Quantcast

ČT2 HD spolu s ČT1 HD a ČT Sport HD brzy v novém muxu na 23,5E

| Tisk

Diváci České televize (ČT) budou mít od poloviny prosince možnost sledovat pořady programu ČT2 na satelitu ve vysokém rozlišení (HD). Na novém transpondéru satelitu Astra 3B pak od Nového roku naleznou kromě Dvojky i stávající HD programy ČT1 a ČT sport.

Změny se nedotknou programů vysílaných ve standardním rozlišení ani programů šířených terestricky. Informovala dnes o tom Česká televize.

Změny v satelitní distribuci souvisí s přechodem k novému poskytovateli satelitní kapacity na družici Astra, který bude nadále České televizi zajišťovat vysílání kanálů ČT 1 HD, ČT sport HD a nově i programu ČT 2 HD,“ komentuje ředitel techniky Ivo Ferkl.

Vítězem výběrového řízení na nového poskytovatele satelitní kapacity se staly České radiokomunikace (ČRa). Smlouvy se stávajícími distributory na šíření kanálů ČT 1 HD a ČT sport HD ze satelitu Astra 3B, tj. s Media Broadcast a E4C Group, dceřinou společností M7 Group, jsou platné do konce letošního roku. Spuštění zkušebního vysílání Dvojky v HD a nového multiplexu je však naplánováno již na 16. prosince.


obrázek

Plánované technické parametry nového multiplexu s programem ČT2 HD od 16.12.2014 a ČT1 HD a ČT Sport HD od 1.1.2015:

satelit: Astra 3B (23,5°E)
kmitočet: 12,363 GHz
polarizace: vertikální
SR: 29500 ksymb/s
FEC: 3/4


norma: DVB-S2
modulace: 8PSK

Transpondér je zcela nový a zatím není aktivní. Pro příjem programů z nové frekvence bude nutné provést nové vyhledávání se zadáním výše uvedených parametrů. Programy budou zakódovány systémem Irdeto (CAID 0624 a 0D96) a dostupné na přístupových kartách Skylink v rámci balíčku DIGITAL HD a též karet pro příjem programů ČT.

S novým operátorem se Česká televize bude snažit spustit vysílání ještě před Vánoci, aby diváci mohli sváteční programovou nabídku na ČT 2 sledovat již ve vysokém rozlišení. Do konce roku však plánujeme paralelní provoz zbývajících dvou HD kanálů na současných kmitočtech,“ doplňuje Ivo Ferkl. Nový programový balíček naleznou diváci na stejné satelitní pozici 23,5°E, jako doposud.

Česká televize šíří své programy prostřednictvím satelitní distribuce již od roku 1997. Od roku 2016 by měla být satelitní nabídka rozšířena i o program ČT 24 HD. V roce 2016 bude rovněž ukončeno vysílání programů ČT v normě DVB-S a nadále budou programy České televize dosažitelné pouze v DVB-S2 převážně v HD rozlišení.

redakce

Reklama
Vybrané články