TereBox T2

Humax získal licenci na Viaccess

| Tisk

HumaxDne 24.ledna 2003 bude do budoucna pro korejského výrobce populárních digitálních receiverů z obchodního hlediska velmi úspěšným dnem. V uvedený ten totiž od firmy Viaccess SA, patřící France Telecom, získal opětovně licenci k užívání dekodéru a loga Viaccess na přijímačích Humax.

Výrobce přijímačů Humax licenci na Viaccess již v minulosti vlastnil. Přišel však o ní zhruba před půl rokem, jako odpověď majitele kódovacího systému Viaccess na všemožné úpravy hackerů dekodéru Viaccess v přijímačích Humax. Po půlročním jednání mezi výrobcem Humax a majitelem systému Viaccess bylo rozhodnuto v prospěch výrobce.

Modelem, který způsobil Humaxu největší "problémy" se stal Humax VACI-5300, tedy přístroj s vestavěným dekodérem Viaccess a dvěma sloty Common Interface (CI). Upravený firmware pro Humax 5300 umožnil s patřičným modulem Irdeto příjem programů z několika systémů na jediné přístupové kartě. Další populární úpravou firmware byla softwarová přeměna na Humax CRCI-5500, tedy na model, který získal největší popularitu v České republice a na Slovensku, neboť kódovací systém CryptoWorks používají všechny tři nejžádanější pakety Czech Link, Slovak Link a UPC Direct. Přijímač Humax 5300 byl až o dva tisíce levnější a jen pomocí sw úpravy bylo u něj možné dosáhnout stejných vlastností jako u přijímače 5500. Hardwarově jde o naprosto shodné přístroje.Krátce poté, co Humax přišel o licenci na Viaccess, začal pracovat na lepším zabezpečení přijímačů proti zneužití. Na trhu se objevily nové modely Humax VACI-5300 s novými System ID, kterými výrobce znemožnil jakékoliv modifikace firmware. Navíc nový firmware začal Humax pro model VACI-5300 publikovat pouze na satelitu. Toto opatření však mělo jen dočasný účinek. Nové modely Humax se podobným způsobem jako legendární Humax IRCI-5400Z do několika dnů opět daly hardwarově a softwarově upravit.

Licence Humax na užívání loga a dekodéru Viaccess může být dobrým signálem i pro české a slovenské diváky. Ti mohou opět díky novým s/w a h/w úpravám VACI-5300 (ale i VA-FOX) získat levnější přijímač pro příjem českých a slovenských programů ze satelitu.

Parabola.cz

Vybrané články