TereBox T2

Jak nepřijít o programy ČT:D a ČT art v pozemním vysílání

| Tisk

logo Dětský kanál Déčko a artový kanál České televize odcházejí z celoplošného DVB-T multiplexu 3 operátora Czech Digital Group. Od dubna divák najde tyto stanice už jen v jiných vysílacích sítích.

K 1.4.2018 nastanou menší změny v pozemní distribuci programů České televize. Konkrétně programy ČT:D a ČT art opustí stávající prostor v celoplošném multiplexu 3. Na ukončení distribuce těchto programů čeká komerční skupina FTV Prima, která kapacitu využije pro spuštění nového seriálového kanálu zaměřeného na krimi tvorbu Prima KRIMI. Doposud kanál Prima KRIMI může z kapacitních důvodů vysílat jen statickou obrazovku. Po vypnutí vysílání ČT:D a ČT art se situace změní.

Diváci České televize, kteří sledují programy na klasickou pozemní anténu, o své oblíbené programy Déčko a ČT art nepřijdou. Obě stanice pokračují v jiných sítích. Bohužel, jde o vysílací sítě s menším pokrytím, které se vysílají z jiných stanovišť a je tedy možné, že na jednu anténu je divák v DVB-T již nebude schopen přijímat.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Ukázka ze spotu České televize k vypnutí ČT:D a ČT art v multiplexu 3

Jistým řešením pro diváky je upgrade přijímacího zařízení a sledování stanic ze druhé generace pozemního vysílání, které je označované zkratkou DVB-T2. Pro sledování vysílání v tomto standardu je ale nutný novější televizor nebo set top box. Vedle přijímače mohou být nutné i změny v konfiguraci antény a rozšíření o nový vysílací kanál.

V každém případě si ČT vybrala krajně nevhodný termín k ukončení vysílání svých programů ČT:D a art v multiplexu 3 - v době svátků, kdy divák zpravidla nemá možnost pořídit si nový přijímač a objednat si úpravy anténních systémů. O vypnutí programů ČT Déčko a art byli diváci informováni formou informačních spotů ve vysílání programů ČT v posledních dvou týdnech. Bohužel, řada diváků bude patrně příjem řešit až v okamžiku, kdy o programy skutečně přijde.

Kde aktuálně sledovat programy ČT:D a ČT art

Programy ČT:D a ČT art pokračují v MPEG-2/SD distribuci v Regionální síti 7 (RS7) u operátora Progress Digital. Tato síť ale z důvodu přeladění některých vysílačů na jiné kanály v závěru loňského roku přišla v řadě míst o pokrytí ale i o některé diváky - nedošlo k úpravě anténních systémů, která se již nevyplatí. Vysílání ČT v RS7 během čtvrtého kvartálu skončí.

logo Další možností je sledovat programy ČT z Regionální sítě 10 (RS10) a Regionální sítě 20 (RS20).

Nejlepším řešením příjmu ČT art a ČT:D je prostřednictvím nové terestrické platformy PS11 (Přechodová síť 11), která byla spuštěna ve čtvrtek 29.3.2018 v 10 hodin dopoledne. Multiplex PS11 obsahuje všechny programy České televize ve vysokém rozlišení (HDTV) v 1920x1080/50p - tedy ČT1 HD, ČT2 HD, ČT sport HD a poprvé na pozemní anténu mohou diváci sledovat i ČT24 HD a ČT:D HD a ČT art HD.PS11 pracuje v DVB-T2, programy jsou enkódované v HEVC a HE-AAC.

Přehled kde přijímat ČT art a ČT:D ve zkratce:

* DVB-T: RS7, RS10, RS20
* DVB-T2: PS11, dočasně v PS12

Změny v distribuci ČT art a ČT Déčko se netýkají diváků kabelových a satelitních platforem. Vysílání funguje na dosavadních parametrech.

redakce

Vybrané články