Xtrend 1000

Skylink si objednal 2 nové transpondéry

| Tisk

logo Operátor největší česko-slovenské satelitní platformy Skylink navyšuje kapacitu na družici Astra 3B pro český a slovenský trh. Lucemburská mediální skupina M7 Group, která tuto platformu provozuje, si objednala dva nové transpondéry. Ty budou sloužit mimo jiné pro chystané změny v distribuci programů Skylinku.

Společnost M7 Group převzala oba transpondéry od německé společnosti Media Broadcast. O programech šířených na transpondérech číslo 3.212 a 3.214 s kmitočty 11,934 a 11,973 GHz bude nově rozhodovat lucemburský operátor. Programový obsah pro tyto dva transpondéry se bude připravovat v Praze, stream se bude optikou posílat do Usingenu v Německu, multiplexy bude na satelit Astra nadále uplinkovat společnost Media Broadcast.

První z těchto transpondérů pracuje v DVB-S2 a šíří některé programy pro SPI International a programový balíček MixBox. Jde o stanice DucoBux HD, Eroxxx HD a FightBox HD. Dále jsou zde programy a služby pro zákazníky Media Broadcast (německé parlamentní kanály, audio služby POS). Ty zde zůstanou. Brzy se zde objeví další programy pro zákazníky Skylinku.

Druhý nový transpondér M7 Group aktuálně pracuje v normě DVB-S a šíří některé programy skupiny NOVA - konkrétně Nova Cinema, TV Fanda a Nova Sport 1 v SD rozlišení. Tyto SD programy budou postupně vypnuty, přičemž první dva by měly skončit na konci tohoto měsíce, později i sportovní kanál. Po vypnutí těchto MPEG-2/SD programů bude multiplex překlopen do DVB-S2/8PSK, čímž se navýší celková kapacita multiplexu.

M7 Group potřebuje novou kapacitu, aby mohl dokončit migraci programů na nový vysílací formát. Na původních transpondérech provozovatele již nebylo dostatek volné kapacity pro zajištění souběhu a tedy i hladkého přechodu zákazníků na nové vysílací formáty programů v MPEG-4/HD a MPEG-4/SD.

Skylink již několik let upozorňuje na skutečnost, že v budoucnu bude poskytovat programy jen ve formátu MPEG-4. Postupně vypíná programy v zastaralém kompresním formátu MPEG-2 a nahrazuje je HD či SD distribucí v MPEG-4 (H.264/HD). Letošní rok je zlomový - dochází na vypínání MPEG-2/SD programů velkých vysílacích skupin. Před 2 týdny byly vypnuty TV Doma a TV Dajto, na konci tohoto měsíce mají ve starém formátu skončit i stanice Nova Cinema a TV Fanda. Další stanice budou následovat.

Podle aktuálního harmonogramu budou k 30.6.2016 vypnuty MPEG-2 modulace programů České televize (ČT1, ČT2, ČT Sport, ČT24, ČT:D/ČT art), TV Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, TV Nova, TELKA, TV Smíchov) a na konci tohoto roku zbývající stanice RTVS, JOJ a TV Markíza. Zákazníci platformy Skylink mohou většinu programů již přijímat v technicky dokonalejším HD rozlišení. Některé programy zatím v HD či SD v MPEG-4 zatím nejsou poskytovány. Jejich start je možný až s pronájmem nové kapacity.

Starý formát MPEG-2 na Skylinku postupně skončí. Nejen u veřejnoprávních a komerčních programů ale rovněž i u placených programů. Některé stanice jako například Viasat Nature, Viasat Explore, Viasat History, AMC Channel, National Geographic Channel a další budou brzy spuštěny v MPEG-4/SD. Uvedené programy se vysílají na transpondéru s frekvencí 11,895 GHz, pol. V. Tento transpondér přestane Skylink do několika týdnů používat. Všechny programy a služby se proto musí přesunout na jiné parametry.

Nový transpondér budou využívat i programy skupiny Barrandov - stanice TV Barrandov a Kino Barrandov se dnes objevily na nové frekvenci 11,836 GHz, pol. H. Vysílání je od počátku zakódováno systémem Irdeto. Majitelé karet Skylink k programům zatím nemají přístup.

V polovině roku opustí Skylink také transpondér, který se používá pro šíření SD programů České televize (ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport, ČT:D / ČT art), TV Prima a TV Noe. Jde o kmitočet 12,525 GHz. Z historických důvodů jako jediný transpondér Skylinku pracuje v pásmu 12,5 GHz v evropském svazku (ostatní používají široký evropský svazek).

V následujících týdnech dojde na pozici 23,5°E k řadě přesunům a změnám v distribuci programů platformy Skylink. Změny souvisí s koncem MPEG-2 a některých transpondérů. Přeladění přinese i některé žádané HD programy ČT24 HD, dále zřemě i Prima ZOOM HD, Prima LOVE HD či WAU HD.

Nové transpondéry M7 Group

technické parametry:

satelit: Astra 3B (23,5°E)
kmitočet: 11,934 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK

technické parametry:

satelit: Astra 3B (23,5°E)
kmitočet: 11,973 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 5/6
norma: DVB-S
modulace: QPSK

Transpondéry M7 Group, které budou vypnuty

technické parametry:

satelit: Astra 3B (23,5°E)
kmitočet: 11,895 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 5/6
norma: DVB-S
modulace: QPSK
konec provozu multiplexu: během dubna až května 2016

technické parametry:

satelit: Astra 3B (23,5°E)
kmitočet: 12,525 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 3/4
norma: DVB-S
modulace: QPSK
konec provozu multiplexu: 30.6.2016