoxem FS-9105 PVR. Navazuje tak na velice úspěšnou řadu těchto přijímačů. Základní data o tomto přijímači najdete zde.


obrázek


obrázek


obrázek

Designově ba ani rozměrově přístroj nevybočuje ze současného trendu malých přístrojů, vždyť jeho rozměry jsou 260 mm x180 mm x50 mm na přední straně krom ovládacích tlačítek najdeme jednoduchý display a pod krytem na pravé přední straně čtečku přístupových karet Conax, čidlo dálkového ovládání, 2x CI pro vložení CAM a konektor USB. Na zadní straně SCART, HDMI, RJ45, RCA, USB, SPIDF, RS232 a LNB IN/OUT. Základem přijímače je procesor STI 7110 a operační systém LINUX. Jestliže mne přijímač nedostal svým střízlivým vzhledem dostal mne naprosto dokonalou přípravou pro českého diváka.

Přístroj jsem zapojil do sítě, boot trvá přibližně 50 vteřin a okamžitě po nabootování začala hrát CT24 nastavená na pozici 1, český jazyk byl nastaven jako defaultní, nastavení Diseqc přepínače odpovídá nastavení nejběžnějšího prodávaného single monobloku. Pokud chcete použít jinou kartu než CONAX, je nutno použít plugin MCAS, OSCAM. Jednoduchá instalace přes menu. Po této instalaci jsem vložil svou přístupovou kartu Skylink (karta se vkládá chipem dolů) a programy tohoto providera byly okamžitě dekódovány.

Přepínání mezi kanály do 1 sekundy kódované i volné. Seznam kanálů je rovněž připraven pro českého uživatele. K přístroji je volně dostupný i setting editor, tudíž si můžeme programy stáhnout do PC, editovat dle svého a znovu nahrát do přístroje. Asi tak by měly být dodávány přístroje na český trh. Z praxe vím, že polovina zákazníků sama neumí přijímač nastavit i když má k dispozici podrobný český návod. V jednoduchosti je síla, to si pravděpodobně řekl tvůrce menu přístrojů HDBOX, ovládání je jednoduché, intuitivní, totožné s předchozími modely 9100, 9200 a 9300. Instalovaný software 1.08.94 měl problém se zobrazováním českých znaků, avšak nyní je již přístroj dodáván s novým firmware 1.08.99 a opravenou češtinou. Čeština je bezchybná tedy v OSD, EPG i TXT.

Dálkový ovladač je rovněž totožný s předchozími modely, příjemný do ruky, reakce na povely okamžitá, směrovost a dosah dostatečný. Na můj vkus jsou však některá tlačítka umístěna nelogicky, a jinde než bych je čekal. Ovladač je programovatelný, dokáže ovládat až 3 zařízení. Návod je v přiloženém návodu pro obsluhu přijímače, samozřejmě v češtině. Spotřeba v provozu s kartou 13W, Standby s hodinami 7W, s vypnutými hodinami méně než 1W.

Menu přístroje: po stisku tlačítka menu uvidíme na obrazovce možnost ovládání přístroje – systémové nástroje, nastavení systému, instalace a Pluginy.


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

Pohyb v menu vidíme jednak na obrazovce, ale se nám také zobrazuje na displeji přijímače

Ve správci zařízení je možné nastavit, který USB disk je připojen a na jaký konektor, můžeme jej nechat formátovat nebo zkontrolovat systémem. Ve správci seznamu programů si můžeme vytvořit vlastní uživatelské nastaveni kanálů, v Přenosu dat - můžeme provést zálohu systému, uložit si svůj seznam kanálů nebo stáhnout data z USB.


obrázek


obrázek


obrázek

V menu nahrávání můžeme mezi jinými nastavovat – systém vlastního nahrávání, můžeme nastavit např. spuštění nahrávání o nějakou tu minutu dříve a ukončit o něco později, každý známe reklamy v televizi. O začátku a konci nahrávání můžeme být informováni vyskakovacím oknem na obrazovce, v nastavení A/V výstupu nastavujeme obraz a zvuk dle vlastních požadavků.


obrázek


obrázek

V Menu instalace nastavujeme anténu, pozicionér, síť,vyhledáváme programy. V tomto menu můžeme rovněž obnovit systém a získat informace o instalovaném softwaru.


obrázek


obrázek

Poslední položkou hlavního menu jsou doplňky, kde nalezneme kalkulačku, kalendář, CAS, Plugin, YouTube (s USB Flash diskem).


obrázek


obrázek

Pokud bychom chtěli přístoj upgradovat tzn. změnit firmware, nahrajeme na usb flash disk soubor s koncovkou *.ird. Tento následně vložíme do přístroje, přístroj disk rozpozná a dále postupujeme podle pokynů na obrazovce. Stejný postup je i při nahrávání pluginů, na usb do adresáře plugin nahrajeme potřebné a disk vložíme do přístroje po rozpoznání opět postupujeme dle pokynů na obrazovce. Vyzkoušel jsem pluginy web browser, webinterface. Webinterface jsem otestoval poslední dostupný od Fortisu V107.10, prozatím bez české lokalizace, ale funkční. Pro použití prohlížeče musíte mít připojen USB disk. Instalace a použití jednoduché jako ostatně vše u tohoto přístroje.


obrázek


obrázek


obrázek

Přístroj je deklarován jako PVR tedy Personal Video Recorder, tudíž jsem otestoval nahrávání a byl jsem opravdu příjemně překvapen, přístroj dokáže nahrávat až 3 programy najednou ze stejného transpondéru, a protože přijímač má funkci PIP můžete ještě současně čtvrtý a pátý program sledovat na obrazovce. Ovšem tento extrém je již na hranici možností procesoru a dochází k mírnému zpoždění povelů z dálkového ovladače. PIP je možné zobrazit i ve formě mozaiky - 12 programů, pokud máme přístupovou kartu budou se zobrazovat informace o všech dostupných programech


obrázek


obrázek


obrázek

Do režimu přehrávání souborů můžeme vstoupit buď po stisku menu-systémové nástroje – správce zařízení nebo po stisku tlačítka na DO. Přijímač přehrává ze zvoleného disku USB1,2 a z disku síťového to co potřebujeme avi, mkv, divx, xvid, vob, mp4, hudební soubory mp3 a obrázky jpeg. Podporuje disky NFTS,FAT32, JOURNALED.

Linux jako operační systém nám umožňuje přístup po telnetu, ftp. Můžete využít Sambu a Filezilu. Vzhledem k tomu, že na starší modely byla zkompilována Enigma2 možná, že se dočkáme také. Přijímač zvládne vše co mu tento úžasný systém umožňuje bez jakéhokoliv problému.


obrázek
obrázek


obrázek

Pokud se v současné době rozhodujete jaký přijímač si koupit, rozhodně bych Vám jej osobně doporučil a to zejména pro tyto vlastnosti nebo možná i přednosti. Dostanete spolehlivý přístroj, vždyť Fortis je takový Mercedes mezi výrobci satelitních přijímačů. Výrobky jsou ověřené v praxi – s oficiální i neoficiální podporou. Za cenu do 4000,- Kč získáte přijímač, který spolupracuje bezproblémově s kartami našich providerů, můžete využívat funkci nahrávání, přehrávání, timeshift i časovač.

Podporuje Youtube a zvládne i jednoduchý web browser, přehrávání internetových rádií, s funkcí PIP Vám neunikne žádný začátek programu nebo sportovního přenou. Linux jako operační systém Vám zajistí výrazný náskok nad ostatními přijímači bez tohoto systému, komunita uživatelů Linux je obrovská. Můžete jej připojit do sítě i přes WIFI USB stisk – podporovány jsou RT2570, RT73 (zabezpečení WEP, WPA). Má jednoduché ovládání, které zvládnou doma úplně všichni. Obraz z HDMI ať HD nebo i upscalované SD je přirozený, bez rušivých vlivů. Úplně na závěr se musím zmínit, že na český trh se dostávají stejné výrobky Fortisu – Optibox, Octagon, Openbox, ale bohužel bez jakékoliv podpory pro Českou nebo Slovenskou republiku. Openbox dokonce bez českého nebo slovenského menu.

Přístroj můžete zakoupit i u naší společnosti olmiSat s.r.o.

Ing.Miroslav Pavelka
olmiSat s.r.o

Vybrané články