Quantcast

ČTÚ: O výběrové řízení na sítě DAB+ je zájem

| Tisk

O půlnoci dne 31. 08. 2023 skončila lhůta na přihlášení do výběrového řízení na sítě DAB+. Úřad obdržel přihlášky od 9 subjektů, 6 z nich složilo peněžní záruku ve výši umožňující soutěžit o celoplošné sítě (první fáze aukce), zbývající 3 subjekty složily záruku ve výši umožňující účast od druhé fáze aukce. Samotná aukce je plánována v průběhu října a proběhne ve čtyřech aukčních fázích, ve kterých budou postupně rozděleny aukční bloky mezi účastníky aukce.

Těší nás projevený zájem o aukci kmitočtů pro provozování komerčních sítí DAB+, který je značný hlavně, co se celoplošných sítí týče. Doufáme, že proces bude zdárně pokračovat a povede k vyšší konkurenci na trhu rozhlasového vysílání, větší pestrosti pro posluchače a celkovému rozvoji v této oblasti,“ uvedl předseda ČTÚ Marek Ebert.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Přijímače pro DAB+ (foto: parabola.cz)

Předmětem první fáze budou aukční bloky vhodné pro celoplošné sítě, předmětem druhé fáze aukční bloky pro sítě pokrývající několik regionů a předmětem třetí fáze aukční bloky umožňující pokrytí pouze jednotlivých regionů. Ve čtvrté fázi pak budou nabídnuty bez jakýchkoliv omezujících podmínek aukční bloky, které nezíská žádný z účastníků fází předcházejících. Účast v jednotlivých fázích je omezena na základě definovaného spektrálního limitu tak, aby bylo umožněno vstoupit na trh i menším hráčům a zároveň aby došlo k maximálnímu využití všech přídělů napříč Českou republikou.V současné době mohou posluchači na území České republiky naladit jednu celoplošnou DAB síť s programy veřejnoprávního Českého rozhlasu (ČRo). Dále je lokálně a regionálně provozováno zkušebně několik DAB multiplexů s programy privátních vysílatelů.

Pro poslech DAB multiplexů je nutný digitální rozhlasový přijímač.

redakce

Reklama
Vybrané články